Προς το περιεχόμενο

Η Google κηρύσσει πόλεμο στα πειρατικά sites, με κίνδυνο για την ελευθερία του Internet


jimisvog

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Tο να κατεβάζουμε μουσική που δεν έχουμε πλήρωση για αυτήν από το youtube είναι το ίδιο με το να την κατεβάζουμε πειρατικά! δώσε μου ένα παράδειγμα ποιοτικής μουσικής ?

 

Θέλω να πω ότι τα δικαιλόγησες όλα πιό πάνω...

Είπες μερικά tips για να αποφύγουμε την πειρατία... Στην μουσική είπες το youtube, όταν κάποιος θέλει να φτιάξει μια συλλογή μουσικής (ας πουμε ένας dj) αναγκαστικά θα κατεβάσει πειρατικά γιατί είναι πάρα πολλά τα τραγούδια που θέλει οπότε δεν θα αγοράσει απο το itunes γιατί είναι πανάκριβο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 67
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θέλω να πω ότι τα δικαιλόγησες όλα πιό πάνω...

Είπες μερικά tips για να αποφύγουμε την πειρατία... Στην μουσική είπες το youtube, όταν κάποιος θέλει να φτιάξει μια συλλογή μουσικής (ας πουμε ένας dj) αναγκαστικά θα κατεβάσει πειρατικά γιατί είναι πάρα πολλά τα τραγούδια που θέλει οπότε δεν θα αγοράσει απο το itunes γιατί είναι πανάκριβο...

 

οι dj είναι πολύ συγκεκριμένη κατηγορια πάντως τα κέντρα διασκέδασης, τα ραδιόφωνα κλπ κλπ πληρώνουν αρκετά μεγάλου φόρους για το υλικό που μεταδίδουν που εν τέλει πηγαίνουν στις δισκογραφικές εταιρίες και στους καλλιτέχνες για την πνευματική ιδιοκτησία ... οι δισκογραφικές δίνουν cd κλπ κλπ στα μαγαζιά ραδιόφωνα αλλα oi dj είναι πολύ συγκεκριμένη κατηγορια δεν είναι ο μέσος καταναλωτής... δυστυχώς δεν γνωρίζω παραπάνω... περισσότερα λογικά θα γνωρίζει η IFPI http://www.ifpi.gr/

 

Πάντως για πολύ ψαγμένα πράγματα παίζει και αυτό εδώ http://www.mp3.com.au/ έχει διαφορους καλλιτέχνες που δεν έχουν βγάλει ακόμα cd και αρκετή dj ψάχνουν εδώ για μουσική που δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμα ή τουλάχιστον ψάχναν εκεί πριν 3-4 χρονια... έχω χρονια να ασχοληθώ με εμπορική μουσική :) Δεν είναι πειρατική μουσική είναι μουσική οι καλλιτέχνες ανεβάζουν εκεί για να την πάρουν οι dj.

 

και υπάρχει και το ανοιχτού περιεχομένου ψηφιακό μουσικό ραδιόφωνο, αυτό είναι το link για το ελληνικό: http://ellak.gr/inde...d=7155&Itemid=1

 

Edit:

Mp3.com.au - to be shut down After many years of providing a free service for musicians, we have decided to close down the mp3.com.au website.

το έχουν κλείσει :\ προφανώς θα υπάρχει κάποιο άλλο που δεν το γνωρίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να θες να είναι 100% νόμιμος, υπάρχουν σειρές και ταινίες που δεν κυκλοφορούν και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα κυκλοφορήσουν ποτέ στην Ελλάδα. Υπάρχει η λύση της παραγγελίας απ' το εξωτερικό, αλλά για πολλούς είναι θέμα οι υπότιτλοι. Δεν είναι εύκολο να παρακολουθήσεις αγγλικούς υπότιτλους αν δεν έχεις καλή γνώση της γλώσσας. Υπάρχουν και ένα σωρό εκφράσεις που δεν τις βρίσκεις στο λεξικό. Άσε δε τις περιπτώσεις που δεν υπάρχουν καθόλου υπότιτλοι! Ούτε καν για άτομα με προβλήματα ακοής!

