Προς το περιεχόμενο

Αποκωδικοποιητης για καρτα tv αυτοκινητου


Γιάννης Platano

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια οθονη Kenwood 7029 2din με αναλογικο δεκτη tv.

Μιας και οι αντιστοιχες καρτες με mpeg4 ειναι πανακριβες πανω απο 250 ευρω γινεται στην υπαρχουσα να συνδεσω καποιο αποκωδικοποιητη απο αυτους που κυκλοφορουν για να εχω ψηφιακο σημα ?

 

Ευαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Όταν λες αυτοί που κυκλοφορούν, εννοείς αυτούς για το σπίτι? Γιατι αν ναι, αυτοί δουλεύουν με ρεύμα 220, οπότε θα χρειαστείς κι ένα inverter. Και το βύσμα της κεραίας που ήδη έχεις δεν θα κάνει, αν και με μια μετατροπή και απευθείας ένωση λογικά θα ναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας υπαρχουν ψηφιακοι δεκτες για χρηση σε αυτοκινητο, σκαφη κτλ με 12v τροφοδοσια. Δεν χρειαζεται να μπλεξεις με inverter κτλ.

 

Κοστιζουν 100 με 120 ευρω και βρισκεις σε ολα τα καλα car audio καταστηματα.

 

πχ 1342536101-b-DVB-T%20Car%20Digital%20Reciever%20MPEG4.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω.Το "κακο" με αυτα ειναι οτι θελουν το δικο τους τηλεχειριστηριο και δεν δουλευει η οθονη με αφη και τα χειριστηρια του τιμονιου νομιζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κι ο απλός δέκτης του εμπορίου πάλι θα θέλει δικό του τηλεχειριστήριο.

Από εκεί και πέρα...ο δέκτης 25-30 ευρώ κι αλλα 20-25 το inverter, σύνολο 45-55 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε κι ο απλός δέκτης του εμπορίου πάλι θα θέλει δικό του τηλεχειριστήριο.

Από εκεί και πέρα...ο δέκτης 25-30 ευρώ κι αλλα 20-25 το inverter, σύνολο 45-55 ευρώ.

 

 

Και κανα 20ευρω η τοποθετηση παλι συμφερει αλλα δεν ξερω αν θα δουελευιε η οθονη αφης 2din που εχω (Kenwood).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογικά με τίποτα έξτρα δεν θα παίζει η οθόνη σου, την οθόνη ουσιαστικά πια θα τη βάζεις στην επιλογή Aux ώστε να σου δείχνει ότι σήμα της έρχεται από εκείνη την είσοδο και επίσης θα μπορείς να αυξομειωνεις τον ήχο. Μέχρι εκεί. Όπως δηλαδή γίνεται και με τις τηλεοράσεις που μπαίνει εξωτερικός δέκτης.

Επεξ/σία από Alxnks
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω μια οθονη Kenwood 7029 2din με αναλογικο δεκτη tv.

Μιας και οι αντιστοιχες καρτες με mpeg4 ειναι πανακριβες πανω απο 250 ευρω γινεται στην υπαρχουσα να συνδεσω καποιο αποκωδικοποιητη απο αυτους που κυκλοφορουν για να εχω ψηφιακο σημα ?

 

Ευαριστω.

Oταν λες αντιστοιχες καρτες με mpeg4 που κοστιζουν πανω απο 250 ευρω τι εννοεις? Διοτι με τις λυσεις που βλεπω οτι υπαρχουν θα σου ελεγα να προχωρησεις σε αυτες τις καρτες (αν ειναι βολικες και δουλευουν σωστα, αλλα ακομα δεν καταλαβα ποιες εννοεις).

