Προς το περιεχόμενο

Αγορά 3D τηλεόρασης


metmat

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Θέλω αυτές τις μέρες να αγοράσω μια τηλεόραση για να αντικαταστήσω την παλιά CRT που έχω στο υπνοδωμάτιο.

Μιας και θα κοπεί σε λίγο το αναλογικό σήμα λέω να πάρω νέα TV μιας και θεωρώ ότι η αγορά mpeg4 decoder θα είναι άσκοπη αφού η συγκεκριμένη τηλεόραση που έχω θα αντικατασταθεί αργά ή γρήγορα.

Και εφόσον θα πάρω κανούρια λέω να πάρω κάτι καλό σχετικά και θα ήθελα να έχει και το 3D της!

Επειδή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από τηλεοράσεις θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας.

Ενδεικτικά σας παραθέτω τρεις τηλεοράσεις που έχω δει.

 

http://www.plaisio.gr/Compare.aspx?Catalog=19&Category=69980053&Products=1625594,1783130,1761013

 

Για να γίνω και πιο συγκεκριμένος, να σας πω ότι αυτό που θέλω κυρίως είναι να βλέπω τα HD κανάλια της nova (κυρίως ποδόσφαιρο). Επίσης θα την συνδέω και με το pc για κανένα παιχνιδάκι ή θα βάζω πάνω τον σκληρό δίσκο για να βλέπω HD ταινίες και 3D όποτε υπάρχουν διαθέσιμες.

Facebook, tweeter και γενικότερα internet δεν με απασχολούν. Για αυτές τις δουλειές έχω τον υπολογιστή.

Δεν έχω σκοπό να δώσω πάνω από 500 ευρώ και γι αυτό παραθέτω τις παραπάνω τηλεοράσεις.

Θα ήθελα να μου πείτε ποια από τις τρεις υπερέχει αν και από τα χαρακτηριστικά βλέπω ότι είναι πάνω κάτω ίδιες. Βέβαια κάποιος που είναι περισσότερο γνώστης θα μπορέσει να με κατατοπίσει καλύτερα.

Εννοείται ότι δεν περιορίζομαι στα τρία μοντέλα του link, απλά αυτά με μια γρήγορη ματιά και τα έβαλα ως παράδειγμα.

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ειναι λιγο περιπλοκο το θεμα!

 

για μενα την πιο ωραια εικονα την εχει η SONY........, αλλα απο εκει και περα, δεν συγκρινεται σε εξοπλισμο με τις αλλες 2!

 

οι αλλες 2 εχουν πολυ καλυτερο Media Player, καλυτερη συνδεσιμοτητα (θυρες).

ειδικα οσον αφορα την LG, εχει και δορυφορικο δεκτη (DVB-S2!!) ενσωματωμενο!!

 

στα HZ νομιζω SONY-SAMSUNG ειναι πραγματικες 100αρες, ενω η LG ειναι σιγουρα 50ΗΖ!

 

αν θες να μαθεις λεπτομερειες απο κατοχους αυτων των μοντελων, κοιτα εδω

 

LM611S

EX720

 

αν λαβω υποψη μου τις "αναγκες" σου, θα πηγαινα στη Samsung γιατι

1 ειναι πραγματικη 100ΗΖ και θα σε βοηθησει σε ποδοσφαιρο και οπου αλλου χρειαζεται γρηγορη κινηση

2 εχει κορυφαιο Media Player που παιζει τα παντα!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για συνδεσιμότητα από την σελίδα του πλαισίου φαίνεται σαν να έχει περισσότερες επιλογές η sony για κάποιον λόγο. Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει να έχει hdmi (δεν με νοιάζει αν έχει 2 ή 4) και usb για να συνδέω τον σκληρό να βάζω καμιά ταινιούλα. Αυτά κατά κύριο λόγο.

Με προβληματίζει όμως ιδιαίτερα αυτό που είπες ότι δεν είναι τόσο καλός ο media player. Είναι σημαντικό για μένα γιατί οπως είπα θέλω να βάζω ταινίες από το HDD.

