Προς το περιεχόμενο

3770k+Coolermaster v8 θερμοκρασιες


Ultimategr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα,

αγορασα τον ι7 3770κ και για ψυχτρα εχω την coolermaster v8.Σε iddle εχω θερμοκρασιες 35,30,39 και 39 βαμθους κελσιου.Σε full load στα 4,2 οι θερμοκρασιες κυμαινοντε στους 70,71,74,74 βαθμους.Το μεγιστο για αυτο τον επεξεργαση ειναι οι 105 βαθμοι?

Αξιζει να παρω την corsair Η100 υδροψυξη?Θα πεσουν οι θερμοκρασιες σε full load?

 

*H θερμοκρασια δωματιου ειναι 30 βαθμοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα είσαι δεδομενου της μετριας V8 και των 30βαθμών στο δωματιο!!!

 

Αν νομιζεις οτι αξιζουν τα χρηματα που θα δώσεις για την Η100 για να κερδισεις 6 - 7 βαθμους και αν... τοτε προχώρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν πιστεύω πως αξίζει η H100 σε σχέση τιμής/απόδοσης. Ακόμα και για υδρόψυξη. Αν όντως ψάχνεσαι για κάτι άλλο το συζητάμε. Οι θερμοκρασίες πάντως δεν είναι υψηλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok,ευχαριστω για τις απαντησεις.Εδω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.525259 αναφερει καποιος στα σχολια οτι ο 3770κ στα 4,2 full load εφτασε τους 42 βαθμους και μου εκανε εντυπωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να μην ανοιξω αλλο θεμα για τον 3770κ!ηθελα να ρωτησω ποσο περιπου πρεπει να ειναι οι θερμοκρασιες χωρισ να κανεισ ιδιαιτερες εργασιες πχ οταν το ανοιγεις και ελεγξεισ που πρεπει να ειναι???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Αναφέρω τους κυριότερους:

 

- Αν είναι stock ή OCed και πόσο

- Αν έχεις stock ψύκτρα ή after market

- Πόση είναι η ambient θερμοκρασία (θερμοκρασία ατμόσφαιρας/δωματίου)

- Πόσο καλό είναι το airflow του κουτιού σου

 

Στο πρώτο post παίρνεις μια ιδέα. Με stock clocks/cooler και 30 ambient είναι σχεδόν 40.

 

Ok,ευχαριστω για τις απαντησεις.Εδω http://www.e-shop.gr...l?id=PER.525259 αναφερει καποιος στα σχολια οτι ο 3770κ στα 4,2 full load εφτασε τους 42 βαθμους και μου εκανε εντυπωση

Εγώ δεν είπα ότι δεν είναι καλή (συγνώμη αν το κατάλαβες έτσι). Απλά είναι δύσχρηστη λόγω του διπλού ψυγείου αλλά και ακριβή όταν με λιγότερα χρήματα μπορεί να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με μια καλή αερόψυκτρα ή σχεδόν τα ίδια αποτέσματα με μια άλλη υδρόψυξη, αρκετά φθηνότερη και πιο βολική Antec H2O Kuhler 920 (90 ευρώ/100 στην Ελλάδα).

 

Και 42 βαθμούς under load λιγάκι χλωμό. Εκτός αν είχε ambient 15 βαθμούς και κανα κουτί με 10 ανεμιστήρες...

 

Μην πολυ εμπιστεύεσαι τα σχολια στο e-psof!

Γίνεσαι κακός :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...