Προς το περιεχόμενο

Pc για γραφιστικά και μουσική


labyrinth

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυνατότερο σημαίνει απαραίτητα και καλύτερο? Αν πρόσεξες, έχει δοθεί βαρύτητα στον θόρυβο. Δεν ισχυρίζομαι ότι το TT είναι θορυβώδες βέβαια. Ποιά κάρτα δεν θα μπορεί να βάλει στο be quiet?

ΟΧΙ ρε DINO, αλλά σίγουρα από εκεί ξεκινάς! Από την απόδοση ενός τροφοδοτικού. Και όπως είπα το ένα το φτιάχνει η HEC και το άλλο η CWT. Θες κάτι παραπάνω από αυτό για την ποιότητα? Και επειδή μαρκετίστικα η BeQuiet το διαφημίζει, το έβαλε και στο όνομά της, σημαίνει ότι είναι και η πιο αθόρυβη? Κιχ δεν ακούγεται απ' όλα τα High end επώνυμα PSUs... Και όταν κάτι είναι και καλύτερο αλλά και σχεδόν 20 ευρώ φθηνότερο, δεν νοιώθεις λίγο *μπιπ* αν πάρεις το ακριβότερο?...

 

Τίποτα δεν λέει ο φίλος σου ο Dino. Και γω μαζί σου. Αν θέλει να δώσει επιπλέον 100+ ευρώ, ας πάει στον 3770Κ και αντίστοιχη μητρική.

Την άποψη μου την είπα και την ενστερνίζομαι όσο πάει. Γιαυτό πας σε 3570k με αντίστοιχη μητρική και είσαι καλύτερα. Αλλιώς πας σε 81xx και αν δεν ήταν στην μέση το θέμα του games θα του έλεγα να πάει καρφί :P

 

Παλι μπαινει το θέμα του θορύβου στη μέση. Είδες την ηχομόνωση του 550? Και αφού χωράνε στο μπάτζετ γιατί να μην τα επιλέξει?

Το ξέρω το Silencio και συμφωνώ είναι καλό κουτί. Το είπα ήδη νομίζω. Απλά το παλικάρι είπε πως αν είναι δυνατόν να πάει μέχρι 1000. Οπότε το Antec One μια χαρά και ήσυχο είναι. Οι ανεμιστήρες της Antec είναι από τους πιο αθόρυβους, κι αυτό έχει ηχομόνωση. Δεν είναι καμιά τυχαία η Antec!

 

Αν δεις έβαλα και μια σύνθεση πάνω να πιάνει τα 1000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ ρε DINO, αλλά σίγουρα από εκεί ξεκινάς! Από την απόδοση ενός τροφοδοτικού. Και όπως είπα το ένα το φτιάχνει η HEC και το άλλο η CWT. Θες κάτι παραπάνω από αυτό για την ποιότητα? Και επειδή μαρκετίστικα η BeQuiet το διαφημίζει, το έβαλε και στο όνομά της, σημαίνει ότι είναι και η πιο αθόρυβη? Κιχ δεν ακούγεται απ' όλα τα High end επώνυμα PSUs...

 

Δεν έχω ακούσει το berlin. Μπορώ όμως να διαβεβαιώσω ότι το αντίστοιχο 380αρι είναι -στα αυτιά μου- αθόρυβο. Αλλά εγώ θεωρώ αθόρυβο και το cx600. Eπειδή το θέμα του θορύβου είναι υποκειμενικό σε μεγάλο βαθμό, καλό είναι να έχουμε και μια αναφορά στα νούμερα: 26dB max για το be quiet, 34,7 για το TT. Αν τώρα τα νούμερα για λόγους μαρκετινγκ είναι μαγειρεμένα, δεν μπορώ να το ξέρω. Αναφορικά με τα Αmpere, δεν έχω να προσθέσω κάτι. Το τροφοδοτικό του φτάνει και έχει και αέρα. Αν αύριο θελήσει να βάλει μια 690, ναι, θα έχει πρόβλημα.

