Προς το περιεχόμενο

Τι θα γίνουν τα μικρά κανάλια με το ψηφιακό σήμα;


DaDiRa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α, αν καταλαβουν τη μιση-εως ολοκληρη μπαντα των UHF οι εταιρειες κινητης τοτε ναι φτανει το bandwidth. Πραγματικα ελπιζω μην την αχρηστευσουν ετσι την UHF. Εγω υπολογιζα οτι μιλαμε για 2-3 συχνοτητες ανα εταιρεια ας πουμε.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες ακόμα δεν έχω ερευνήσει την όλη φάση.

 

Καταρχάς μου είπανε ότι από Πάρνηθα μονο ψηφιακά ενώ Υμηττό τα αναλογικά κανάλια.Αλλα ο wash γραφει το αντίθετο.

 

Για την ώρα δεν έχω αγοράσει ψηφιακές πλατφόρμα ούτε καινούργια ψηφιακή τηλεόραση.Η μάνα μου με πιέζει να πάω να αγοράσω.Αλλα αν ο wash έχει δίκιο δηλαδή η Πάρνηθα συνεχίζει να εκπέμπει αναλογικά δεν χρειαζόμαστε αναβαθμίσεις.Έτσι δεν είναι?

 

Το κομμάτι του νέου ΦΕΚ (ΦΕΚ B 2019 - 20.06.2012) που συμπληρώνει το παλιό και δίνει λύση στο θέμα εκπομπής των μικρών τοπικών ιδιωτικών καναλιών της Αττικής αναφέρει:

 

Στο τέλος του εδαφίου ιδ) της παραγράφου 1 του άρθρου 3 «Δίαυλοι συχνοτήτων επίγειας ψηφιακής τηλεόρασης» της υπ’ αριθμ. 21161/12.8.2008 κοινής απόφασης των Υπουργών Μεταφορών και Επικοινωνιών και Τύπου καιMME«Διαμόρφωση Χάρτη Συχνοτήτων για τη μετάβαση στην επίγεια ψηφιακή τηλεοπτική ευρυεκπομπή». (ΦΕΚ Β΄ 1680), όπως ισχύει, προστίθεται δύο νέα υποεδάφια, ως εξής:

«vii) Δίαυλος 54 με κωδικό αριθμό της Συμφωνίας της Γενεύης 06 (TERRAKEY) 84600234 για τηλεοπτικές μεταδόσεις ιδιωτικών τηλεοπτικών σταθμών περιφερειακής και τοπικής εμβέλειας.

viii) Δίαυλος 65, με κωδικό αριθμό της Συμφωνίας της Γενεύης 06 (TERRAKEY) 84600220 για τηλεοπτικές μεταδόσεις ιδιωτικών τηλεοπτικών σταθμών περιφερειακής και τοπικής εμβέλειας

 

Η ισχύς της απόφασης αρχίζει από τη δημοσίευσή της στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

 

Η απόφαση αυτή να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.

 

Αθήνα, 19 Ιουνίου 2012

 

ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ

ΥΠΟΔΟΜΩΝ, ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ

ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΝ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙΑΣ

ΣΙΜΟΣ ΣΙΜΟΠΟΥΛΟΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΑΡΓΥΡΟΣ

 

Η υπογράμμιση είναι δική μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mερικες παρατηρησεις τεχνικου χαρακτηρα και μονον.

1. Δεν νομιζω οτι οι συχνοτητες αυτες χρησιμευουν σε κατι σε δικτυα κινητης τηλεφωνιας. Μιλαμε για πολυ χαμηλες συχνοτητες σε σχεση με αυτες που μπορει να δουλεψει ενα GSM δικτυο, μιλαμε για απελπιστικα χαμηλες συχνοτητες για περιπτωση link και μιλαμε για συχνοτητες με τραγικη χωρητικοτητα για τις απαιτησεις συγχρονων και απαιτητικων εφαρμογων οπως το GSM. Ασε που και να βρισκανε μαγικο τροπο να χωρεσουν οσα δεδομενα χρειαζονται, θα επρεπε η κεραια στο κινητο σου να εχει μεγαλυτερο μηκος απτο ιδιο το κινητο, εως και διπλασιο.

 

2. Περα απο το οποιο ξεπουλημα συχνοτητων κλπ, να πω οτι το mpeg4-mpeg2 κανει δυνατη τη ληψη σηματος σε περιοχες που εχουν προβλημα με το αναλογικο. Εμεις στα αστικα κεντρα που εχουμε καλομαθει στο αναλογικο-καμπανα ειναι λογικο να το βλεπουμε σαν "τσαμπα κερατιατικα 40 ευρω". Ο κατοικος επαρχιας και χωριου που μαχεται 20 χρονια με ενισχυτες, περιεργες κεραιες κλπ για να γλυτωσει απο παρεμβολες και χιονια πλεον βλεπει (ή θα βλεπει) καμπανα, εκτος εξαιρεσεων.

 

3. Με το συστημα mpeg4 αυξανεται δραματικα η χωρητικοτητα της καθε φερουσας (ή πιο σωστα δεν αυξάνεται, απλα μπορει να κουβαλα περισσοτερα ωφελιμα δεδομενα εικονας-ηχου) με αποτελεσμα, η μπαντα των UHF ουσιαστικα να μπορει να σου διαθεσει 10πλασια καναλια αποτι μεχρι σημερα. Ομως η μαγκια δεν ειναι στα καναλια αλλα στην ποιοτητα στην οποια θα μπορουν να εκπεμψουν (HD). Κι εδω ειναι το πολυ χρημα της επομενης 10ετιας και οχι στις συχνοτητες. Το πολυ χρημα (μιζες η οτιδηποτε αλλο) θα ειναι στις αδειοδοτησεις καναλιων για HD εκπομπες. Ηδη εχουν αρχισει τα οργανα.

 

οι Uhf συχνοτητες ειναι απο 300mhz εως 3ghz

σε αυτες ανηκουν και οι κεραιες κινητης που ειναι 900/1800Mhz...

οποτε θεωρητικα γινεται.

εκτος απ ολα αυτα εχουν τεραστιο οφελος τα καναλια επειδη οι εκπομποι ψηφιακου σηματος χρειαζονται πολυ μικροτερη ισχυ,αρα και μικροτερη καταναλωση ρευματος.και νομιζω οτι ειναι και 1 εκπομπος για πολλα καναλια οποτε βγαινει τσαμπα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι Uhf συχνοτητες ειναι απο 300mhz εως 3ghz

σε αυτες ανηκουν και οι κεραιες κινητης που ειναι 900/1800Mhz...

οποτε θεωρητικα γινεται.

Μιλαμε για τις UHF που χρησιμοποιουν τα τηλεοπτικα καναλια. Φτανουν καπου στα 600mhz.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...