Τι γίνεται τότε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Και να θες να είναι 100% νόμιμος, υπάρχουν σειρές και ταινίες που δεν κυκλοφορούν και το πιθανότερο είναι ότι δεν θα κυκλοφορήσουν ποτέ στην Ελλάδα. Υπάρχει η λύση της παραγγελίας απ' το εξωτερικό, αλλά για πολλούς είναι θέμα οι υπότιτλοι. Δεν είναι εύκολο να παρακολουθήσεις αγγλικούς υπότιτλους αν δεν έχεις καλή γνώση της γλώσσας. Υπάρχουν και ένα σωρό εκφράσεις που δεν τις βρίσκεις στο λεξικό. Άσε δε τις περιπτώσεις που δεν υπάρχουν καθόλου υπότιτλοι! Ούτε καν για άτομα με προβλήματα ακοής!

Τι γίνεται τότε;

 

Τότε δεν γίνεται κάτι (τουλάχιστον νόμιμα). Όπως ζούσαμε τόσα χρόνια χωρίς σειρές, θα ζήσουμε και τώρα. Εάν κάποιος θέλει να δει μια σειρά, την αγοράζει (amazon.co.uk - amazon.com κλπ) και την απολαμβάνει έστω και με αγγλικούς υπότιτλους. Άλλη λύση δεν υπάρχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι όταν δεν υπάρχουν καθόλου υπότιτλοι. Έχω αρκετά πακέτα σειρών, κανονικά αγορασμένα απο amazon.co.uk ή com τα οποία δυσκολεύομαι αρκετά να παρακολουθήσω. Τόσο τσίπηδες είναι οι εταιρείες που τσιγκουνεύονται να περάσουν έναν υπότιτλο για όσουν δεν έχουν μητρική γλώσσα τα αγγλικά; Ή μήπως εμεις δεν μετράμε για άνθρωποι;

Τα λεφτά μου πάντως τα πήραν. Εκει δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Τις σειρές τις πήρα γνωρίζοντας ότι δεν έχουν υπότιτλους, αλλά δεν θα τους πω ευχαριστώ και απο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε δεν γίνεται κάτι (τουλάχιστον νόμιμα). Όπως ζούσαμε τόσα χρόνια χωρίς σειρές, θα ζήσουμε και τώρα. Εάν κάποιος θέλει να δει μια σειρά, την αγοράζει (amazon.co.uk - amazon.com κλπ) και την απολαμβάνει έστω και με αγγλικούς υπότιτλους. Άλλη λύση δεν υπάρχει.

Το να κατεβάζει κάποιους υπότιτλους δεν ειναι παράνομο αρα μπορεί άνετα να τους κατεβάσει απο τα ανάλογα sites.

+1000

Το πρόβλημα είναι όταν δεν υπάρχουν καθόλου υπότιτλοι. Έχω αρκετά πακέτα σειρών, κανονικά αγορασμένα απο amazon.co.uk ή com τα οποία δυσκολεύομαι αρκετά να παρακολουθήσω. Τόσο τσίπηδες είναι οι εταιρείες που τσιγκουνεύονται να περάσουν έναν υπότιτλο για όσουν δεν έχουν μητρική γλώσσα τα αγγλικά; Ή μήπως εμεις δεν μετράμε για άνθρωποι;

Τα λεφτά μου πάντως τα πήραν. Εκει δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.

Τις σειρές τις πήρα γνωρίζοντας ότι δεν έχουν υπότιτλους, αλλά δεν θα τους πω ευχαριστώ και απο πάνω.

Μα γνωρίζεις από πριν ότι δεν υποστηρίζει τι γλώσσα σου.

Οι εταιρίες στοχεύουν στο κέρδος και καλά κάνουν οσο στην Ελλάδα δεν έχουν το ανάλογο κέρδος δεν θα αλλάξει κάτι.Ακομα και αν φιλοτιμηθεί η κυβέρνηση βάση νόμου να μην επιτρέπει εισαγωγές σε μη ελληνικά (μεταφράσεις - υποτίτλους κλπ) προϊόντα.

 

Τα λεφτά σου εσύ αποφάσισες να τους το δώσεις και κακός εφόσον δεν σε καλύπτει.

Μην δικαιολογούμε τι πειρατεία και εγώ έχω 40-60 gb μουσική απο κει αλλά δεν περηφανεύομαι τουλάχιστον οπως μερικοί.