 

Για τη μητρική: Κλοκάρει καλά αυτή να φανταστώ ε? Βάλε μία που να κλοκάρει λιγότερο καλά αλλά να έχει 3 χρόνια εγγύηση. Δουλειά θα κάνει ο άνθρωπος απ ότι κατάλαβα, δεν θα μπεντσάρει ανελέητα. :P

 

Για το κουτί, εφόσον χωράει στο μπάτζετ, δεν βρισκω κάποιο λόγο να μην το επιλέξει.

 

Ωραία η σύνθεσή σου, αλλά με κάθε σεβασμό πιστεύω ότι δεν είναι τόσο optimized για μουσική παραγωγή. Ας βάλει ο φίλος μια απλή gigabyte z77 μητρική να μην χάσει και το overclocking και ας δώσει το επιπλέον 50αρικο για ένα πιο αθόρυβο, κουτί, ψύκτρα ή τροφοδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τη μητρική: Κλοκάρει καλά αυτή να φανταστώ ε? Βάλε μία που να κλοκάρει λιγότερο καλά αλλά να έχει 3 χρόνια εγγύηση. Δουλειά θα κάνει ο άνθρωπος απ ότι κατάλαβα, δεν θα μπεντσάρει ανελέητα. :P

Αν κατάλαβα καλά την λες στην μητρική μου τώρα? (αυτήν έχω κι εγώ)... Τολμώ να πω ότι γίνεσαι και είρων ως ένα βαθμό στην σύνθεσή μου?... Πρόσεχε θα μάθω που μένεις και θα έρθω να σου ξυρίσω το μουστάκι, παλιόμπιπ! :devil:

 

Να ρε πάρε τα 3 χρόνια σου με ενα 20αρικο παραπάνω:

http://visionstudio....&step=undefined

 

Έλα ρε πάρε το BeQuiet σου μετρημένο στα 32Α. Που θα μας την πεις κιόλας. Παλιολαμόγιο που τα παίρνεις για να την προωθείς :eek: :

http://www.technic3d...w-im-test/3.htm

 

Για ψύκτρα ΝΑΙ. Λάθος μου το ξέχασα. Τοο much όμως αυτή που έβαλες. Επικεντρώνεις στην ησυχία ενώ δίνεις 75 ευρώ σε μια πολύ μέτρια από πλευράς απόδοσης ψύκτρα. Κι η Dark Fleet μια χαρά είναι

 

Για το κουτί απλά επαναλαμβάνω. Δεν ισχυρίστηκα ότι είναι καλύτερο. Απλά γλυτώνει 50 ευρώ μην χάνοντας τόσο σε αξία. Είπαμε προς τα 1000 θέλει να το πάει ο φίλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια ειστε γρήγοροι και δεν σας προλαβαίνω...lol...όπως είπα είμαι λίγο σκραπας σ αυτα και μου παίρνει λίγη ώρα να τσεκάρω τις προσφορές σας...τώρα θα τσεκάρω την σύνθεση του Νίνο..

 

Δεν έχω καποιο σκάλωμα να πάω σε i7 και μάλιστα ο Δεινόσαυρος μου είπε οτι ίσως να ναι και υπερβολή.

 

Οσον αφορά τη μουσική, είναι κατι το οποίο έχω σπουδάσει και μ ενδιαφέρει πολύ. Δεν το κάνω επαγγελματικά αλλα υπάρχει τάση προς τα κει. Και για να μαι ειλικρινής προτιμώ να βασιστεί η σύνθεση του pc εκεί παρά στα γραφιστικα.

 

Τώρα ας πούμε dual core 2,6 έχω με ati radeon hd4800 και 32bit windows7 ultimate και δεν έχω κανα πρόβλημα να φτιάξω η να κόψω site (με εξέρεση το photoshop αν το ζορίσω λίγο παραπάνω)

Παραγωγή όμως της προκοπής (μουσικη) δεν μπορω. Στο 3ο ζόρικο vst σέρνεται. Και αν βάλεις κάνα καλό reverb αστα...

