Προς το περιεχόμενο

Toshiba at300-101 tablet


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην αγορα αρχισαν σιγα σιγα να αχνοφαινονται τα πρώτα τετραπύρινα θηρια, Aπο καθαρή περιέργεια διαβάζοντας ενα review σε site της Αμερικης που του έδινε το editor choice σκέφτηκα να το παρω και εγω για να το δώ.Στην αγορα της Ευρώπης κυκλοφόρησε Ιούλη και καταφερα να έχω ένα στα χέρια μου απο φίλο μου μέχρι να το πουλήσει

 

 

 

Το tablet ενσωματώνει την υλοποίηση της Nvidia με τον quad core cpu tegra 3 χρονισμένος στα 1.3ghz

η μνήμη DDR είναι 1gb και είναι DDR3 γεγονός που το κάνει να ξεχωρίζει απο τα tablet με DDR2

 

σε αντίθεση με τα περισότερα μοντέλα που χρησιμοποιούν micro sd το συγκεκριμένο έχει θύρα sd

πλαισιώνεται επίσης απο μια ΄θύρα micro-hdmi

 

Υπαρχει ακόμα μια micro usb για συνδεση με τον υπολογιστη και φυσικα για otg (χρηση usb flash φορμαρισμενα σε fat32 για ταινιες ,μουσική εικόνες στα tablet).

Ευχάριστο είναι το γεγονός οτι υπάρχει usb ethernet drive για να το χρησιμοποιά κανείς στα ενσύρματα δίκτυα.

'Eρχεταί επίσης με μια καμερα 2mpx μπροστα και μια πισω στα 5mpx η οποία μπορεί να τραβήξει βίντεο στα 720p και φωτογραφιες

Ας μην ξεχάσω να αναφέρω οτι έρχεται επίσης με wifi b/g/n ,bluetooth και gps .

 

Απο πλευράς οθόνης έχει μια τυπική ανάλυση 1280*800 ,μεγέθους 10.1 ιντζες με επικάλυψη gorilla glass με αρκετά καλη απόκριση χρωμάτων και γωνιών θέασης .

To πίσω καλλυμα της ταμπλέτας είναι μεταλλικό ,κάτι που του προσφέρει μια στιβαρότητα

 

Ας αναφερθούμε και στο λειτούργικο τώρα το συγκεκριμενο έρχεται με ics 4.04 χωρίς κανένα bloatware launcher της μαμάς εταιρίας

 

εφαρμογες (Toshiba Print, Toshiba's file manager, LogMein desktop remote access, Zinio, Kaspersky anti-virus, Toshiba's Book Place (Blio eBooks), Toshiba News Place,google apps) το tablet υποστηρίζει srs audio και DLNA wireless media streaming over WiFi ,απο πλευράς μου βρίσκω την απόκριση ήχου αρκετά ικανοποιητική.

 

Ολοκληρώνοντας την ερασιτεχνική περιγραφή των χαρακτηριστικών αναφέρω ότι το βάρος του έγκειται στα 590γραμμάρια και εχει λεπτότητα 9mm .φυσικά η μπαταρία του θηρίου βαστά περί τις 9 ώρες και μάλιστα σε συνεχή λειτουργία

 

To χρησιμοποίησα 1-2 μέρες και έχω τα εξής συμπεράσματα

Είναι πολύ λέπτο και ελαφρύ για χρήση παντού ,εχει καλη αποκρίση στην οθόνη και στις αντανακλάσεις ,η μπαταρία του αντέχει πολυ και η sd για εισδοχη φωτωγραφιών απο καμερα είναι πραγματα πολυ κάλη επιλογη μια και οι sd για μια επικέιμενη αναβάθμιση χωρητικότητας είναι και πιο φθηνές.Το μεταλλικό φινίρισμα πίσω το κάνει πολύ ωραίο και στιβαρό.Η καμερα 2mpx δουλεύει μια χαρά για skype κλπ.Θεωρώ οτι η υλοποιήση της toshiba είναι αρκετα καλή και θα το πρότεινα σε κάποιον που ψάχνει ποιοτικό tablet.

post-77342-0-09584100-1343544061_thumb.jpg

post-77342-0-41359900-1343544062_thumb.jpg

post-77342-0-81348000-1343544063_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...