Προς το περιεχόμενο

Ποιο tablet θα προτείνατε;


0verc0me

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σααας.

 

Εδω και καιρο ψαχνω για ενα 7' tablet. Μετα απο πολυωρες αναζητησεις και συγκρισεις, κατεληξα σε αυτα τα 3:

 

1. Ainol NOVO 7 ELF II

2. SmartQ K7

3. Freelander/shenxingzhe PD10

 

Μαλλον θα καταληξω στο 3ο. Εσεις τι γνωμη εχετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ λέω να μην ασχοληθείς με 7ίντσες...

είναι άχρηστο... πάρε ένα 10αρι να το ευχαριστηθείς...

το 7αρι ειναι μεγάλο για smartphone και μικρό για tablet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες,

 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να αγοράσω ένα tablet. Έχω χαζέψει σε διάφορα καταστήματα αλλά ομολογώ πως κάποιο σοβαρό συμπέρασμα δεν έχω βγάλει. Σίγουρα όσο θες καλύτερη οθόνη, ταχύτερο επεξεργαστή, ελαφρύτερο κτλ κτλ ανεβαίνει η τιμή...

 

Το θέμα είναι ότι το 90% του χρόνου (ίσως και περισσότερο) η χρήση του θα περιορίζεται σε surfing, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Η ενασχόληση με τα παιχνίδια λογικά θα ναι μηδαμινή και από εφαρμογές δεν νομίζω να μπορείς ούτως ή άλλως να τρέξεις κάτι πολύ απαιτητικό...

 

Στο site του Πλαισίου βρήκα το Toshiba AT100-100 στα 230€. Πιστεύω ότι οι δυνατοτητές του είναι υπέρ-αρκετές για την χρήση που προορίζεται. Στα μεγάλα του + για μένα είναι σίγουρα η κανονική usb και hdmi. Διαβάσα όμως σε κάποια review ότι έχει προβληματική (θολή, σκοτεινή, ευαίσθητη κτλ) οθόνη όπως και το ότι είναι πολύ βαρύ. Δυστυχώς δεν το χω δει live πουθενά για να μπορέσω να κάνω συγκρίσεις και φοβάμαι να το παραγγείλω απο ηλεκτρονικό κατάστημα και να απογοητευτώ. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Δυστυχώς στα reviews που διάβασα και στα site που έψαξα προτείνονταν λύσεις τύπου Samsung Galaxy Tab II, Asus EEE Transformer Prime κτλ κτλ ή ακόμα και το Toshiba AT200, τα οποία όμως τα βρίσκω σε τελείως διαφορετικές τιμές (400-500€) και δεν ξέρω κατά πόσο όταν φτάσεις σε τέτοια επίπεδα αξίζει να μην υποκύψεις στον καταναλωτισμό και να πάρεις ενα ΙPAD.

 

Όπως είπα και παραπάνω, η βασική του χρήση θα ναι το surfing, κανένα video στο youtube, άντε και σαν media player σε HDMI σύνδεση με την τηλεόραση (αν το σηκώνει). Φαντάζομαι λοιπόν ότι βασικό είναι μια ξεκούραστη και ζωντανή οθόνη, και ένας αξιοπρεπής συνδυασμός των υπόλοιπων χαρακτηριστικών.

 

Έχετε κάτι να προτείνετε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ λέω να μην ασχοληθείς με 7ίντσες...

είναι άχρηστο... πάρε ένα 10αρι να το ευχαριστηθείς...

το 7αρι ειναι μεγάλο για smartphone και μικρό για tablet...

