Προς το περιεχόμενο

Total War: Rome II


mchls

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπα! Slingers > all! 

Το έκανα και τεστ 19 slingers vs φάλαγγες χωρίς ιππικό ή άντε 1-2 άλογα και δεν άφηναν ρουθούνι! 

Απλά τραγικό!

Ψάχνω για mod που να δουλεύει για να παίζει το AI χωρίς slingers. Οκ τα τόξα, οκ τα ακόντια τα καταλαβαίνω αλλά οι slingers είναι superman! 

Πριν από λίγο στο νέο campaign με την Σπάρτη 1 μονάδα slingers μου έβγαλε off το shock cavarly (Full upgraded lvl όπλα, πανοπλίες, ασπίδες και 3 golden rank)! σε επίθεση από τα πλάγια...δλδ ffs!

χαχαχα ναι ρε! εντάξει είπαμε τώρα! ρε για δοκίμασε εναν στρατό ΜΟΝΟ slingers εναντίων ξέρω γω, βάλε εκεί διάφορα... και Postarε αποτελέσματα μετα! χαχα

 

 

Ρε πρεπει να μπώ καμιά μέρα να τα πούμε skype, χαθήκαμε, πήρα ps4 και λιώνω εκεί

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

16 λεει το steam θα βγει

 

για τους slingers τωρα, εγω γιατι δεν εχω χασει ποτε unit σε slingers?

σε javelinmen ναι, σε slingers οχι

με 2 αλογα παντα καθαριζω απο ο,τι slingers/archers/skirmishers μου φερνει το ai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε very hard/legendary? 

Πριν από λίγο 2 μονάδες slingers μου βγάλανε off άμαξα! 

Πριν το patch 15 τα άλογα, άμαξες, ελέφαντες είχαν κάποιο νόημα! εντάξει πάνε πιο αργά και από assist του Καραγκούνη αλλά με 1-2 αλογάκια καθάριζα τα 7-8 slinger που φέρνει το ΑΙ και είχα ακόμα ιππικό να κάνω επίθεση από πίσω! 

Τώρα για κανέναν λόγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με light cavalry  τους νικάς εύκολα τους slingers.Δεν είναι και τόσο παράλογο να είναι καλοί πάντως.Πέτρες ρίχνουν όχι χαλίκια, θα σκοτώνουν καθε φορά 4-5 ακόμα και με καλό armor.Και είναι και πιό γρήγοροι από όλους.Κάθε σοβαρός στρατός είχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να το βγάλω εντελώς το παιχνίδι και να κάνω re-download όλο από την αρχή; 

Για κάποιο λόγο 1 vs 1 light cav / slinger τα άλογα χάνουν πριν καν φτάσουν στον slinger! 

Τα heavy φτάνουν και νικάνε με απώλειες βέβαια και άμα υπάρχει 2η μονάδα slinger πάει και το υπόλοιπο...

Και δεν πετάνε πέτρες κοτρόνες! αν πετάγανε κοτρόνια θα είχε νόημα η ζημιά που κάνουν αλλά δεν θα βαράγανε από τέτοια απόσταση!

 

Τώρα υποψιάζομαι κάποιο mod να μου κάνει πρόβλημα ή υπόλειμμα από mod που έχω βγάλει. Άμα δεν έχετε εσείς θέμα με cav vs slinger και το έχω μόνο εγώ κάτι τέτοιο θα είναι το πρόβλημα μου!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα chariots ειναι weak vs missile fire

οι φαλαγγιτες που αναφερθηκαν πριν, εαν ειναι pikemen, παλι ειναι weak vs missile fire

 

αποτελεσματα custom battles

 

 

 

1 unit azats (v. heavy melee cav/1300 dn) vs 5 egyptian slingers (1350 dn)

post-264544-0-20717200-1418298199_thumb.jpg

 

1 unit noble horse archers (super heavy missile cav/880 dn) vs 4 egyptian slingers (1080 dn)

post-264544-0-35358000-1418298212_thumb.jpg

 

1 unit mighty horse (medium melee cav/680 dn) vs 4 egyptian slingers (1080 dn)

post-264544-0-49928800-1418298209_thumb.jpg

 

getae (4520 dn) vs egyptian slingers (4990 dn)

post-264544-0-79634600-1418298202_thumb.jpg

 

getae (3360 dn) vs egyptian slingers (4990 dn)

post-264544-0-28268600-1418298206_thumb.jpg

 

(το cavalry εδω ειναι επισης medium cav)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aν υπάρχουν/υπήχαν φορτωμένα mod, ενδεχομένως να προκύπτει κάποιο conflict. 

 

Καλοί είναι οι slingers, αλλά όχι τόσο πολύ -τουλάχιστο από ό,τι θυμάμαι, δεν το έχω δει με τα τελευταία patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω σε custom battles δεν είναι το ίδιο με το GC αυτά που λέω πιο πάνω τα βλέπω στο GC σε very hard ή legendary.

Το θέμα μου είναι ότι γίνεται συνέχεια αυτό, αν γινόταν μια φορά άντε 2 ούτε που θα έδινα σημασία! 
Κρύβω τα άλογα μου στα πλάγια, περιμένω να εμπλακούν όλοι οι εχθροί με τις φάλαγγες μου και βγάζω το ιππικό από πίσω/πλάι.