Επίσης αυτό το σύστημα που μετατρέπει το 2D σε 3D λέει τπτ;

Το είχα δει μόνο μια φορά σε μια LG που έχει ένας φίλος και μου άρεσε αρκετά μπορώ να πω.

Θα το κάνουν και οι άλλες δύο τηλεοράσεις άραγε αυτό με την ίδια επιτυχία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

την καλυτερη συνδεσιμοτητα την εννοω οτι oi LG-SAMSUNG εχουν HDMI v1.4 που, αφου σε ενδιαφερει το 3D, σε βολευει!! ;)

 

οσον αφορα τον Media Player εννοω οτι η SONY δεν ξερω αν παιζει ολα τα φορμα βιντεο και ηχου, νομιζω πως οχι!!! αντιθετα η Samsung παιζει σιγουρα τα παντα. οπως επισης και νεα LG 611S!

 

μεχρι περσι η LG ειχε ενα θεμα στις τηλεορασεις της, ΜΟΝΟ με τoν DTS ηχο, το οποιο φαινεται στα φετινα μοντελα να εχει λυθει.!!

 

εγω, σπιτι μου, εχω και SAMSUNG και LG. εχω παρει μια LE32D550 για το υπνοδωματιο και -προσφατα- μια 42LM620S.

η LM620S εχει ολα οσα ηθελα εγω σε μια τηλεοραση, μαζεμενα!

100ΗΖ πραγματικα

ΠΑΘΗΤΙΚΟ 3D

SMART TV

DLNA

δορυφορικο δεκτη DVB-S2

media player που παιζει τα παντα

κ.α.....

 

http://www.skroutz.gr/s/449558/LG-32LM620S.html?from=autocomplete

 

το 2D -> 3D καλουτσικο ειναι. δινει μια αισθηση βαθους. σαφως, βεβαια, δεν συγκρινεται με αυτουσιο 3D υλικο, αλλα....!

 

ομως, να εχεις υποψη σου οτι για να ευχαριστηθεις 3D, θελεις ΜΕΓΑΛΗ τηλεοραση. πολλεεες ιντσες! απο 50-55" και ανω...!! μην σου φαινεται παραξενο..!

κι εγω ελεγα πριν παρω την 42αρα, οτι θα ειναι αρκετη. αλλα τωρα καταλαβαινω αυτο που λενε ολοι οι υπολοιποι, οτι το 3D για να το ευχαριστηθεις πραγματικα, θελει πολλες ιντσες...!!

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα το 2D -> 3D δεν θα είναι το ίδιο με το κανονικό 3D. Απλά το αποτέλεσμα που είχα δει στην LG (δεν θυμάμαι ποιο μοντέλο ήταν) ήταν αρκετά "πειστικό".

Σίγουρα πάντως θα περάσω από μαγαζί για να τις δω και σε λειτουργία αν υπάρχουν στην έκθεση. Από κει και πέρα υπάρχει το θέμα του πως είναι σεταρισμένες εκεί κλπ. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο ζητάω την γνώμη σας. Και επειδή είναι ένα σεβαστό ποσό αυτό που θα δώσω και θα την κρατήσω για πολλά χρόνια λογικά την τηλεόραση, δεν θα ήθελα να κάνω καμιά βιαστική αγορά που θα την μετανιώσω.

Αυτό που φοβάμαι με την Samsung είναι ο ψηφιακός δέκτης. Έχω μία ue40c6000rw και δεν μπορεί με τίποτα να πιάσει τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ.

 

Μόλις τώρα παρατήρησα ότι στην Sony και στην Samsung λέει στην τεχνολογία γυαλιών active ενώ στην LG λέει passive.

Αν θυμάμαι καλά το passive είναι καλύτερο.

Θυμάμαι επίσης ότι έβλεπα μια sony στα mediamarkt που είχε κάτι γυαλιά τα οποία είχαν διακόπτη on/off. Τον πείραζα κι εγώ πάνω κάτω αλλά 3D εικόνα δεν είχα καταφέρει να δω!