 

Εχουν μπει και στη μέση τα motion graphics αλλα αυτο είναι το τελευταιο που μ ενδιαφέρει όπως και τα παιχνίδια..

 

Το θέμα λοιπον είναι αν με 1000(το ιδανικό) ή με 1300(τελικο μπάτζετ) μπορώ να έχω ενα pc να δουλεύω (γραφιστικά), να κάνω μουσική χώρις να χρειάζεται κάθε νότα που μπαίνει να κάνω freeze το vst, να μπορέσω να παίξω κάνα παιχνίδι αν μου την καρφώσει μια στο τόσο και να κάνω κανα βιντεάκι στο after effects χωρις να κάνει μια ώρα rendering για 5sec βιντεο.

 

Ευχαριστω και τον Terry για τα reviews. Δεν ξερω αν το silencio ειναι καλο, παντως η ηχομόνωση μετράει πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κατάλαβα καλά την λες στην μητρική μου τώρα? (αυτήν έχω κι εγώ)... Τολμώ να πω ότι γίνεσαι και είρων ως ένα βαθμό στην σύνθεσή μου?... Πρόσεχε θα μάθω που μένεις και θα έρθω να σου ξυρίσω το μουστάκι, παλιόμπιπ! :devil: Δεν ήθελα να σε ειρωνευτώ, προς θεού.

 

Να ρε πάρε τα 3 χρόνια σου με ενα 20αρικο παραπάνω:

http://visionstudio....&step=undefined Τώρα καλύτερα. :P

 

Έλα ρε πάρε το BeQuiet σου μετρημένο στα 32Α. Που θα μας την πεις κιόλας. Παλιολαμόγιο που τα παίρνεις για να την προωθείς :eek: :

http://www.technic3d...w-im-test/3.htm

 

Άρα μούφα τα 26dB που διάβαζα. Οκ. mea culpa.

 

 

Το θέμα λοιπον είναι αν με 1000(το ιδανικό) ή με 1300(τελικο μπάτζετ) μπορώ να έχω ενα pc να δουλεύω (γραφιστικά), να κάνω μουσική χώρις να χρειάζεται κάθε νότα που μπαίνει να κάνω freeze το vst, να μπορέσω να παίξω κάνα παιχνίδι αν μου την καρφώσει μια στο τόσο και να κάνω κανα βιντεάκι στο after effects χωρις να κάνει μια ώρα rendering για 5sec βιντεο.

 

Όλες οι συνθέσεις που σου προτάθηκαν υπερκαλύπτουν αυτές τις απαιτήσεις. Για μικρολεπτομέρεις "τσακωνόμαστε".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Dino Το ξέρω ότι δεν με ειρωνεύεσαι. Σε συμπαθώ και σε πειράζω. Το ξέρεις φαντάζομαι...

 

 

@labyrinth

To πρόβλημά σου στο Photoshop είναι η μνήμη. Γιαυτό τα παιδιά σου βάλαν από την αρχή 16GB. Και ο αργός δίσκος πιθανόν

 

Στην μουσική τώρα, πες ποια προγράμματα χρησιμοποιείς ακριβώς βα δούμε για την CPU. Μπορεί όντως να χρειάζεσαι 3770K ( :)). Εννοείται πως αν είναι να δώσεις 1100 ευρώ για ένα PC και δεν σου κάνει σωστά την δουλειά σου, ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ προτιμότερο να ξοδέψεις άλλα 100 και να είσαι σίγουρος και ήσυχος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Dino Το ξέρω ότι δεν με ειρωνεύεσαι. Σε συμπαθώ και σε πειράζω. Το ξέρεις φαντάζομαι...

