Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση laptop 4ετίας μεσω Vga με projector


tsomoloko

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

είμαι κάτοχος του Toshiba Satellite L300D-10B laptop Model No PSLC0E-00900TGE το οποίο έχει Windows Xp Sp3 με όλα τα τελευταία Updates και τους πιο πρόσφατους legacy drivers Catalyst για την X1200 κάρτα γραφικών του.Είναι μοντέλο 4ετίας.

Αυτό που θέλω είναι να τον συνδέσω μέσω της VGA εξόδου που δίνει, με προτζέκτορα.

Πριν κάνω αυτή τη σύνδεση, δοκίμασα να στείλω σήμα σε ένα 2ο monitor που έχω (μια LCD 22άρα) κάτι το οποίο το κατάφερα (μετά απο πολλές δόκιμές ωστόσο λόγο του ότι ήθελα συγκεκριμένο συνδιασμό ανάλυσης και refresh rate).

Αφού λοιπόν πέτυχα τη σύνδεση με το monitor δοκίμασα να συνδέσω το laptop με αυτόν τον προτζέκτορα.

Ότι ανάλυση και αν δοκίμασα, ότι refresh rate και αν έβαλα δεν μπόρεσα να δω εικόνα στον προτζέκτορα.

Στο manual του Benq αναφέρει VGA (640 x 480) to UXGA (1600 x 1200).

Δοκίμασα με 2 διαφορετικά καλώδια vga για να βεβαιωθώ οτι δε φταίει το καλώδιο.

Το περίεργο της υπόθεσης είναι οτι δοκίμασα τη σύνδεση με νεότερο laptop (vista ή 7 είχε, δε θυμάμαι ακριβώς, χρησιμοποιούσε Ati vga card πιο πρόσφατο μοντέλο εννοείται-με τους τελευταίους vga drivers) και δούλεψε αυτόματα!

Λόγω του ότι δεν μπορώ να διαθέσω χρήματα για αγορά νέου laptop, ψάχνω μια λύση και εδώ χρειάζομαι τη βοήθειά σας.

Μου πέρασε απο το μυαλό κάτι σαν usb2 to vga adaptor αλλά πρώτον δεν ξέρω αν με αυτόν τον τρόπο θα δει ο προτζέκτορας σήμα και δεύτερον αν θα έχω dropouts στα videos που θέλω να εμφανίζω (720p αναλύση έχουν).

Υπόψιν, και στο laptop και στο projector χρησιμοποιώ vga output (δηλαδή όχι hdmi κ λοιπά..)

Τι μπορείτε να προτείνετε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...