Προς το περιεχόμενο

Ηχοσύστημα για το αμάξι


SpirosLouis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας,

 

Σαν νέο ηλεκτρονικάκι με έχει φάει η περιέργεια να δω πως μπορώ να στήσω ένα ηχοσύστημα στην θέση του παλιού στο αμάξι. Μιλάμε για ένα starlet του '98 από ότι θυμάμαι. Το όλο νταβαντούρι γίνεται για να μάθω και όχι για να καγκουρεύω στους δρόμους.

 

Διάβασα αρκετά άρθρα στο internet και είδα και μερικά video για το πως γίνεται.

 

Αυτό που κατάλαβα και θέλω να κάνω είναι να βάλω ένα HU(head unit) γιατί έχει κασέτα ακόμα το παλιό, έναν ενισχυτή, ένα sub-woofer και 4 ηχεία.(2 front & 2 rear)

 

Μερικές ερωτήσεις:

 

Ο ενισχυτής παίρνει ρεύμα κατευθείαν από την μπαταρία;(απλά βάζω μια ασφάλεια στην μέση;

 

Πως επιλέγω ηχεία; Π.χ. θα έβαζα woofer πίσω και μπροστά mid-range; Ή απλά ηχεία full range μπροστά πίσω και το sub-woofer για τις χαμηλές;

 

Τα sub-woofer που πουλάνε έρχονται με enclosure ή χωρίς;(άρα φτιάχνω ή αγοράζω)

 

Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας, όλες οι απαντήσεις ευπρόσδεκτες :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς αντί για 2 μπροστά και 2 πίσω απλά να πάρεις ένα διαιρούμενο για μπροστά.

 

Ναι ο ενισχυτής μπαίνει όπως λες, και τον γειώνεις στο σασί.

 

Αναλόγως τις προσδοκίες σου, ποσό που διαθέτεις μπορείς να βρεις και τα 2. Αλλά και με 100ευρώ παίρνεις γουφεράκι σε κούτα έτοιμο και είναι κομπλέ (για την δουλειά που το θες, που από ότι κατάλαβα θες να κάνεις κάτι μόνος σου και υποπτεύομαι να αλλάξει και ο ήχος; )

 

Εγώ συγκεκριμένα αγόρασα ένα διαιρούμενο, σαμπ, ενισχυτή, καλώδια και τα έφτιαξα μόνος μου....στο τέλος έχεις άλλου είδους ευχαρίστηση όταν το έχεις κάνει μόνος σου. Σε μαγαζί είναι ένα 50άρι τα εργατικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κατάλαβα και θέλω να κάνω είναι να βάλω ένα HU(head unit) γιατί έχει κασέτα ακόμα το παλιό, έναν ενισχυτή, ένα sub-woofer και 4 ηχεία.(2 front & 2 rear)

Για αρχη πιο καλα να πας σε 2.1 ή σε 2+2 και οχι σε 4.1. Με το 4.1 το κοστος ανεβαινει θεαματικα σε σχεση με τους αλλους 2 συνδυασμους.

 

Ο ενισχυτής παίρνει ρεύμα κατευθείαν από την μπαταρία;(απλά βάζω μια ασφάλεια στην μέση;

Ναι

 

Πως επιλέγω ηχεία; Π.χ. θα έβαζα woofer πίσω και μπροστά mid-range; Ή απλά ηχεία full range μπροστά πίσω και το sub-woofer για τις χαμηλές;

Υπαρχουν διαφοροι τυποι ηχειων αναλογως του τι θες να κανεις.

Αν πουμε οτι κανεις ενα 2.1 συστημα, τοτε τα 2 μπροστινα καλα θα ηταν να ειναι διαιρουμενα για να εχεις καλες υψηλες. Φυσικα το αμαξι σου δεν ξερω αν εχει βασεις για τα tweeter, αλλα αρκετοι τις πατεναρουν και τις κολλανε.

Απο εκει και περα το βασικο κριτηριο (περα απο το χρημα) πρεπει να ειναι η διασταση τους η οποια θα πρεπει να αντιστοιχει σε αυτη του αμαξιου σου. Και εν συνεχεια να βγαζουν σε rms μια ισχυ στην αναλογικη ωμικη αντισταση (κι αυτη θελει προσοχη κατα την αγορα), αναλογη με τις δυνατοτητες του ενισχυτη σου.

