Προς το περιεχόμενο

Ανταλλακτήρια συναλλάγματος στην Αθήνα


dragonver

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω για κάποιο ανταλλακτήριο συναλλάγματος στην Αθήνα. Γνωρίζει κάποιος κάποιο που να έχει πολλά νομίσματα και καλές ισοτιμίες; Σκεφτόμουν το eurochange στο αεροδρόμιο αλλά είναι λίγο ληστρικές οι ισοτιμίες που δίνουν. Περιμένω βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις μήπως αν έχει μεγάλη ουρά συνήθως; Λογικά αφού λες για τράπεζα της Ελλάδος θα έχει ούτε νόμισμα θέλω έτσι; Για ποσό ~300€ μιλάμε θα θέλουν απόδειξη από που τα πήρα κλπ; Και το πιο σημαντικό... Που είναι; Και όταν πάω εκεί μπαίνω απλά μέσα και λέω γεια σας ήρθα για να αλλάξω αυτά τα λεφτά; Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν εχω εξυπηρετηθεί στο κεντρικό υποκατάστημα της Πανεπιστημίου, οπότε οδηγίες βήμα-βήμα (που θα πας, κλπ) δεν εχω. Έχω εξυπηρετηθεί (στο παρελθόν) απο δυο τοπικά υποκαταστήματα εκτός Αθηνών και έμεινα απολυτα ευχαριστημένος. Ποτέ ουρά, λίγη γραφειοκρατία και διαθεσιμότητα.

 

Το μόνο που ξέρω (με επιφύλαξη) είναι οτι δεν μπαίνεις απο Πανεπιστημιου αλλά απο την Σταδίου. Όσο για το νόμισμα, αν δεν το εχει η ΤΤΕ δύσκολα θα το βρεις.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες

http://www.bankofgreece.gr

 

Σημείωση: Γιατί ποσό μιλάμε. Αν είναι μικρό το ποσό δεν αξίζει η φασαρία. Κάνε μια βόλτα απο τις κοντινές σου τράπεζες και ρώτα ποια ειναι η ισοτιμία για «τόσο» ποσό και ποια η προμήθεια τους. Διάλεξε την καλύτερη και βούτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 300 ευρώ θα έκανα μόνο μια βόλτα απο τις τοπικές τράπεζες. Στην ανάγκη πάρε τηλέφωνα για να επιβεβαιωθείς οτι εχουν και το νόμισμα που θες. Για αυτό το ποσό δεν θα έχεις μεγάλες διαφορές απο την ισοτιμία. Διαφορά μπορεί να δεις στην προμηθεια. Πάρε τηλέφωνα, ζητα υπάλληλο για συνάλλαγμα και πες, εχω 300 ευρώ και θέλω να τα μετατρέψω σε Χ νόμισμα; Το έχετε; Αν ναι πόσο ειναι η ισοτιμία σήμερα και πόσο η προμήθεια σας. Την τελευταία φορά που είχα ψωνίσει απο την ΤΤΕ η προμήθεια ήταν 3 και κάτι ευρώ.

 

Αν όμως έχεις ελεύθερο χρόνο και δεν είναι μανίκι να κατέβεις κέντρο, πήγαινε στην ΤΤΕ.

 

Για αυτό το ποσό δεν ρωτάνε μα και μου. Στη χειρότερη τους λες τουριστικό συνάλλαγμα και ξεμπερδεύεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το ξένο νόμισμα θέλω να τα μετατρέψω σε ευρώ γι'αυτό και σου είπα ~300€ με τη σημερινή ισοτιμία. Από αεροδρόμιο θα έρθω και θα πάω τελικά όπως είπες σε μερικές τράπεζες στο κέντρο να ρωτήσω. Προμήθεια έχει πάντα; Εννοώ, αφού η τιμή που αγοράζουν είναι πιο χαμηλή από την ισχύουσα τιμή, ζητούν και προμήθεια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη πατε ομως σε ανταλλακτηρια στην Ομονοια..Γρηγορη εξυπηρετηση...πολυ cash..αλλα τιμες οχι και τοσο καλες...δηλαη 0,3 με 0,5 σεντ χειροτερο απο των τραπεζων...βεβαια αν τους πας κανενα τρελο ποσο 2000+ ευρω σου ψηνουν και καφε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα-ένα τα βγάζεις

Από αεροδρόμιο θα έρθω και θα πάω τελικά όπως είπες σε μερικές τράπεζες στο κέντρο να ρωτήσω.