Επεξ/σία από metmat
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σίγουρα το 2D -> 3D δεν θα είναι το ίδιο με το κανονικό 3D. Απλά το αποτέλεσμα που είχα δει στην LG (δεν θυμάμαι ποιο μοντέλο ήταν) ήταν αρκετά "πειστικό".

Σίγουρα πάντως θα περάσω από μαγαζί για να τις δω και σε λειτουργία αν υπάρχουν στην έκθεση. Από κει και πέρα υπάρχει το θέμα του πως είναι σεταρισμένες εκεί κλπ. Αυτός είναι και ο λόγος για τον οποίο ζητάω την γνώμη σας. Και επειδή είναι ένα σεβαστό ποσό αυτό που θα δώσω και θα την κρατήσω για πολλά χρόνια λογικά την τηλεόραση, δεν θα ήθελα να κάνω καμιά βιαστική αγορά που θα την μετανιώσω.

Αυτό που φοβάμαι με την Samsung είναι ο ψηφιακός δέκτης. Έχω μία ue40c6000rw και δεν μπορεί με τίποτα να πιάσει τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ.

 

Μόλις τώρα παρατήρησα ότι στην Sony και στην Samsung λέει στην τεχνολογία γυαλιών active ενώ στην LG λέει passive.

Αν θυμάμαι καλά το passive είναι καλύτερο.

Θυμάμαι επίσης ότι έβλεπα μια sony στα mediamarkt που είχε κάτι γυαλιά τα οποία είχαν διακόπτη on/off. Τον πείραζα κι εγώ πάνω κάτω αλλά 3D εικόνα δεν είχα καταφέρει να δω!

 

Στην θέση σου την Sony θα την απέκλινα τελείως. Τώρα ανάμεσα σε Samsung και LG θα ήθελα να ρωτήσω 2 πράγματα για να καταλάβουμε πιο 3D σε ενδιαφέρει περισσότερο.

 

1) Πόσα άτομα θα βλέπουν τηλεόραση. Έχε υπόψιν σου πως στην Samsung θες ένα 50άρι για γυαλί και από όσο ξέρω δεν έχει κανένα μέσα. Η LG περιλαμβάνει 4 αλλά είναι και φθηνά, 10 ευρώ το καθένα, ενώ λειτουργούν και αυτά από το cinema.

 

2) Σε ενδιαφέρει το ξεκούραστο 3D περισσότερο ή η καλή εικόνα? Για το πρώτο είναι οι passive και το δεύτερο η active

 

Επίσης θα ήθελα να τονίσω πως έχω ένα περσινό μοντέλο της LG με παθητικό γυαλί 32". Η τηλεόραση πια μου φαίνεται μικρή και το 3D δεν είναι και ότι καλύτερο. παρόλα αυτά αν κάτσεις να δεις μια ταινία και έχει καλό 3D, αξίζει περισσότερο να την δεις σε 3D. Για να δεις ποιες ταινίες έχουν καλό 3D και ποιες ψεύτικο μπες εδώ.

Επεξ/σία από naruto14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη διορθωση φιλε naruto, Τα νεα γυαλια της Samsung κοστιζουν 19 ευρω το ζευγαρι. Αρα για 2 ατομα θα παει χονδρικα 40 ευρω. Το blinking στα νεα γυαλια ειναι πολυ μειωμένο. Κατα τα αλλα τα ειπες σωστα. Passive - Active εστι Πρακτικότητα vs ποιοτητα αντίστοιχα. Το βαθος ρυθμίζεται ξεχωριστα ειτε για real 3d ειτε για μετατροπή και απαιτεί πριν την δοκιμη (στην περίπτωση της samsung) να επέμβουμε χειροκίνητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρη διορθωση φιλε naruto, Τα νεα γυαλια της Samsung κοστιζουν 19 ευρω το ζευγαρι. Αρα για 2 ατομα θα παει χονδρικα 40 ευρω. Το blinking στα νεα γυαλια ειναι πολυ μειωμένο. Κατα τα αλλα τα ειπες σωστα. Passive - Active εστι Πρακτικότητα vs ποιοτητα αντίστοιχα. Το βαθος ρυθμίζεται ξεχωριστα ειτε για real 3d ειτε για μετατροπή και απαιτεί πριν την δοκιμη (στην περίπτωση της samsung) να επέμβουμε χειροκίνητα.