Τα sub-woofer που πουλάνε έρχονται με enclosure ή χωρίς;(άρα φτιάχνω ή αγοράζω)

Και τα 2 αναλογως τα χρηματα και τις απαιτησεις σου.

 

Αν θες να φτιαξεις κατι καλο (και δεν εννοω καγκουρικο, αλλα αξιοπιστο και να το ευχαριστιεσαι εσυ), δωσε μεγαλη προσοχη στην επιλογη ενισχυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις άμεσες και κατατοπιστικές απαντήσεις σας.

 

Βασικά όπως και λέω στην αρχή δεν με νοιάζει να κάτσω να ασχοληθώ με ξυλουργικές εργασίες.(είναι άλλη ιστορία με καλές μετρήσεις και δεν συμμαζεύεται)

 

Σκεφτόμουνα(χωρίς να ξέρω βέβαια) ότι με 2.1 θα ήτανε λίγο περίεργος ο ήχος μόνο από μπροστά. Με 4.1 θα ήτανε surround ένα πράμα.

 

Δεν έχω καταλάβει, τι είναι τα διαιρούμενα;

 

Επιπλέον με τα tweeter μόνο δεν χάνω τις μεσαίες συχνότητες;(μπορώ να κάνω τρύπες και να μπούνε και αυτά δεν έχω πρόβλημα)

 

Επίσης για την διάσταση τους υπάρχει κάποια αναλογία σε σχέση με το αμάξι;

 

Και εν κατακλείδι πόσο περίπου θα μου έρθουν όλα μαζί με καλώδια;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτόμουνα(χωρίς να ξέρω βέβαια) ότι με 2.1 θα ήτανε λίγο περίεργος ο ήχος μόνο από μπροστά. Με 4.1 θα ήτανε surround ένα πράμα.

Εαν δεν σε νοιαζει ο ηχος στις πισω θεσεις, τοτε μη το σκεφτεσαι και πολυ, πας για 2 ή 2.1. Οτι τα πισω ηχεια γεμιζουν την καμπινα ναι ισχυει, αλλα ως οδηγος και συνοδηγος υπερκαλυπτεσαι με σετ διαιρουμενων + sub και απο ενταση και απο φασμα.

Δεν έχω καταλάβει, τι είναι τα διαιρούμενα;

Το ηχειο εχει τον κανονικο του κωνο συν ενα tweeter ξεχωριστα (και φυσικα crosoover μαζι για να μοιραζει τις συχνοτητες εκει που πρεπει). Αρα ο κωνος παιζει τις μεσαιες, ενω τις υψηλες τις αναλαμβανει το tweeter και κερδιζεις σε ενταση και ποιοτητα στις ψηλες.

Επίσης για την διάσταση τους υπάρχει κάποια αναλογία σε σχέση με το αμάξι;

Yep πρεπει να μαθεις την διασταση ηχειου που παιρνει το αμαξι σου (συνηθως με ενα google βρισκεις) και να κοιταξεις ηχεια (διαιρουμενα ή μη) της αντιστοιχης διαστασης αποκλειστικα.

Και εν κατακλείδι πόσο περίπου θα μου έρθουν όλα μαζί με καλώδια;

 

Ευχαριστώ πολύ.

Αυτο εσυ θα μας το πεις, οχι εμεις:P

Εννοω οτι ξεκιναμε απο χαμηλα και φθανουμε οσο ψηλα επιθυμεις. Το θεμα ειναι τι εξοπλισμο επιθυμεις να αγορασεις.

 

Χοντρικα αξιοπρεπης πηγη + αξιοπρεπης 4καναλος + καλα διαιρουμενα + sub ξεκιναμε απο 500-600 ευρω. Για μια σωστη δουλεια και οχι καγκουριες. Τα καλωδια δεν ξερω, λογικα καμια 50ρα ευρω θα βγαινουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για της πληροφορίες. Θα πρέπει να πάω και σε κανένα κατάστημα με ήχους κτλ να δούμε τι γίνεται.

