Προς το περιεχόμενο

Νέο λογότυπο για τη Microsoft ύστερα από 25 χρόνια


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ιστορικό

.....

 

2012 - (Έγχρωμη φάση)

 

2018971893.jpg

 

 

2012 - (Alien φάση)

 

icon_alien.gif

 

παιδιά μην λέμε ότι θέλουμε, είναι απλό και ωραίο το logo... (μιλάω για το κανονικό όχι το από πάνω μου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικοι πιστευουν οτι ενα logo πρεπει να εχει σκιες,γιαλαδες,νεον,ζαντες,αεροτομες κτλ,

Ενα logo πρεπει να ειναι απλο και κατανοητο για να το θυμασαι και να το ξερεις.

Δεν εχει σημασια αν εγινε σε 5 λεπτα οπως μερικοι πιστευουν αλλα αν εξυπηρετει τον σκοπο του.

Επισης η ms δεν ειναι εταιριουλα ουτε κανει τσιγγουνιες σε αυτα τα θεματα ηρθε καιρος να αλλαξει logo και να μπει σε νεα εποχη μαζι με τα προιοντα της,να πετυχει σε ολα τα target groups και το πετυχαινει,πολλες εταιριες θα θελανε ενα παρομοιο logo που να δειχνει το προσωπο της εταιριας,ενα απλο κατανοητο λιτο συχρονο Logo χωρις πολλα πολλα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ωραίο! Αλλά... Το νέο logo είναι το "Microsoft" ή όλο μαζί' date=' με τα 4 tiles; Αυτά μήπως είναι το logo των Windows;[/quote']

 

Όντως, θα φαίνεται λίγο άκυρο να βάλουν τα tiles πχ στο χειριστήριο του επόμενου Xbox. Μπορεί το UI να έχει το Metro theme αλλά η κονσόλα δεν νομίζω να τρέχει Windows, αν και ποτέ δεν ξέρεις...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το logo των Windows 8 είναι minimal chic και μου αρέσει πάρα πολύ.

 

Αυτό, με τα χαζοχαρούμενα χρώματα και την απόλυτη συμετρικότητα μου φαίνεται άθλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδιαφορο τελειως ειναι. Μοδα ειναι , σε 15 χρονια οσοι κραζετε τα παλαια στυλ με 3d κτλ τοτε να δω πως θα λετε τα αντιθετα..

 

Το Android 4 παντως εκανε κατι παρομοιο με metro styl ,αλλα το υλοποιησε καλυτερα.Μηπως δηλαδη να εβγενε το ανθρωπακι απο το Insomnia να ταν σκετα γραμματα με ενα τετραγωνο φεγγαρι ας πουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να έκανε καμμιά σοβαρή αλλαγή όπως να έβγαζε την registry.

Μετά το osx παντως βλεπω τι σαβούρα χρησημοποιουσα τοσα χρόνια.

Bye bye Bill και Steve και εσείς και τα σήματα σας

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ είδαν οτι η Apple δεν μασαει στο Design και ειπαν να αλλάξουν το Logo. Ελα πλάκα κάνω μην ορμήξετε όλοι....

 

Μήπως να έκανε καμμιά σοβαρή αλλαγή όπως να έβγαζε την registry.

Μετά το osx παντως βλεπω τι σαβούρα χρησημοποιουσα τοσα χρόνια.

Οτι έχεις δικαιο, έχεις...αλλα μην τα λές δυνατα αλλιώς είσαι fun boy, φοβηθηκε το μάτι μου εδώ μέσα, να μην πει κανείς την αποψη του...

 

Αν άλλαζε η apple το λογότυπο και έβαζε κάποιο ροζ χρωματάκι (για παράδειγμα) στο μήλο θα γινόταν πανικός από τα αποθεωτικά σχόλια.

Έχουμε μάθει έτσι... καλή apple, κακή microsoft. Super-duper apple, μικρομαλακή microsoft, γαμάτο λειτουργικό macOS, χάλια λειτουργικό windows.

 

Αλλάξτε λίγο καραμέλα. Δε βαρεθηκατε ακόμη;

αυτό που κολλάει; μίλησε κανείς για το μήλο; καλα λεω εγω....να σας φοβάται το μάτι μας είστε εσείς οι android-freaks....εχεις μπει σε ποστ για την apple να δείς τι κραξημο πέφτει; μάλλον αντίθετα είναι απ'οτι τα λές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι έχεις δικαιο, έχεις...αλλα μην τα λές δυνατα αλλιώς είσαι fun boy, φοβηθηκε το μάτι μου εδώ μέσα, να μην πει κανείς την αποψη του...