 

Διοτι διαφορετικα θες

Α. Χωρο για το inverter

Β. Χωρο για τον αποκωδικοποιητη ο οποιος μαλιστα θα πρεπει να εχει τον δεκτη υπερυθρων σε εμφανες σημειο

Γ. Καλη στηριξη ολων των παραπανω, γιατι μιλαμε για αμαξι. Συνυπολογισε τις θερμοκρασιες που ανεβαζουν, σε καποιες περιπτωσεις αρκετα υψηλες.

Δ. Επιπλεον τηλεχειριστηριο

Ε. Τρυπες απο δω κι απο κει για τις καλωδιωσεις

ΣΤ. Επιπλεον ρευματα για το inverter-αποκωδικοποιητη

 

 

Για να εχεις τελικως ενα συστημα που συν τοις αλλοις μου φανταζει καπως δυσχρηστο.

 

Αν η οικονομικη διαφορα περιοριζεται στα 100-150 ευρω νομιζω οτι αξιζει να τα εξοικονομησεις σιγα σιγα και να τα δωσεις σε μια σταθερη και ολοκληρωμενη λυση, τυπου "οι καρτες" που αναφερεις ή αν κυκλοφορει ξερω γω κανενα mpeg4 2din receiver.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ενδεχομενο να πουλησεις αυτο που εχεις και να αγορασεις ενα νεο ραδιο-cd με mpeg4?

 

Βασικα στη θεση σου αν μιλαμε οτι για να κανεις σωστη δουλεια θες ενα budget 400 ευρω ή εναλλακτικα να καταφυγεις σε inverters/αποκωδικοποιητες κλπ, μαλλον θα το παραταγα το θεμα και δε θα εκανα τιποτα.

 

Αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο ειναι που θα βρεθει χωρος για αυτες τις 2 συσκευες + τις θερμοκρασιες που θα αναπτυσσουν στο συγκεκριμενο χωρο που ειναι ικανες απο το να χαλασουν τις συσκευες εως να σου δημιουργησουν προβληματα στο σημειο που θα τοποθετηθουν. Δοκιμασε ενα mpeg4 receiver να δεις τι θερμοκρασιες αναπτυσει μετα απο μερικα λεπτα λειτουργιας και θα καταλαβεις τι εννοω, μιλαμε για 50ρια+ στο νερο. Το inverter δεν ξερω τι θερμοκρασιες σηκωνει.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Inverter/δέκτης μπαίνουν στο χώρο αποσκευών. Οι υπέρυθρες του δέκτη μπορούν απλά να προεκταθουν με ένα καλώδιο και να πάνε σε κάποιο σημείο κοντά στο στέρεο. Τρύπες δεν χρειάζονται για να περαστούν καλώδια στο αυτοκίνητα. Job done με πολύ χαμηλό κόστος.

Επεξ/σία από Alxnks
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως σου ειπα πιο πανω υπαρχουν δεκτες με 100 ευρω σχεδιασμένοι για αυτοκίνητο. Μην πας να μπλεξεις με inverter. Και εξτρα καλωδιώσεις θα εχεις, αλλα και ενα μηχάνημα που με το καλημέρα θα καταναλώνει σχεδον 18Α απο το ηλεκτρικό σύστημα σου. Εχουν βγει τα πάντα σε 12V τάσεις, γιατι να μπλεξεις με 220V!! στο αυτοκινητο? Συγνώμη κιολας αλλα μου θυμίζει ποντιακό ανέκδοτο.

 

Ο δεκτης μπαινει πισω απο την πηγη η σε καποιο χωρο πισω απο το ταμπλο. Δεν θελει ουτε στηριξη, ουτε τρυπες ουτε τρελη καλωδιωση. Εχω βαλει πανω απο 30 απο δαυτα χωρις ολα αυτα που λετε.

 

Ολος ο κοσμος και οι επαγγελματιες προτιμουν αυτες τις λυσεις που προανέφερα. Τα remote πιανουν μια χαρα και προσαρμοζονται και στο τιμονι ευκολα. Δεν ειναι και τοσο θεμα η καταργηση της οθονης αφης.

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...