 

Μάλλον δεν θέλω αξιοπρεπή πράματα να πάρω γιατί έχει αρχίσει να πονάει η τσέπη μου. Κάτι ποιο άσχημο, ούτως η αλλιώς για το πως φτιάχνεται πάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θες να κοψεις απο μπατζετ κοψε με την παρακατω ιεραρχικη σειρα:

1. Πηγη (αρκει να εχει υποστηριξη sub και προφανως mp3, δεν πειραζει αν δεν εχει πολλα εξτρα) http://www.samarasae...roduct_id=32524 63ευρω

2. Sub. Παρε ετοιμη ξυλινη κουτα και εναν κωνο γυρω στις 10ιντσες και εισαι ενταξει. Α και ενα πραγμα σαν μοκετα για να ντυσεις την κουτα. Δεν πειραζει αν ο κωνος δεν ειναι ποιοτικος για αρχη. Με 80ευρω κανεις δουλεια

3. Μπροστινα ηχεια. Αντι να πας σε ενα mid-end διαιρουμενο, μπορεις να δεις τα entry level διαφορων καλων εταιρειων σαν την focal και την hertz. Θα στερηθεις λιγη ενταση, δε θα στερηθεις ποιοτητα. Aν υποθεσουμε οτι το αμαξι σου εχει την πιο στανταρ διασταση εισαι καπου εδω: http://www.thepowerb...roduct_id=36619 103ευρω

 

Τελος απτον ενισχυτη δεν θα κοψω, αν και σου βαζω σχετικα φθηνο μοντελο: http://www.thepowerb...-enisxyths.html 200ευρω

 

440 εξοπλισμος χοντρικα + καλωδια ειναι το μινιμουμ για κατι σωστο που θα κρατησει. Damn, παλι στα ~500 βγαινουμε δηλαδη :fear:

 

Δεν σε συμβουλευω να πας με φθηνοτερες επιλογες, θα τα βρισκεις μπροστα σου ενα-ενα αργοτερα. Οχι επειδη θα χαλανε απαραιτητα, αλλα επειδη θα διαπιστωνεις οτι εχεις φτασει στην πηγη αλλα δεν πινεις νερο επειδη σε εμποδιζει ο εξοπλισμος σου. Και θα αγοραζεις εκ των υστερων νεους ενισχυτες, ηχεια κλπ:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συγκεκριμενη πηγη που προταθηκε παντως εχει μονο 1 εξοδο προενισχυσης οπως λεει ''2 Προεξόδοι (1 ζευγάρι): Μας δίνουν τη δυνατότητα σύνδεσης τελικού ενισχυτή για τα πίσω ηχεία ή για subwoofer'' , ειτε για ηχεια ειτε για sub. πως θα οδηγησει (αξιοπιστα και ποιοτικα) τον τετρακαναλο ενισχυτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η συγκεκριμενη πηγη που προταθηκε παντως εχει μονο 1 εξοδο προενισχυσης οπως λεει ''2 Προεξόδοι (1 ζευγάρι): Μας δίνουν τη δυνατότητα σύνδεσης τελικού ενισχυτή για τα πίσω ηχεία ή για subwoofer'' , ειτε για ηχεια ειτε για sub. πως θα οδηγησει (αξιοπιστα και ποιοτικα) τον τετρακαναλο ενισχυτη;

Για ποιο λογο μπερδευεσαι?

Η πηγη δινει σημα στον ενισχυτη. Απο μια στερεοφωνικη εξοδο, την προενισχυση.

 

Το σημα αυτο τι θα το κανει ο ενισχυτης ειναι θεμα των δυνατοτητων του. Μπορει να βαλεις 2καναλο ενισχυτη, μπορει να βαλεις 4καναλο, μπορεις να βαλεις 30καναλο, μια χαρα θα παιξει.

 

Το διαζευκτικο "ή" πιθανως να σε μπερδευει γιατι δημιουργει λανθασμενη εντυπωση οπως ειναι γραμμενο. Αλλα και walkman να βαλεις σαν εισοδο 4καναλου ενισχυτη, ο ενισχυτης μπορει να σου παιξει σε 7 ηχειαρες + 1 12ιντσο sub, αν φυσικα εχει τις αναλογες προδιαγραφες. Και φυσικα δεν τιθεται θεμα να μπορει να "οδηγησει ενα walkman τον ενισχυτη", διοτι απλα δεν οδηγει το walkman. Το walkman απλως στελνει μια μικρη ταση με την πληροφορια την οποια τουμπανιαζει ο ενισχυτης, γιαυτο βαζεις ενισχυτη αλλωστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιο λογο μπερδευεσαι?