Μια που φαίνεται να το κατέχεις το άθλημα των λειτουργικών συστημάτων και δεν είσαι fanboy,να τολμήσω να σου κάνω κάποιες ερωτήσεις;

1.Ποια πιστεύεις ότι είναι τα μειονεκτήματα της registry έναντι της χρήσης in,oops δεν λέω την ενναλακτική,θα μας την πεις εσύ

2.Ποια είναι η ενναλακτική σου λύση;

3.Γιατί πιστεύεις ότι είναι καλύτερη;Θα κερδίσει κάτι σε ταχύτητα,σε σταθερότητα,σε τι;Και για ποιο λόγο φυσικά.

 

Αυτά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε διαγωνισμό γνώσεων είμαστε;

λοιπον στο λειτουργικο συστήμα MAC έχουμε τα .plist files (ειναι όπως το παλίο σύστημα με τα ini στα windows) τα οποια αποθηκευονται στο library του χρήστη.To MS registry στα Windows φορτώνει ουσιαστικά όλες τις ρυθμίσεις εξ αρχής οπότε κάνει γενικά τα Windows ποιο αργά.Αυτό φαίνεται οχι τοσο στην εκκίνηση του υπολογιστή,αλλα περισσότερο μετα απο το sleep mode οπου ξέρουν οι χρηστες MAC οτι το MAC δεν το σβίνουμε ποτε επειδή φορτώνει κατευθείαν, και τώρα με το ενσωματομένο flash στο macbook pro σου κάνει και τα updates ενω ειναι σε sleep mode.Εναλλακτικά θα μπορούσε κανείς να έχει το registry στο OSX αν θα έκανε ενα Applescript για να φορτώσει όλα τα περιεχόμενα του Library.Τα Linux εν αντιθέση έχουν εφαρμόσει αυτό το σύστημα εδώ και πάρα πολλά χρόνια ως συνέπεια να είναι αρκετά πιο γρήγορα και απο τα δύο συστήματα (είναι λίγο διαφορετικό με το σύστημα init αλλα δεν ξέρω να σου πω ακριβώς δεν θυμάμαι ).Το καλό επίσης είναι οτι οτι αν σβήσεις ενα αρχείο preference στα OSX δεν σου κρασάρει όλο το σύστημα απλά την επόμενη φορά που θα ανήξεις το σύστημα τότε το ξαναφορτώνει.

Δεν ντρέπομαι να σου πώ και όλας οτι οταν προτοανακάληψα το registry πριν απο χρόνια δεν ήξερα τι ακριβώς ήταν με συνέπεια επειδή είχαν αποθηκευτεί κάποια αχρηστα πράγματα, πηγαίνοντας να σβήσω την μία τιμή έσβησα αρκετες άλλες μαζί της ως αποτέλεσμα να χρειάζομαι format.

 

Τώρα το πια είναι η ενναλακτική, πια θα κερδίσει, συγνώμη αλλα δεν είμαι ουτε αναλυτής ούτε είναι ο επαγγελματικός μου τομέας για να σου πώ...συν της άλλης δεν καταλαβαίνω την λογική σας.Δηλαδή εσύ παίρνεις ένα φάρμακο επειδή ξέρεις οτι ας πούμε βλοκάρει τον α2 αδρενο/υποδοχέα; οχι φυσικά, το χρησιμοποιέις επειδή ξέρεις οτι σε κάνει καλά και οτι δεν έχεις παρενέργειες (κοινός σου ταιριάζει πιο πολύ..)δεν χρειάζεται όλος ο κόσμος να ξέρει τι του γίνεται και πως λειτουργει, και δεν θα κριθέι κανείς για αυτο...Βαρέθηκα αυτόν τον ανταγωνισμό...

 

ΕΛΕΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ασχετοσύνη σου φαίνεται απο τις 2 πρώτες γραμμές,τα κλειδιά της registry δεν φορτώνονται όλα,φορτώνονται όταν χρησιμοποιηθούν

τες πα,κατάλαβα

 

χαχαχα δεν ήξερες τι να πείς μάλλον, μαθε να επιχειρηματολογεις γίατι πραγματικά εγώ απάντησα στην βλακέια σου.Δεν φορτόνονται όλα αλλα ένα μάτσο τα οποία είναι χρησιμα για την λειτουργία του λογισμικού.Αλλα μάλλον εσύ δουλευεις στην Microsoft οπότε τα ξέρεις καλύτερα χαχαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...