Έγω δεν είπα να πας στις τράπεζες του κέντρου αλλά να πας σε τοπικές τράπεζες για να μην κατεβαίνεις κέντρο. Αφού λοιπον έρχεσαι αεροδρόμιο θα πας στον κάτω όροφο που εχει μπολικά ανταλλακτήρια-τράπεζες και θα ρωτήσεις πόσα ευρώ θα πάρεις με το Χ ποσό απο το Υ νόμισμα. Όπου σου δώσουν τα περισσότερα πάρε τα, εκτός αν εχεις πολύ ελεύθερο χρόνο και θες να κατεβεις κέντρο με κέρδος μέχρι δεκάρικο.

 

 

Προμήθεια έχει πάντα; Εννοώ, αφού η τιμή που αγοράζουν είναι πιο χαμηλή από την ισχύουσα τιμή, ζητούν και προμήθεια;

Κάθε συναλλαγή προϋποθέτει έξοδα και κέρδος. Αυτό ισχύει και στις ανταλλαγες χρήματος. Προμήθεια υπάρχει πάντα και μπορεί να είναι έμμεση ή άμεση. Άμεση προμήθεια εχεις οταν ανταλλάσεις το νόμισμα και πληρώνεις επιπλέον λειτουργικά έξοδα. Έμμεση προμήθεια έχεις οταν η προμήθεια είναι «κρυμμένη» στην ισοτιμία, που θα είναι χειρότερη. Η καλύτερη μέθοδος ειναι η ολιγολεπτη έρευνα αγοράς. Έχω Χ ποσό απο το τάδε νόμισμα, πόσα ευρώ μου δίνετε στο χέρι;

 

Κάτι ακόμα. Κατά περίπτωση υπάρχουν ανταλλακτήρια που δέχονται μόνο χαρτονομίσματα. Επιβεβαίωσε το πριν τους αδειάσεις το παγκάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο αεροδρόμιο δηλαδή έχει μπόλικα ανταλλακτήρια ε; Ευτυχώς μόνο χαρτονομίσματα θα δώσω, οπότε δεν θα υπάρξει θέμα! Ευχαριστώ πολύ για όλες τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Η Τράπεζα της Ελλάδος εξυπηρετεί μόνο το Δημόσιο, αυτά προς ενημέρωση όλων.

 

Ποιός έχει τις καλύτερες ισοτιμίες και τα λιγότερα έξοδα τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ξέρετε κανείς που έχει την μικρότερη προμήθεια?

Γενικα μιλωντας, οπουδηποτε εκτος του αεροδρομιου. Για συγεκριμενα θα πρεπει να πας να δεις η να παρεις τηλ, αυτα αλλαζουν καθε μερα. προσωπικα,αλλαζω σε αυτο που ειναι απεναντι απο τον ηλεκτρικο του πειραια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν εχεις λογαριασμο στην Τραπεζα σου δινουν και καλυτερες τιμες. Οχι να πας σαν αγνωστος/τουριστας. Στην πειραιως που ειχα παει ειχα βρει σχετικα καλη τιμη €/$. Οχι για μεγαλα ποσα οπως σου ειπαν.

Ποσα ειχα δωσει 300-400 $... ειχα ανοιξει και thread εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εγώ που είχα πάει στην τράπεζα Πειραιώς ακόμα και στα κεντρικά κάτω στην Αθήνα μου είπαν ότι πρέπει να τους ενημερώσεις κάποιες μέρες πιο πριν για το τι νόμισμα θες και πόσο θες ώστε να στο βρουν, οπότε πήγα αναγκαστικά στο Σύνταγμα στην παράλληλη της Ερμού που έχει πολλά ανταλλακτήρια αν και δεν είχαν και τις πιο καλές ισοτιμίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...