Προς το περιεχόμενο

Gaming σε Plasma


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Δευτέρα με Παρασκευή ξεκινάω δουλειά και θα μένω στο σπίτι του νονού μου λόγω μεγάλης απόστασης της εταιρίας από το σπίτι μου. Επειδή τα απογεύματα θα βαριέμαι μιας και είναι ερημικά εκεί, σκέφτηκα να μεταφέρω το ps3 εκεί να έχω να παίζω.

 

Η τηλεόραση που έχουν είναι μια 42άρα plasma HD Ready. Θα μπορώ να παίζω ps3 άνετα εκεί ή θα έχω τον φόβο μην πάθει τίποτα η τηλεόραση ή το ps3? Υπολογίζω γύρω στις 3 ώρες κάθε μέρα.

 

Ελπίζω για άμεσες απαντήσεις. ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η τηλεόραση δεν είναι αγορασμένη μόλις τώρα δεν έχει να φοβηθείς κάτι. Σκέψου ας πούμε πως βλέπουμε κανονικά τηλεόραση. Μια ταινία να δεις, ή έναν αγώνα, βλέπεις τουλάχιστον 2 ώρες. Σ' αυτό το χρόνο λοιπόν, το λογότυπο του καναλιού είναι σταθερό, δεν αλλάζει. Άρα δε θα μπορούσε να παρουσιαστεί κάποιο φαινόμενο IR ή burn-in;

 

Όχι. Διότι οι σύγχρονες Plasma δεν είναι τόσο ευαίσθητες (σε στρωμμένη Plasma νέας τεχνολογίας πρέπει να μείνει... μέρες μια εικόνα για να γίνει burn-in).

 

Στη χειρότερη, εάν είναι «του κουτιού» ή ακόμα και αν φοβάσαι, κάνε μια παύση πάνω στα μισά που θα παίζεις και βάλε την να παίξει «χιόνι» για 10-15 λεπτάκια.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

WTF? Χαχαχα πραγματικά δεν νομίζω να έχει πάθει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάποια τηλεόραση επειδή συνδέθηκε με PS3 o.O

 

αναφέρεται στο burn-in της plasma και όχι σε κάτι άλλο. :rolleyes:

 

απο όσο γνωρίζω,δεν θα χεις κάποιο πρόβλημα.Όσο ένα σημείο της οθόνης δεν μένει στάσιμο για πάρα πάρα πολύ ώρα τότε είσαι μια χαρά.

 

εδώ έχει μερικές συμβουλές: http://plasmatvbuyingguide.com/plasmatv/plasmatv-burnin.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση είναι σχετικά παλιά. Δεν είναι και Full HD. Δεν γνωρίζω ακριβώς πόσα χρόνια την έχουν. Άρα δεν έχω κάτι να φοβηθώ και να το πάρω τελικά το ps3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση είναι σχετικά παλιά. Δεν είναι και Full HD. Δεν γνωρίζω ακριβώς πόσα χρόνια την έχουν. Άρα δεν έχω κάτι να φοβηθώ και να το πάρω τελικά το ps3?

Ναι μωρέ, δεν έχει ανάγκη. Στο κάτω κάτω, βάζεις ένα παιχνίδι, παίζεις και μετά το κλείνεις. Κοιτα μετά να δεις αν έχουν μείνει τίποτα ίχνη σαν σκιές από το παιχνίδι στην οθόνη. Αν όχι, είσαι μια χαρά. Ακόμη και αν δεις ίχνη, δεν υπάρχει πρόβλημα, μετά από λίγο θα φύγουν, απλά αν γίνει αυτό θα σημαίνει ότι το panel είναι παλίας τεχνολογίας και μετά από πολλές ώρες παιχνιδιού, ίσως να παρουσιάσει πρόβλημα.

Ενδεικτικά η δική μου P42S20 δεν έχει πάθει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μωρέ, δεν έχει ανάγκη. Στο κάτω κάτω, βάζεις ένα παιχνίδι, παίζεις και μετά το κλείνεις. Κοιτα μετά να δεις αν έχουν μείνει τίποτα ίχνη σαν σκιές από το παιχνίδι στην οθόνη. Αν όχι, είσαι μια χαρά. Ακόμη και αν δεις ίχνη, δεν υπάρχει πρόβλημα, μετά από λίγο θα φύγουν, απλά αν γίνει αυτό θα σημαίνει ότι το panel είναι παλίας τεχνολογίας και μετά από πολλές ώρες παιχνιδιού, ίσως να παρουσιάσει πρόβλημα.