Η πηγη δινει σημα στον ενισχυτη. Απο μια στερεοφωνικη εξοδο, την προενισχυση.

 

Το σημα αυτο τι θα το κανει ο ενισχυτης ειναι θεμα των δυνατοτητων του. Μπορει να βαλεις 2καναλο ενισχυτη, μπορει να βαλεις 4καναλο, μπορεις να βαλεις 30καναλο, μια χαρα θα παιξει.

 

Το διαζευκτικο "ή" πιθανως να σε μπερδευει γιατι δημιουργει λανθασμενη εντυπωση οπως ειναι γραμμενο. Αλλα και walkman να βαλεις σαν εισοδο 4καναλου ενισχυτη, ο ενισχυτης μπορει να σου παιξει σε 7 ηχειαρες + 1 12ιντσο sub, αν φυσικα εχει τις αναλογες προδιαγραφες. Και φυσικα δεν τιθεται θεμα να μπορει να "οδηγησει ενα walkman τον ενισχυτη", διοτι απλα δεν οδηγει το walkman. Το walkman απλως στελνει μια μικρη ταση με την πληροφορια την οποια τουμπανιαζει ο ενισχυτης, γιαυτο βαζεις ενισχυτη αλλωστε.

 

εγω δεν μπερδευομαι. ο ενισχυτης για να παιξει καποιο καναλι, καθε καναλι πρεπει να οδηγηθει απο την πηγη, γι αυτο και εχει αντιστοιχες εισοδους. με ποιον μαγικο τροπο απο μια εισοδο θα παιξει 2 εξοδους; και επισης, με ποιον μαγικο τροπο θα παιξει ταυτοχρονα και ηχεια αλλα και sub, απο τη στιγμη που το σημα που θα λαμβανει θα ειναι ειτε φουλ συχνοτητων ειτε υποσυχνοτητων (για το sub)...ενος ειδους μονο κατοπιν επιλογης με τη συγκεκριμενη πηγη;

εγω μαλλον ειμαι χαζος που εχω εναν τετρακαναλο κι ενα δικαναλο (που παιζει γεφυρωμενος) και οι οποιοι οδηγουνται απο αντιστοιχες προενισχυσεις απο την πηγη μου (οι 4 πανε στον τετρακαναλο για τα μπρος πισω και εκεινη για το sub παει στον δικαναλο)...συνολο 6 προενισχυσεις η πηγη μου.

 

μπακαλιστικα μπορει να παιξει με μια προενισχυση 2 εξοδους, βαζοντας ενα ταυ και δινοντας ταυτοχρονα σε 2 εισοδους του ενισχυτη (βεβαια ετσι δεν θα μπορει να ρυθμισει μπρος/πισω σταθμη, αλλα ας πουμε οτι αυτο δεν νοιαζει καποιον). παρολα αυτα ομως, ετσι ουτε αξιοπιστο, ουτε ποιοτικο το λες το συστημα! και επισης παλι δεν μπορει να παιξει ταυτοχρονα και φουλ σημα (ηχεια) και υποσυχνοτητες (sub).....η πηγη οπως λεει η περιγραφη της στελνει μονο ενος ειδους σημα κατοπιν επιλογης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο πιο απλα μπορω να στο πω:

Στο αμαξι εχω 2.1 με 4 καναλο και πηγη με 1 preout. Kαι δουλευει...

Στο σπιτι εχω 2.1 με 2καναλο με 1 preout και ενεργο su...ααασε θα σε μπερδεψω με το σπιτι.

 

Εσυ επειδη εχεις 2 ενισχυτες περιπλεκεται το πραγμα. Προφανως εισαι με front+rear+sub (5 ηχεια), εδω μιλαμε για front+sub+4καναλο (3 ηχεια).

Ο 4καναλος κραταει 2 καναλια για τα μπροστινα ηχεια και γεφυρωνει τα αλλα 2 και οδηγα το sub. Αρκει 1 (στερεοφωνικο) preout για 1 ενισχυτη, οτιδηποτε ενισχυτη.

 

Παρολα αυτα μισο να ξημερωσει να παω να τσεκαρω τι ερχεται στον ενισχυτη απο μπροστα, γιατι ενδεχεται να μου διαφευγει κατι στις συνδεσμολογιες μετα απο τοσα χρονια. Ο λογος οτι τωρα ειδα στο manual πως η πηγη μου εχει 3 preouts, απτην αλλη ο ενισχυτης 2 line in, οποτε παιζει να ειμαι λαθος εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω ποσο πιο απλα μπορω να στο πω:

Στο αμαξι εχω 2.1 με 4 καναλο και πηγη με 1 preout. Kαι δουλευει...

