Προς το περιεχόμενο

αναλογικό και ψηφιακό σήμα - υπάρχει χρονοκαθυστέρηση;


kwstas_pap

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχω 2 tv ,συντονίζω και τις 2 στην NET (τυχαία επιλογή αρκεί το κανάλι που θα επιλέξετε να εκπέμπει ακόμα και στις 2 πλαταφόρμες (αναλ./ψηφ.)).

 

Η μία tv παίζει με το ψηφιακό σήμα και η άλλη με το (παλιό) αναλογικό..

 

Βλέπω ότι η ψηφιακή αναμεταδίδει με 5-8 δευτερόλεπτα καθυστέρηση.

 

Έτσι γίνεται παντού ή είναι θέμα αποκωδικοποιητή;...

Επεξ/σία από kwstas_pap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε φιλε εχω ακριβως το ιδιο προβλημα αλλα με μια αλλη τηλεοραση με ενσωματωμενο αποκοδ. πηγαινε πιο γρηγορα(!!!) απο το αναλογικο. Δεν ξερω γιατι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ψηφιακό σημα θελει καποιο χρονο για να αποκωδικοποιηθεί. Πέραν αυτου περιεχέι και πληροφορίες τυπου EPG INFΟ κτλ. Τελος ολοι οι δεκτες κανουν και μια προσωρινή αποθήκευση για να διορθώσουν errors των πακέτων που λαμβάνουν και μολις τα επεξεργαστούν τοτε τα προωθούν εξω. Λογικο ειναι να υπαρχει μια μικρη καθυστέρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση έχω Nova γιατί στα ΗD κανάλια υπάρχει μεγαλύτερή καθυστέρηση και χαμηλότερη ένταση ήχου;

 

Αποστολή από το Galaxy S3 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω και εγώ μία ερώτηση έχω Nova γιατί στα ΗD κανάλια υπάρχει μεγαλύτερή καθυστέρηση και χαμηλότερη ένταση ήχου;

 

Αποστολή από το Galaxy S3 με τη χρήση Insomnia App

 

Ισχυει πανω κατω η ιδια απαντηση που εδωσα παραπανω. Λειτουργει με παρομοιο τροπο αλλα με δορυφορικη ληψη. (ακομα χειροτερο απο πλευρα ταχυτητας). Ο ηχος πεφτει καθως λογικα εκπέμπεται σε πολυκαναλο φορματ η καποιο ειδος codec που μετατρεπει η tv σε στερεο. Η μετατροπη ισως να σου το χαμηλωνει λιγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...