"Εκλεψα" ενω το ήξερα και για να ειμαι λίγο πιο αυστηρός με τον εαυτό μου αναρωτιέμαι ανά καιρούς για ποιο λόγο το έκανα.

Απορία ακόμα το έχω.

1 γιατί δεν είχα τα χρήματα;2 γιατι ήταν πανάκριβα τα cd; 3 μήπως δεν ειχα τίποτα καλύτερο να κάνω;4 απληστία;

Θα σας απαντήσω ειλικρινά.

Και τα 4!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παρόλο που όπως είπα έχω ένα πλήρες πακέτο ΝΟVA πολλές φορες βαριέμαι να σηκωθώ να πάω στην tv ή έχω δουλειά στον pc οποτε αφήνω κάτι να παίζει από πίσω ... BBC world news, Discavery channel , National geographic, history κλπ

 

Σας διαβεβαιώνω ότι μέσα σε 1 χρόνο οι υπότιτλοι θα σας είναι άχρηστη ακόμα και αν δεν έχετε πάρει το Lower... άσε που θα τους βάζετε και επειδή θα ακούτε αλλα από αυτά που γραφουν θα τους βγάζετε για να μην σας μπερδεύουν .. το λάθος, του λάθους, το λάθος, λάθος γίνετε στους υπότιλους ... ότι νάνε μεταφράζουν και ειδικά στις περίεργες έκφρασης γίνετε χαμός σπανια μεταφράζουν το σωστό!

 

Στην άρχει θα λέτε τι λέει τώρα ο Μ@... τα λέει και ψιθυριστά grrrrr ή ρε παλικάρι πήγαινε πιο σιγά δεν σε προλαβαίνω γλιστρίδα έφαγες??? μετά από λίγο θα λέτε τι έγραψε τώρα αυτός εδώ αν είναι δυνατόν ! lolz

 

όπως γραφή και ο paredwse τα tvshow στο amazon κάνουν 8.5 euro το season (1 euro το επεισόδιο πάει) τουλάχιστον για αυτά που κυκλοφορούν δεν νομίζω ότι είναι απογορευτική η τιμή .... κάτι supernatural κλπ τα βρήκα μέχρι και μέσα στο lumia για buy ! (οποιος σκέφτεται να πάρει android ας ξανά διάβαση το πρώτο μου post σε αυτό το άρθρο καλύτερα... μην νομίζετε ότι οι άλλες υπηρεσίες τις google είναι ανέπαφες από αυτήν την πολιτική, τουλάχιστον να έχουμε το καλύτερο από τα χειρότερα)

 

Παρεπιπτόντως επειδή η nova αλλάζει το πρόγραμμα τις και σύντομα θα μπορείτε να διαλέξετε πια κανάλια θέλετε στο πακέτο σας (και να πληρώσετε μονο για αυτά) μην κάνετε το λάθος και αφήσετε απέξω fox , Discavery channel , National geographic, history αν σκέφτεστε να να αναβαθμίσετε το πακέτο σας ή να κάνετε καινούργια συνδρομή. Έχουν κάτι ντοκιμαντέρ που είναι πολύ καλύτερα από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ποτε σε όλες τις κατηγοριες... ειδικά για τις κατηγοριες action - sci-fi - supernatural ;)

 

Eκτος θέματος :

Tο bbc κάνει πολύ καλο στην ψυχολογία βλέπεις τις μπόμπες που σκάνε σε άλλες χώρες και εξαφανίζουν ολόκληρες οικογένειες και καταλαβαίνεις ότι τα πρόβλημα τις ελλάδας δεν είναι απόλυτος τίποτα σοβαρό ... αποκτάς άλλη οπτική για τα πράγματα που συμβαίνουν γύρω σου ... έχεις δει τι γίνετε στον κόσμο και μετά ανοίγεις στις 8 το δελτίο και βλέπεις καταστραφήκαμε ... το πλοίο βουλιάζει και λες τι λέει τούτος εδώ τώρα ?? Να τον στείλουν για πολεμικό ανταποκριτή για 2 μέρες μπας και συνέλθει ??

 

Edit : και επειδή βλέπω το Nasa tv σε κάτι site ότι νάνε ... μεταδίδεται official από την nasa εδώ http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/ γιατί μερικοι δεν έχουν ψάξει ούτε να βρούνε αν υπάρχει αυτό που θέλουν free νομίζουν ότι όλα αυτά τα κανάλια είναι pay ή country not available ... δεν είναι όλα!!