 

Τα 10' είναι ολόκληρες (γ)κουμουτσες και δεν εχει την ανεση χειρισμου οπως ενα μικροτερο σε μεγεθος (7'). Εχω δει live το galaxy tab σε 7'αρι και σε 10' και το 10' μου φανηκε υπερβολικα τεραστιο, οποτε εχω καταληξει σε 7' (αντε με το ζορι ισως και 8')

 

Εμένα με "τραβάει" το πρώτο, πάλι. :mrgreen:

 

Και εμενα μου αρεσει, ομως αυτο δεν εχει bluetooth και gps που εχει το 3ο. Επισης το 3ο εχει δυο καμερες (2/5MP) (+αποσπωμενη μπαταρια που σημαινει οτι μπορω να εχω και μια μαζι για καβαντζα). Ομως το 1ο φαινεται καλυτερο ποιοτικα.. :/

 

Καλημέρα παίδες,

 

Ενδιαφέρομαι κι εγώ να αγοράσω ένα tablet. Έχω χαζέψει σε διάφορα καταστήματα αλλά ομολογώ πως κάποιο σοβαρό συμπέρασμα δεν έχω βγάλει. Σίγουρα όσο θες καλύτερη οθόνη, ταχύτερο επεξεργαστή, ελαφρύτερο κτλ κτλ ανεβαίνει η τιμή...

 

Το θέμα είναι ότι το 90% του χρόνου (ίσως και περισσότερο) η χρήση του θα περιορίζεται σε surfing, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις. Η ενασχόληση με τα παιχνίδια λογικά θα ναι μηδαμινή και από εφαρμογές δεν νομίζω να μπορείς ούτως ή άλλως να τρέξεις κάτι πολύ απαιτητικό...

 

Στο site του Πλαισίου βρήκα το Toshiba AT100-100 στα 230€. Πιστεύω ότι οι δυνατοτητές του είναι υπέρ-αρκετές για την χρήση που προορίζεται. Στα μεγάλα του + για μένα είναι σίγουρα η κανονική usb και hdmi. Διαβάσα όμως σε κάποια review ότι έχει προβληματική (θολή, σκοτεινή, ευαίσθητη κτλ) οθόνη όπως και το ότι είναι πολύ βαρύ. Δυστυχώς δεν το χω δει live πουθενά για να μπορέσω να κάνω συγκρίσεις και φοβάμαι να το παραγγείλω απο ηλεκτρονικό κατάστημα και να απογοητευτώ. Το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

Δυστυχώς στα reviews που διάβασα και στα site που έψαξα προτείνονταν λύσεις τύπου Samsung Galaxy Tab II, Asus EEE Transformer Prime κτλ κτλ ή ακόμα και το Toshiba AT200, τα οποία όμως τα βρίσκω σε τελείως διαφορετικές τιμές (400-500€) και δεν ξέρω κατά πόσο όταν φτάσεις σε τέτοια επίπεδα αξίζει να μην υποκύψεις στον καταναλωτισμό και να πάρεις ενα ΙPAD.

 

Όπως είπα και παραπάνω, η βασική του χρήση θα ναι το surfing, κανένα video στο youtube, άντε και σαν media player σε HDMI σύνδεση με την τηλεόραση (αν το σηκώνει). Φαντάζομαι λοιπόν ότι βασικό είναι μια ξεκούραστη και ζωντανή οθόνη, και ένας αξιοπρεπής συνδυασμός των υπόλοιπων χαρακτηριστικών.

 

Έχετε κάτι να προτείνετε?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για το μακροσκελές post.

 

Οντως, και εμενα μου αρεσουν το Galaxy Tab και της Asus, ομως τοσα λεφτα δεν θα εδινα. Γι'αυτο και κοιταζω για Κινεζικα... Οκ, δεν εχουν την ιδια ποιοτητα αλλα ειναι και μεγαλη διαφορα τιμης... Αν καταληξω στο 3ο πχ ειναι 143ευρω... δεν ειναι και τοσο μεγαλο ρισκο πιστευω...

Αν δεν θες απο Κινα για να μην ρισκαρεις μηπως μπλεξεις με τελωνειο κλπ (κατι που με κραταγε και εμενα τοσο καιρο) δες απο εδω μηπως βρεις τιποτα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό εδω πέρα κοίτα,

http://www.dinodirect.com/9-7-tablet-pc-pc-android-4-0-tablet-pc-tablet-computer-pc-tablet-wifi-tablet-pc-laptop-andrid-console.html?AdAnalytics=111|00220009|464266|2|0

 

κατά 99% είναι το EKEN A90, δύσκολα θα βρείς στα 128€ αντίστοιχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...