Προς το περιεχόμενο

Amd 7850 dual & Mobo Asus M3A - Overheating πρόβλημα


lovis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον εχω ενα προβλημα εχω βαγωθει να το λύσω και δεν μπορώ εχω δοκιμασει τα παντα ακομα και ουλτρεξ ...

 

Idle Θερμοκρασια καρφί στους 70-80 με το καλημέρα ενώ οταν παιζεις π.χ ενα παιχνίδι παει 100+ και σβήνει. Αφου πρώτα κολλησει το σύμπαν .

Εχουν γίνει οι εξης ενέργειες :

 

α) Εφυγε η μαμά ψυχτρα και μπηκε αφτερμαρκετ μεγαλη και τρανή . Τζιφος

β) αντικατασταθηκε η θερμοαγώγιμη και καθαρίστηκαν τα πάντα όλα ειναι σαν καινούργιο . Τζίφος

γ) Έγινε update to bios . Τζίφος

δ) Έγινε αντικατασταση τροφοδοτικού ( Μήπως δεν δινει σωστό ρευμα ) . Τζίφος ( 500watt τα τροφοδοτικά )

ε) Εγινε under-volt η CPU στα 1.2v . Εκεί κάτι εγινε και επεσε στους 65-70 σταθερά αλλα τζίφος .

 

Σημείωση . Ο υπολογιστης δουλευε κανα μηνα με βουλωμενα τα παντα απο την βρώμα και μόνο οταν εσβηνε πλεον απο θερμοκρασία καθαρίστηκε ( δεν ηθελε ο πελάτης να καθαρίστεί γιατι το θεωρούσε ανοησίες ) . Μετά δούλεψε για κανα 2 βδομάδες σε νορμάλ θερμοκρασίες και ξαφνικά τσουπ το πρόβλημα.

 

Αλλο να δοκιμάσω?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω ενα προβλημα εχω βαγωθει να το λύσω και δεν μπορώ εχω δοκιμασει τα παντα ακομα και ουλτρεξ ...

 

Idle Θερμοκρασια καρφί στους 70-80 με το καλημέρα ενώ οταν παιζεις π.χ ενα παιχνίδι παει 100+ και σβήνει. Αφου πρώτα κολλησει το σύμπαν .

Εχουν γίνει οι εξης ενέργειες :

 

α) Εφυγε η μαμά ψυχτρα και μπηκε αφτερμαρκετ μεγαλη και τρανή . Τζιφος

β) αντικατασταθηκε η θερμοαγώγιμη και καθαρίστηκαν τα πάντα όλα ειναι σαν καινούργιο . Τζίφος

γ) Έγινε update to bios . Τζίφος

δ) Έγινε αντικατασταση τροφοδοτικού ( Μήπως δεν δινει σωστό ρευμα ) . Τζίφος ( 500watt τα τροφοδοτικά )

ε) Εγινε under-volt η CPU στα 1.2v . Εκεί κάτι εγινε και επεσε στους 65-70 σταθερά αλλα τζίφος .

 

Σημείωση . Ο υπολογιστης δουλευε κανα μηνα με βουλωμενα τα παντα απο την βρώμα και μόνο οταν εσβηνε πλεον απο θερμοκρασία καθαρίστηκε ( δεν ηθελε ο πελάτης να καθαρίστεί γιατι το θεωρούσε ανοησίες ) . Μετά δούλεψε για κανα 2 βδομάδες σε νορμάλ θερμοκρασίες και ξαφνικά τσουπ το πρόβλημα.

 

Αλλο να δοκιμάσω?????

 

 

κανε ενα clear cosmos αφαιρωντας την μπαταρια(το ξερω εκανες bios update αλλα δοκιμασε το)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσα στο bios λέει κάπου τις θερμοκρασίες της μητρικής και του επεξεργαστή. Μπες και δες πόσο είναι οι θερμοκρασίες πριν κολλήσει το μηχάνημα. Μετά δες στο ίντερνετ μέχρι πόσο μπορεί να φτάσει σε θερμοκρασία ο επεξεργαστής και σύγκρινέ την με αυτήν που είδες στο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ανεβάσει μεγάλη θερμοκρασία η cpu πιάσε την ψύκτρα με το χέρι σου να δεις..ζεστένεται;

Με 100 βαθμούς στη cpu θα πρέπει να καίει η ψύκτρα...

Αν είναι κρύα σημαίνει οτι δεν κάνει καλή επαφή.

 

Μόνο έτσι μπορεί να εξηγηθεί τόσο υψηλή θερμοκρασία.

 

Επίσης κοίτα αν τα volt που δίνει η mobo είναι τα σωστά. Με κάποιο πρόγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.3 κάτι εδινε ..και το πηγα 1.25 για να ριξει θερμοκρασια..ναι μεν την έριξε λίγο αλλα κολλάει το μηχανημα τώρα .

 

Το έλεγξες οτι έδινε όντως 1.3 ή απλά τόσο ήταν ρυθμισμένο στο bios;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά δεν διαβαζετε τι γραφει το ποστ στην αρχή ? Ειπαμε εχω δοκιμασει ολες τις πιθανες λυσεις με ψυχτρα..Και εργοστασιακη ψυχτρσ και εξτρα. Δεν ειναι αυτο..

Κατέληξα στο συμπέρασμα αφου εχω δοκιμάσει τα πάντα οτι υπάρχει προβλημα στην μητρική . Έβαλα και αλλον επεξεργαστή επάνω εναν Amd 5000x2 και με το καλημέρα 60 βαθμους .

Ουτε με Bios update ουτε με ρεσετ ουτε τιποτα η μητρικη. Ακομα και βολτ που κατεβασα στο Vcore παλι η θερμοκρασια παραμενει υψηλα. Ακομα και ανεμηστηρα του εβαλα να χτυπαει την ψυχτρα ( ετσι μπακαλικα να δω αν θα γινει τιποτα ) και δεν πεφτει ουτε 1 βαθμο.

Εξάλου η ψυχτρα ζεματάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληροφοριακά είχα έναν ΑMD 7750 2.7GHz κλοκαρισμένο στα 3GHz και είχα το πολύ 25 βαθμούς θερμοκρασία. Τον είχα πάνω σε μια Gigabyte GΑ-ΜΑ770-UD3 και είχα κουμπώσει την Thermaltake Big Typhoon VX.

Αφου όπως λες δοκίμασες και άλλον επεξεργαστή και είχες τα ίδια με τις θερμοκρασίες, τότε μάλλον θες άλλη μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...