Επεξ/σία από Akina
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 Γιατί σε έχουν ως καταναλωτή γραμμένο εκεί που δεν φέγγει ήλιος;

Τι εννοεις;Εγω είμαι αυτός που διαλέγει τι θα καταναλώσει.Ο άλλος ας πουλάει κοπριά για χρυσό δικο του πρόβλημα.Αν δεν μπορώ να βρω χρυσό δεν θα αγοράσω ποτέ κοπριά.Και ΑΝ το κάνω τότε δεν θα πω κοίτα να δεις τι σκατά μου πούλησε...

Το οτι υπάρχει κατανάλωση σε προϊόντα στο ίντερνετ για multimedia φαση σημαίνει οτι οι αγοραστές είναι 99% ευχαριστημένοι.

Προσωπικά δεν θεωρώ τον εαυτό μου καταναλωτή ούτε μου αρέσει αυτή η ταμπέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, υπάρχει και το σενάριο της ολικής αποχής απο την κατανάλωση.

Αν περιμένουμε να φτάσουμε εκεί...

Καταναλωτής είσαι, όπως και όλοι εμεις οι υπόλοιποι. Τι πάει να πει ταμπέλα;

Δεν το είπα με αρνητική χροιά. Υπάρχει κιόλας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι καμιά σχέση δεν το έθιξα με αυτό το σκεπτικό.

Κατάλαβα πως το είπες.

Απλα δεν μου αρέσει. Καλύτερα πολίτης που ούτε αυτο μου αρμόζει παρά καταναλωτής :D προσωπικά κολλήματα..nevermind

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρόλο που όπως είπα έχω ένα πλήρες πακέτο ΝΟVA πολλές φορες βαριέμαι να σηκωθώ να πάω στην tv ή έχω δουλειά στον pc οποτε αφήνω κάτι να παίζει από πίσω ... BBC world news, Discavery channel , National geographic, history κλπ

 

Σας διαβεβαιώνω ότι μέσα σε 1 χρόνο οι υπότιτλοι θα σας είναι άχρηστη ακόμα και αν δεν έχετε πάρει το Lower... άσε που θα τους βάζετε και επειδή θα ακούτε αλλα από αυτά που γραφουν θα τους βγάζετε για να μην σας μπερδεύουν .. το λάθος, του λάθους, το λάθος, λάθος γίνετε στους υπότιλους ... ότι νάνε μεταφράζουν και ειδικά στις περίεργες έκφρασης γίνετε χαμός σπανια μεταφράζουν το σωστό!

 

Στην άρχει θα λέτε τι λέει τώρα ο Μ@... τα λέει και ψιθυριστά grrrrr ή ρε παλικάρι πήγαινε πιο σιγά δεν σε προλαβαίνω γλιστρίδα έφαγες??? μετά από λίγο θα λέτε τι έγραψε τώρα αυτός εδώ αν είναι δυνατόν ! lolz

 

όπως γραφή και ο paredwse τα tvshow στο amazon κάνουν 8.5 euro το season (1 euro το επεισόδιο πάει) τουλάχιστον για αυτά που κυκλοφορούν δεν νομίζω ότι είναι απογορευτική η τιμή .... κάτι supernatural κλπ τα βρήκα μέχρι και μέσα στο lumia για buy ! (οποιος σκέφτεται να πάρει android ας ξανά διάβαση το πρώτο μου post σε αυτό το άρθρο καλύτερα... μην νομίζετε ότι οι άλλες υπηρεσίες τις google είναι ανέπαφες από αυτήν την πολιτική, τουλάχιστον να έχουμε το καλύτερο από τα χειρότερα)

 

Παρεπιπτόντως επειδή η nova αλλάζει το πρόγραμμα τις και σύντομα θα μπορείτε να διαλέξετε πια κανάλια θέλετε στο πακέτο σας (και να πληρώσετε μονο για αυτά) μην κάνετε το λάθος και αφήσετε απέξω fox , Discavery channel , National geographic, history αν σκέφτεστε να να αναβαθμίσετε το πακέτο σας ή να κάνετε καινούργια συνδρομή. Έχουν κάτι ντοκιμαντέρ που είναι πολύ καλύτερα από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει ποτε σε όλες τις κατηγοριες... ειδικά για τις κατηγοριες action - sci-fi - supernatural ;)