Γυρνάει το AI τα slingers προς τα άλογα μου και μέχρι να φτάσουν έχουν πεθάνει! Άντε να φτάσουν 13~15 άλογα και να κάνουν charge. Αυτό ήταν χάνω τα άλογα μου και αναγκάζομαι να παίζω κυνηγητό σε όλο τον χάρτη για να φτάσω τους slingers πριν μου αποδεκατίσουν τους pikemen.

Η πλάκα είναι ότι όταν το κάνω εγώ αυτό με Ροδίτες vs light cav ή σε enemy φάλαγγες οι slingers μου παίρνουν μαξ 10-15 kills

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα τελευταια μου campaings (post patch 15 δηλαδη) δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα παντως

ηταν 1 legendary pontus, 1 legendary armenia και 1 very hard imperator parthia

με 2 αλογα και 4 τοξοτες καθαριζα με οτι skirmishers και να που εφερνε το AI

 

στο very hard battle diff τωρα, που νομιζω ειναι το default στο VH/L campaign, το ΑΙ ειναι γνωστο οτι εχει bonuses στο missile fire (κοινως κλεβει) οποτε ενα χαμηλοτερο battle diff ισως να βοηθουσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ σε legendary και very hard (vanilla) δεν έχω τέτοια προβλήματα.Μήπως τα mods σου είναι λίγο unbalanced?Πάντως οι slingers ήταν πάρα πολύ καλοί και δεν ρίχνανε μόνο πέτρινα σφαιρίδια αλλά και πήλινα ή ακόμα και από μόλυβδο και με πολύ καλή ακρίβεια.Πιθανόν να ήταν το καλύτερο missile unit.Link.png Site: Κάτι που βρήκα στα γρήγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θυμάμαι και τον πρώτο καιρό που υπήρχαν διαμαρτυρίες για τους σφενδονιστές είχε γίνει μια μεγάλη συζήτηση σχετικά με την ισχύ τους, υπάρχουν στο διαδίκτυο και διάφορες πληροφορίες σχετικά με τα σφαιρίδια που εξαπέλυαν, βάρη, μορφή, βεληνεκές κτλ.

 

Αυτό που ξέρω ήταν πως η σφεντόνα ήταν όπλο δύσκολο και εξαιρετικά φονικό στα κατάλληλα χέρια (εξ ου και οι διάφοροι φημισμένοι σφενδονιστές) και δε νομίζω πως είναι τυχαίο ότι σε μία από της κλασικές "άνισες" μάχες, αυτή που μας χάρισε την έκφραση "Δαβίδ εναντίον Γολιάθ" η σφεντόνα είναι αυτή που γκρεμίζει το θηριώδη πολεμιστή.

 

Βέβαια, αυτά θα πρέπει να τα δω στην πράξη -του παιχνιδιού- σε λίγες μέρες που κυκλοφορεί το WoS -και μακάρι να είναι "αστέρια" οι σφενδονιστές, γιατί λέω να παίξω με τους ηττημένους του πολέμου και το πεζικό των Σπαρτιατών είναι φονικό, οπότε κάπως θα πρέπει να αντισταθώ... 

 

Πάντως, το ιππικό πάντοτε είχε ένα θέμα στα Total War. Στο πρώτο Shogun, χρειαζόταν προσοχή ακόμη και όταν καταδίωκες με ελαφρύ ιππικό μονάδες σε άτακτη φυγή, γιατί τα καμάρια κατάφερναν να έχουν απώλειες ακόμη και τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα έχω δει και γω αυτά που λέγαμε τότε για τους σφενδονιστές αλλά το θέμα είναι ότι όλες οι μετρήσεις που κάνανε ήταν σε στόχους στατικούς από άχυρο ή δεν ξέρω και γω τι και απλά η "πέτρα" έφτασε πχ 150+μέτρα.

Τώρα το να βαράς στα 150 μέτρα μέταλλο ή ασπίδα + πανοπλία και να τα διαλύει όλα μου φαίνεται υπερβολή της υπερβολής! 

Αν το απλά φτάνει μια "πέτρα" τα 150+ μέτρα σημαίνει ότι σπάει ασπίδες, πανοπλίες, οστά και δίνει την χαριστική βολή μάλλον κάνουμε μεγάλη βλακεία που πάμε στρατό με G3A3/A4! 

Δέχομαι ότι μερικά άτομα είναι ταλαντούχα και θα μπορούσαν να πετύχουν μύγα στα 150+ αλλά 120/120 σε μια μονάδα να είναι όλοι τους αετομάτηδες; 

Τώρα στο WoS πραγματικά αν οι σφενδονιστές είναι OP το παιχνιδάκι θα φάει uninstall! 


Το Link.png Site: Wrath of Sparta 4,81ευρώ στο Nuuvem! Μόλις το πήρα και θα μου στείλουν κωδικό όταν βγει στης 16

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Perikloi Hoplitai στο rome 2 ειναι αρκετα δυνατοι? Γιατι επελεξα sparta και σκοτωνουν πολυ πραγμα.

 

Γενικα απο army η sparta εχει μια απο τις καλυτερες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...