 

 

@labyrinth

To πρόβλημά σου στο Photoshop είναι η μνήμη. Γιαυτό τα παιδιά σου βάλαν από την αρχή 16GB. Και ο αργός δίσκος πιθανόν

 

Στην μουσική τώρα, πες ποια προγράμματα χρησιμοποιείς ακριβώς βα δούμε για την CPU. Μπορεί όντως να χρειάζεσαι 3770K ( :)). Εννοείται πως αν είναι να δώσεις 1100 ευρώ για ένα PC και δεν σου κάνει σωστά την δουλειά σου, ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ προτιμότερο να ξοδέψεις άλλα 100 και να είσαι σίγουρος και ήσυχος

 

4gb μνήμη έχω τώρα αλλα μου χουν πει οτι δεν διαβάζουν τόσο τα 32bita. Κι αν παω να σχεδιάσω κανα logo στο ilustrator ζορίζει το όλο συστημα..οποτε επειδη εχω ψιλομπερδευτει 16gb μνημη με i5 ή i7 και με ποιά μητρική ;

 

Μουσικα :

1. για daw Cubase 5, Nuendo 4 με rewire το reason 4 καμια φορα

2. vst πάρα πολλα αλλα αυτα που γονατίζουν είναι της spectrasonics (omnisphere, trilogy πχ), τα bfd για τυμπανα, electri6ity για καμια κιθαρα, altiverb και αν πα να κάνω κάνα ορχηστρικό με Vienna ή με East West κτλ ο ήχος παίζει διακεκομμένα..lol

 

Υπάρχει η λύση του freeze βεβαια αλλα και παλι δεν...αναγκάζομαι να βάζω vst πιο ελαφρια για να μπορω να δουλέψω...

 

Επισης που ποσταρω για τεχνικά προβλήματα σε studio ηχεια monitor ; Μου αυξομοιώνουν την ένταση μονα τους...δε μας φταναν ολα τ αλλα...στο hardware γενικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς έχεις λάθος λειτουργικό. Ακόμα και το HW που έχεις τώρα, το κόβουν τα 32b (τα οποία όντως βλέπουν μέχρι 4). Καρφί για 64 (και εφόσον θα δουλεύεις σπίτι μπορεί να είναι του Θείου)

 

Τώρα εσύ για μεγάλες εικόνες θέλεις RAM, ώστε να σηκώνει όλο το αρχείο εκεί ο υπολογιστής σου και να το δουλεύεις γρήγορα. Κι έναν καλό SSD ώστε να μεταφέρεις εκεί τα αρχεία σου πρώτα προτού τα δουλέψεις. Και επειδή θα έχεις copy/paste συνέχεια, σου είπα ότι θες και 7200 δίσκο HDD και όχι 5400

 

Τώρα τα μουσικά σου θέλουν επεξεργαστή. Θα κάτσω να δω τι εκμεταλλεύονται τα προγράμματα που έβαλες και θα σου πω. Μπορεί να θέλεις πυρήνες χρονισμένους ψηλά, μπορεί να θέλεις πολλούς πυρήνες, ή μπορεί να θες και τα 2. Οπότε θα δούμε τι είναι καλύτερο

 

Υ.Γ.

Εκεί με τα VST σε έχασα. Αυτά με ποιο πρόγραμμα τα δουλεύεις? Όλα αυτά που λες είναι φίλτρα ή ξεχωριστά προγράμματα?

 

EDIT

H σύνθεση που έβαλε ο Dino μου αρέσει πολύ. Και με τον 3770k πας άλλα 100 ευρώ πάνω. Μέση λύση και στο budget σου. Νομίζω ότι θα είσαι τέλεια

 

EDIT 2

Δεν έχει βάλει σκληρό για τα data. Οπότε άλλα 120 ευρώ και πάμε στα ~1300. Οπότε κοιτάω αν χρειάζεσαι τον 3770

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς έχεις λάθος λειτουργικό. Ακόμα και το HW που έχεις τώρα, το κόβουν τα 32b (τα οποία όντως βλέπουν μέχρι 4). Καρφί για 64 (και εφόσον θα δουλεύεις σπίτι μπορεί να είναι του Θείου)

 