 

Έχουν πέσει τόσο? Τότε εγώ θα πήγαινα σίγουρα για Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Όσον αφορά στα ερωτήματα του naruto14:

1)Κατά πάσα πιθανότητα μόνο ένα άτομο θα βλέπει τηλεόραση εκεί. Η αφεντιά μου. Το πολύ πολύ να έρθει ακόμα ένα άτομο. Λόγω του ότι μιλάμε για υπνοδωμάτιο δεν είναι και εύκολο να μαζευτεί ολόκληρη παρέα μέσα!

2)Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τις διαφορές του passive από το active. Σίγουρα με ενδιαφέρει να είναι ωραίο ποιοτικά το 3D αλλά μετά να μην χρειάζομαι χάπια για να μου φύγει η ζαλάδα. Αυτή η χρυσή τομή από όσο καταλαβαίνω δεν μπορεί να επιτευχθεί. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά επειδή φοράω γυαλιά μυωπίας σίγουρα θα ήθελα τα 3D γυαλιά να κάθονται πάνω από τα κανονικά που φοράω. Δεν ξέρω αν κάποια από τις δύο αυτές τεχνολογίες έχει θέμα όταν φοράω και τα γυαλιά μυωπίας ταυτόχρονα.

 

Τώρα όσον αφορά στις ίντσες της τηλεόρασης, σίγουρα δεν θα μπορώ να απολαύσω το καλύτερο αποτέλεσμα στην 32άρα αλλά δεν μπορώ να βάλω και μεγαλύτερη μέσα στο δωμάτιο. Ήδη και με τις 32 ίντσες στριμώχνονται τα πράγματα από χωροταξική άποψη!

Μακάρι να είχα τον κατάλληλο χώρο και τα απαιτούμενα χρήματα ώστε να πάρω μία τηλεόραση 55 ιντσών να χορτάσω θέαμα. Αλλά δυστυχώς δεν έχω αυτή την πολυτέλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Όσον αφορά στα ερωτήματα του naruto14:

1)Κατά πάσα πιθανότητα μόνο ένα άτομο θα βλέπει τηλεόραση εκεί. Η αφεντιά μου. Το πολύ πολύ να έρθει ακόμα ένα άτομο. Λόγω του ότι μιλάμε για υπνοδωμάτιο δεν είναι και εύκολο να μαζευτεί ολόκληρη παρέα μέσα!

2)Για να είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τις διαφορές του passive από το active. Σίγουρα με ενδιαφέρει να είναι ωραίο ποιοτικά το 3D αλλά μετά να μην χρειάζομαι χάπια για να μου φύγει η ζαλάδα. Αυτή η χρυσή τομή από όσο καταλαβαίνω δεν μπορεί να επιτευχθεί. Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά επειδή φοράω γυαλιά μυωπίας σίγουρα θα ήθελα τα 3D γυαλιά να κάθονται πάνω από τα κανονικά που φοράω. Δεν ξέρω αν κάποια από τις δύο αυτές τεχνολογίες έχει θέμα όταν φοράω και τα γυαλιά μυωπίας ταυτόχρονα.

 

Τώρα όσον αφορά στις ίντσες της τηλεόρασης, σίγουρα δεν θα μπορώ να απολαύσω το καλύτερο αποτέλεσμα στην 32άρα αλλά δεν μπορώ να βάλω και μεγαλύτερη μέσα στο δωμάτιο. Ήδη και με τις 32 ίντσες στριμώχνονται τα πράγματα από χωροταξική άποψη!

Μακάρι να είχα τον κατάλληλο χώρο και τα απαιτούμενα χρήματα ώστε να πάρω μία τηλεόραση 55 ιντσών να χορτάσω θέαμα. Αλλά δυστυχώς δεν έχω αυτή την πολυτέλεια!