Στο σπιτι εχω 2.1 με 2καναλο και ενεργο su...ααασε θα σε μπερδεψω με το σπιτι.

 

Εσυ επειδη εχεις 2 ενισχυτες περιπλεκεται το πραγμα. Προφανως εισαι με front+rear+sub (5 ηχεια), εδω μιλαμε για front+sub+4καναλο (3 ηχεια).

Ο 4καναλος κραταει 2 καναλια για τα μπροστινα ηχεια και γεφυρωνει τα αλλα 2 και οδηγα το sub. Αρκει 1 (στερεοφωνικο) preout για 1 ενισχυτη, οτιδηποτε ενισχυτη.

 

0307.jpg

αυτος ειναι τετρακαναλος και φαινονται οι 2 εισοδοι του δεξια κι αριστερα. η μια ας πουμε ειναι για μπροστα ηχεια και η αλλη για το sub (η για πισω ηχεια). μια προενισχυση πως θα παει και στις 2 εισοδους του; ειπα το splitter αλλα ειπαμε τα προβληματα που εχει. εγω δεν ξερω 4καναλο που να διαχωριζει εσωτερικα τα σηματα και με μια προενισχυση να δινει σε απειρα καναλια, δεν εχω συναντησει ποτε απο το 1995 που ασχολουμαι με car stereo.

 

υπαρχει βεβαια κι αλλη λυση. καποιοι ενισχυτες δεχονται και high pass σημα, δηλαδη το ενισχυμενο απο την πηγη. με εναν τετοιο μπορει να παιξει το sub με την προενισχυση και με το high pass να παιξει μπροστα/πισω ηχεια. παλι ομως ποιοτικο δεν το λες ενα τετοιο συστημα.

 

οκ, αν και παιζει να κοιμηθω, θα το δω αυριο αν ειναι, δηλαδη σε λιγες ωρες, αν ειναι :P

ασχολουμαι ομως (απο χομπι) οπως ειπα απο το 1995 και σε ολα τα αμαξια της οικογενειας και φιλων κανω εγω τις εγκαταστασεις (και συναγερμων, turbotimer και πολλα αλλα) :)

 

για μενα η πηγη ειναι παρα πολυ σημαντικη, απο εκει ξεκινανε ολα. για τα ηχεια που ειπες συμφωνω ομως, κι εγω hertz εχω βαλει μπροστα, απλα την μεγαλυτερη σειρα, τα HSK 165.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα edit, με εκανες και εβγαλα manuals 5:30 τη νυχτα μαλλον εχεις δικιο. Εγω απο τοτε που το εστησα δεν ξανασχοληθηκα και μαλλον ξεχασα τις συνδεσμολογιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι τωρα το ειδα το edit. ετσι ναι, με 2 προενισχυσεις παιζεις ηχεια και sub. με μια ομως, οπως το λεει..κατ επιλογη ενα απο τα δυο. και δυστυχως πολλες πηγες σημερα τις βγαζουν με μια προενισχυση, βηματα προς τα πισω εχουν κανει σε αυτο. η μαλλον απλα αναγκαζουν καποιον που να θελει να φτιαξει γερο ηχοσυστημα να τα σκασει χοντρα, ενω παλιοτερα ειχαν δυο προενισχυσεις μπολικες φθηνουτσικες πηγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

για μενα η πηγη ειναι παρα πολυ σημαντικη, απο εκει ξεκινανε ολα. για τα ηχεια που ειπες συμφωνω ομως, κι εγω hertz εχω βαλει μπροστα, απλα την μεγαλυτερη σειρα, τα HSK 165.

Εγω ειμαι με τα ΕSK165 και ειμαι υπερευχαριστημενος ασχετα αν πηρα στο χερι 2 πηνια απτα tweeter λογω ενος αμπαλου ενισχυτη που ειχα στην αρχη. Ανταξια μαρκα της focal.

 

edit. Eχει δικιο ο Alxnks η πηγη που προτεινα δεν κανει, χρειαζονται 2 preout.

Επεξ/σία από MiDi_MiLiZ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...