Ενδεικτικά η δική μου P42S20 δεν έχει πάθει τίποτα.

 

Δηλαδή αν παίζω ένα 2ωράκι την μέρα θα είμαι εντάξει? Πρέπει να κάνω διαλείμματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλο ειναι να το τσεκαρεις καθε 30 λεπτα καθως το IR και να το παθει εχει καλως, θα φυγει. Εαν ομως καθε μερα το ιδιο παιχνιδι τοτε το burn δεν ειναι δυσκολο.

 

Το οτι ειναι παλαια ειναι θετικο. Οι καινουργιες ειναι πολυ πιο ευαισθητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι ειναι παλαια ειναι θετικο. Οι καινουργιες ειναι πολυ πιο ευαισθητες.

 

"also include features designed to lessen the chance for image persistence or remove it if it occurs. An orbiter function moves the image around the screen by a few pixels. Hardly noticeable, but it minimizes some aspects of burn-in. Full white or rapidly changing colored patterns excite the phosphors evenly, greatly reducing the time it takes to remove the effects of image persistence."

 

Το ανάποδο θα έλεγα εγώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε μου το google και τα λεγομενα των εταιριων μην σε παρασύρουν. Η τεχνολογία pixel moving υπήρχε και πριν πολλα χρονια. Κατι κανει αλλα το προβλημα υπαρχει. Ολες οι νεες πλασμα, ελεώ του περισσότερου gamma εχουν πολυ πιο ευαισθητα πανελ. Ειναι κλασσικα τα θεματα και απειρα τα παράπονά απο χρηστες των νεων σειρων. Διαβασε ποσα ποστ για ir σε panasonic 30 series σε πολλα φορα με av προϊόντα.

 

Περαν αυτου και πρακτικα απο δοκιμες αλλα και δυσαρεστημένους πελατες μου εχει επιβεβαιωθεί επανειλημμένα.

 

Μην τρώτε αμάσητο οτι διαβάζετε στο νετ, φιλικα παντα.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον η τηλεόραση δεν αγοράστηκε τώρα το panel της είναι καλά στρωμμένο. Δεν έχει ανάγκη. Δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα απολύτως. Και επειδή είναι και ξένη (και όσο να'ναι πρέπει να προσέξεις λίγο παρπάνω), μετά το παιχνίδι, πριν την κλείσεις, βάζε την να παίξει 10-15 λεπτά «χιόνι», για την περίπτωση 1 στα 9,999,999,999 που θα μπορούσε να γίνει κάτι. Απλά για να είσαι 1000% σίγουρος.

 

;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πούμε ότι κάποιος βλέπει τηλεόραση. Το σήμα των καναλιών πλέον είναι σταθερό και δεν το μετακινούν όπως παλιά. Παρόλα αυτά, δεν βλέπω να δημιουργείται πρόβλημα, ακόμη και μετά από πολύωρη θέαση του ίδιου καναλιού. Και στην τελική, πόσα στατικά σημεία υπάρχουν πια σε ένα σύγχρονο παιχνίδι; Ελάχιστα θα έλεγα.

Είναι δυνατόν να προκληθεί ζημιά σε μία καλή τηλεόραση επειδή κάποιος θα παίζει 3 ώρες την ημέρα σε αυτήν; Και με την λογική μόνο, δύσκολο μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καινούριες είναι όντως πολύ ευαίσθητες.

Εγώ έχω μια panasonic p42u20 και κάνει image retention για πλάκα.Παρόλο που τις είχα κάνει στρώσιμο 200 ωρών.

 

Αυτό που σου προτείνω είναι να παίξεις μια δυο φορές και μετά να κάνεις έλεγχο και αν δεις κάποιο πρόβλημα να αφήσεις χιόνι για 2-3 ώρες να καθαρίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ακριβώς πρόβλημα να δω αν υπάρχει? Και όταν λέτε "χιόνι" τι ακριβώς εννοείτε?

 

Πρόβλημα του στυλ αν έχουν μείνει εικόνες burn-in στην οθόνη. K όταν λένε χιόνι, τα παιδιά εννοούν το κλασσικό static. http://hippieofthenight.com/images/static.gif

Πάντως μην αγχώνεσαι τόσο, κανε ένα break κάθε 2ωρακι, βάλε όπως είπαν κ παραπάνω ένα κανάλι με χιόνι κ συνέχισε αν δε βλέπεις κάποιο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...