Προς το περιεχόμενο

Asus Zenbook UX31E στα 688 ευρώ;;;


dimoskoutr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδία και εμένα ήρθε ειδοποίηση να παραλάβω, αλλά από Δευτέρα τώρα. Για το πληκτρολόγιο δεν καίγομαι όσο για το touchpad. Δεν πιστεύω να μεινω ιδιαίτερα ικανοποιημένος γιατί θα γίνει μετάβαση από MB Pro. Αλλά όπως και να 'χει, ευχαριστώ τον topic starter!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ο topic starter έχει αρχίσει να ζηλεύει κάργα όλους εσάς που το πήρατε και δεν τον βλέπω να ξαναμπαίνει στο συγκεκριμένο topic!!! :-) :-) :-) :-) :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sandisk ειναι ο δισκος;

Πολλοι εχουν αναφερει πως ειναι σχετικα αργος (για ssd)

Στην αρχη η asus εβαζε ADATA (αν θυμαμαι σωστα) στο notebookreview forum εχει ενα τεραστιο thread για το φορητο

 

Άσχετα πάντως με τα αποτελέσματα που βγάζει τα μετροπρογράμματα, η απόδοσή του είναι πολύ γρήγορη... άσε που είναι και 256Gb!!!

 

η οθόνη όντως έχει πρόβλημα με τις γωνίες, αλλά σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει απλά κάτι καλύτερο.

Όσο για το πληκτρολόγιο προσωπικά δεν με πειράζει. Τώρα με τον SSD ίσως με κάποιο firmware update να αυξάνονται οι επιδόσεις στα μούφα συνθετικά bechmarks και σε πραγματικές συνθήκες να υπάρχει κάποιο δέκατο του δευτερολέπτου διαφορά :)

 

Το γεγονός είναι ότι το laptop bootarei σφαίρα και γενικά δείχνει πολύ γρήγορο, στο λίγο διάστημα τουλάχιστον που πρόλαβα να ασχοληθώ μαζί του. Στα λεφτά που το πήρα είναι κορυφή απλά!

 

Μια χαρά είναι οι γωνίες στην οθόνη του... ανάλογες με τις οθόνες όλως των υπερφορητών κάτω από 1000-1500 ευρώ... λίγα λάπτοπς έχουν καλύτερες οθόνες αλλά κοστίζουν μια περιουσία... έχω δει καλύτερες οθόνες αλλά όχε σε τέτοια ανάλυση και προτιμώ την υψηλή ανάλυση παρά τις γωνίες θέασης!!!

 

Το μόνο κακό στην οθόνη είναι που δεν είναι ματ... αλλά ευτυχώς δεν είναι πολύ glossy....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες οποίος θελει να το πάρει ας μου στείλει μηνυμα,το έχω παραγγείλει αλλά δε θα μπορέσω να παω να το πάρω.να του στείλω στοιχεια να πάει στο mall Αγίου Δημητρίου να το πάρει στα 688.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε βιντεο τι λεει; (youtube hd, mkv 1080p)

Γιατι κατι διαβασα για μη ομαλο playback

 

Σούπερ τα παίζει όλα.... δοκιμασα μέχρι και 40Gb blue ray rip και το έπαιξε νερακι... και μάλιστα από δίκτυο... ;)

 

 

Και μερικές πληροφορίες για τον "αργό" SSD...

 

ADATA supplies all 128GB drives while SanDisk handles the 256GB drives. The explanation is simple: ASUS needed a drive that could fit all of its NAND on a single side. SanDisk had a 256GB offering that met those needs; ADATA/SandForce did not.

http://www.anandtech.com/show/4985/asus-zenbook-ux21-review/2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως "αργός ssd". Δεν υπάρχουν διαφορές που να μπορεί ο μέσος χρήστης να τις αντιληφθει μεταξύ των ssd. Όμως δεν παύει να είναι μια λάθος κίνηση από πλευράς asus κατά την γνώμη μου να βάζει τέτοιον ssd σε τόσο ακριβό μηχανάκι. Υποτείθεται ότι θέλει να χτυπήσει μερίδιο αγοράς από apple air. Ε στο ρημάδι το air έχουν samsung 830 ή toshiba ssd που είναι και οι δύο εξαιρετικά γρήγοροι...Ε αυτά τα πράγματα επιρεάζουν αρκετούς χρήστες στις επιλογές τους...κρίμα είναι τόσο καλά υλικά κατασκευής, καλή οθόνη και έμενε απλά ένας καλύτερος 256άρης γιατί η ειρωνεία είναι ότι ο 128άρης είναι ταχύτερος!!! :X :X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα όπως "αργός ssd". Δεν υπάρχουν διαφορές που να μπορεί ο μέσος χρήστης να τις αντιληφθει μεταξύ των ssd. Όμως δεν παύει να είναι μια λάθος κίνηση από πλευράς asus κατά την γνώμη μου να βάζει τέτοιον ssd σε τόσο ακριβό μηχανάκι. Υποτείθεται ότι θέλει να χτυπήσει μερίδιο αγοράς από apple air. Ε στο ρημάδι το air έχουν samsung 830 ή toshiba ssd που είναι και οι δύο εξαιρετικά γρήγοροι...Ε αυτά τα πράγματα επιρεάζουν αρκετούς χρήστες στις επιλογές τους...κρίμα είναι τόσο καλά υλικά κατασκευής, καλή οθόνη και έμενε απλά ένας καλύτερος 256άρης γιατί η ειρωνεία είναι ότι ο 128άρης είναι ταχύτερος!!! :X :X

 

Η επιλογή του Sandisk για τα 256Gb ήταν θέμα χώρου - ήταν ο μόνος που εχει όλα τα memory chips στην μία του πλευρά κερδίζωντας έτσι σε ύψος. Εμένα δεν με πειράζει... είναι πιο σημαντικό να βάζανε ένα καλύτερο πληκτρολόγιο παρά έναν καλύτερο δίσκο - μια χαρά σφαίρα πάει με αυτόν... Η οθόνη είναι σούπερ!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο παει η επεκταστη εγγυησης στα 3 χρονια?με μια προχειρη ματια σε 2-3 καταστηματα την βρηκα στα 140κατι ευρω..Αξιζει κατα τη γνωμη σας ή οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ζητήσει να αγοράσω το εν λογω πακετο επεκτασης εδω και δεκα ημερες, αλλα λειπει ο product manager σε διακοπες.

Οταν επιστρεψει (περιπου στις 16) θα επιβεβαιωσουμε οτι η εγγυηση θα ανελθει στο διαστημα των 4 ετων συνολικα (ηδη τα 2 εργοστασιακα μου τα επιβεβαιωσε ο Ελληνας (!) product της Asus απο Ταϊβαν).

Σε λιγες ημερες θα εχω απαντηση για αυτο το πακετο και αν οντως ειναι applicable στο λαπτοπακι μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@vagreek,οταν σε ενημερωσουν γραψε ενα ποστ να το αγορασουμε κι εμεις!Νομιζω σε αυτη την τιμη αξιζει..

Για να εχει ισχυ το πακετο ,πρεπει να αγορασθει σε καποιο συγκεκριμενο χρονικο διαστημα μετα απο την αγορα του λαπτοπ ή μπορεις να το αγορασεις οποιαδηποτε στιμη πριν λιξει η αρχικη εγγυηση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...