 

Eκτος θέματος :

Tο bbc κάνει πολύ καλο στην ψυχολογία βλέπεις τις μπόμπες που σκάνε σε άλλες χώρες και εξαφανίζουν ολόκληρες οικογένειες και καταλαβαίνεις ότι τα πρόβλημα τις ελλάδας δεν είναι απόλυτος τίποτα σοβαρό ... αποκτάς άλλη οπτική για τα πράγματα που συμβαίνουν γύρω σου ... έχεις δει τι γίνετε στον κόσμο και μετά ανοίγεις στις 8 το δελτίο και βλέπεις καταστραφήκαμε ... το πλοίο βουλιάζει και λες τι λέει τούτος εδώ τώρα ?? Να τον στείλουν για πολεμικό ανταποκριτή για 2 μέρες μπας και συνέλθει ??

 

Ενδιαφερουσα αποψη!

Απλα πρεπει να μαθω τουλαχιστων ακομη 3 γλωσσες(γαλλικα,ισπανικα και πορτογαλλικα) για να μη χρειαζομαι υποτιτλους και να σταματισω να βλεπω τις σειρες που δε μπορω να βρω νομιμα,οπως λεει ο paredwse!

Ok,θα κανω τι ζωη μου πιο δυσκολη,απλα για να πλουτισουν περισσοτερο καποιοι αλλοι!

Τωρα αν καταφερουν να εξαληψουν τελειως την πειρατεια,μαγκια τους!Εγω δε θα τους στηριξω ή να τους υποστηριξω,σε μια τετοια προσπαθεια!

Φιλικα παντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφερουσα αποψη!

Απλα πρεπει να μαθω τουλαχιστων ακομη 3 γλωσσες(γαλλικα,ισπανικα και πορτογαλλικα) για να μη χρειαζομαι υποτιτλους και να σταματισω να βλεπω τις σειρες που δε μπορω να βρω νομιμα,οπως λεει ο paredwse!

Ok,θα κανω τι ζωη μου πιο δυσκολη,απλα για να πλουτισουν περισσοτερο καποιοι αλλοι!

Τωρα αν καταφερουν να εξαληψουν τελειως την πειρατεια,μαγκια τους!Εγω δε θα τους στηριξω ή να τους υποστηριξω,σε μια τετοια προσπαθεια!

Φιλικα παντα!

 

Απο τη στιγμη που ας πουμε μια σειρα δεν εχει ελληνικους υποτιτλους, απο σενα δε στοχευουν να πλουτισουν. Αυτο το πραγμα με το αν ο αλλος πλουτισει με το προιον που πουλαει, κι επειδη αυτος πλουτιζει, εγω δικαιουμαι να του το παρω, εχει καταντησει αστειο.

Τωρα το αν θα μαθουμε δεκα ξενες γλωσσες, προβλημα του καθενος, οπως τοσα χρονια δεν ξεραμε καν οτι υπαρχουν καποιες ξενες σειρες, και μια χαρα ζουσαμε, ετσι και τωρα, απο τη στιγμη που ο δημιουργος της δεν στοχευει να τη στειλει ελλαδα, ας ζησουμε και ζωρις αυτη. Δε βρισκω κατι το λαθος, ουτε το παρανομο, ουτε το ηθικα μεμπτο, ουτε τιποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά ζούσαμε και χωρίς κινητά, χωρίς γρήγορο ιντερνετ και χωρίς ένα σωρό άλλα πράγματα.

Εντάξει, δεν είναι το ίδιο και το λέω με μια δόση υπερβολής, αλλά αλήθεια δεν είναι;

Εγώ θα δεχόμουν ευχαρίστως να υπάρχει μια υπηρεσία που να μου παρέχει σε φυσιολογικές τιμές τηλεοπτικές σειρές, σε καλή ποιότητα και όχι απλό avi, με ελληνικούς υπότιτλους για νόμιμο κατέβασμα. Έτσι, να είμαστε όλοι νόμιμοι.

Μέχρι τότε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σταματισω να βλεπω τις σειρες που δε μπορω να βρω νομιμα,οπως λεει ο paredwse!

 

Μα αν τις βλέπεις παράνομα τοτε μπορείς να τς δεις και νόμιμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...