 

Και εγώ στην ίδια θέση με σένα ήμουν και διάλεξα την 32άρα. Για την μυωπία δεν ξέρω τι θα σε ζαλίζει περισσότερο. Αν δεν υπάρχουν προβλήματα με την active τεχνολογία, θα σου πρότεινα την Samsung αν δεν σε ενοχλούν οι λίγες υποδοχές που έχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υποδοχές δεν με ενοχλούν. Εξάλλου αυτές τις υποδοχές που χρειάζομαι τις έχουν όλες οι τηλεοράσεις που έχουν αναφερθεί. Από κει και πέρα είναι θέμα ποια θα είναι καλύτερη σε εικόνα. Και σε 3D αλλά μην ξεχνάμε και την κανονική εικόνα 2D. Έτσι κι αλλιώς θα βλέπω κατά κύριο λόγο 2D μιας και για να δεις 3D θα πρέπει να έχεις και το αντίστοιχο υλικό (ταινίες ή αν μεταδώσει η nova κανέναν αγώνα).

Αν προλάβω σήμερα το απόγευμα μπορεί να κάνω την βόλτα μου μέσα στον καύσωνα προς πλαίσιο και media markt που έχει μπόλικες tv ανοιχτές. Το κακό είναι ότι δεν τις έχουν όλες μαζί μα τα γυαλιά για να μπορείς να δεις κι ένα δείγμα από το 3D τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι υποδοχές δεν με ενοχλούν. Εξάλλου αυτές τις υποδοχές που χρειάζομαι τις έχουν όλες οι τηλεοράσεις που έχουν αναφερθεί. Από κει και πέρα είναι θέμα ποια θα είναι καλύτερη σε εικόνα. Και σε 3D αλλά μην ξεχνάμε και την κανονική εικόνα 2D. Έτσι κι αλλιώς θα βλέπω κατά κύριο λόγο 2D μιας και για να δεις 3D θα πρέπει να έχεις και το αντίστοιχο υλικό (ταινίες ή αν μεταδώσει η nova κανέναν αγώνα).

Αν προλάβω σήμερα το απόγευμα μπορεί να κάνω την βόλτα μου μέσα στον καύσωνα προς πλαίσιο και media markt που έχει μπόλικες tv ανοιχτές. Το κακό είναι ότι δεν τις έχουν όλες μαζί μα τα γυαλιά για να μπορείς να δεις κι ένα δείγμα από το 3D τους.

 

Το 3D και να μην το δεις δεν έχει σημασία αφού όπως είπες θα βλέπεις σπάνια 3D. Κατά την γνώμη μου την καλύτερη εικόνα θα έχει πρώτα η Sony, μετά η Samsung και μετά η LG. Αυτό το λέω ως μάρκες και όχι γιατί έχω δει τις συγκεκριμένες τηλεοράσεις. Πάντως καλύτερα να περάσεις μια βόλτα να τις δεις και από κοντά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι η σειρά με βάση την ποιότητα είναι αυτή που λες κι εσύ. Sony - Samsung - LG. Αλλά αυτός είναι ο γενικός κανόνας. Μπορεί στα συγκεκριμένα μοντέλα να μεταβάλλεται η σειρά. Είναι μια πιθανότητα. Γι αυτό επιβάλλεται η βόλτα στα καταστήματα. Αργά ή γρήγορα θα πάω για να έχω μια άποψη έχοντας δει τις τηλεοράσεις από κοντά.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι η σειρά με βάση την ποιότητα είναι αυτή που λες κι εσύ. Sony - Samsung - LG. Αλλά αυτός είναι ο γενικός κανόνας. Μπορεί στα συγκεκριμένα μοντέλα να μεταβάλλεται η σειρά. Είναι μια πιθανότητα. Γι αυτό επιβάλλεται η βόλτα στα καταστήματα. Αργά ή γρήγορα θα πάω για να έχω μια άποψη έχοντας δει τις τηλεοράσεις από κοντά.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

 

Δεν κάνει τίποτα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...