Τώρα εσύ για μεγάλες εικόνες θέλεις RAM, ώστε να σηκώνει όλο το αρχείο εκεί ο υπολογιστής σου και να το δουλεύεις γρήγορα. Κι έναν καλό SSD ώστε να μεταφέρεις εκεί τα αρχεία σου πρώτα προτού τα δουλέψεις. Και επειδή θα έχεις copy/paste συνέχεια, σου είπα ότι θες και 7200 δίσκο HDD και όχι 5400

 

Τώρα τα μουσικά σου θέλουν επεξεργαστή. Θα κάτσω να δω τι εκμεταλλεύονται τα προγράμματα που έβαλες και θα σου πω. Μπορεί να θέλεις πυρήνες χρονισμένους ψηλά, μπορεί να θέλεις πολλούς πυρήνες, ή μπορεί να θες και τα 2. Οπότε θα δούμε τι είναι καλύτερο

 

Υ.Γ.

Εκεί με τα VST σε έχασα. Αυτά με ποιο πρόγραμμα τα δουλεύεις? Όλα αυτά που λες είναι φίλτρα ή ξεχωριστά προγράμματα?

 

EDIT

H σύνθεση που έβαλε ο Dino μου αρέσει πολύ. Και με τον 3770k πας άλλα 100 ευρώ πάνω. Μέση λύση και στο budget σου. Νομίζω ότι θα είσαι τέλεια

 

EDIT 2

Δεν έχει βάλει σκληρό για τα data. Οπότε άλλα 120 ευρώ και πάμε στα ~1300. Οπότε κοιτάω αν χρειάζεσαι τον 3770

 

Ναι το ξερω οτι εχω λαθος λειτουργικο. Για 64Bita πηγαινα αλλα δεν υποστηριζε η μητρικη, κατι τετοιο μου χαν πει , θα σε γελασω.

 

Τα Vst ειναι και stand alone αλλα συνηθως τα χρησιμοποιουμε μεσα απ τα daw (ειτε cubase, ειτε nuendo) και συνηθως μεσα απο sampler (Kontact πχ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

EDIT 2

Δεν έχει βάλει σκληρό για τα data. Οπότε άλλα 120 ευρώ και πάμε στα ~1300. Οπότε κοιτάω αν χρειάζεσαι τον 3770

 

Nομίζω ότι ο φίλος είπε πως έχει σκληρό για data. Aπλά επειδή ήταν sata2 θεωρούσε ότι δεν μπορεί να τον χρησιμοποιήσει. Για τον 3770, οι απόψεις διίστανται για τον αν το cubase 5 εκμεταλλεύεται ή όχι το H/T. Διαβάζω αντικρούμενα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει έναν 1GB αλλά δεν του φτάνει και λέμε για άλλον έναν 2GB...

 

ΛΟΙΠΟΝ

Κακά τα μαντάτα... Τα Cubase κλπ και όλα τα plug-ins για VST θέλουν πολύ RAM και γρήγορους σκληρούς (αυτό το καλύψαμε). Και απ' ότι λένε οι experts, τα VSTs πρέπει να τα φορτώνεις σε έναν πυρήνα χρονισμένο ψηλά και όχι σε πολλούς. Γιατί ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ, κάτι σε bug παίζει και αρχίζει ένα τρελό CPU utilization και σου βγάζει προβλήματα. Τώρα μην με ρωτάς παραπάνω δεν γνωρίζω, αλλά και μια άλλη φορά που είχα ασχοληθεί με μουσικά προγράμματα κάτι τέτοιο έλεγαν...

 

Και εκεί που είμαι χαρούμενος να έρθω να ποστάρω, λέω δεν κοιτάω και τα τελευταία SW που λες? (Vienna, East West). Δες και κλάψε:

Vienna Symphonic Library

Hollywood East West (πάνε στα specs και δες optimum)

 

Προφανώς αυτά τα προγράμματα είναι φτιαγμένα για multiple multi-core CPUs, ΧΕΟΝs/Opterons.

Κλείνοντας θα πω ότι διάβασα σε ένα forum του Vienna πως μόνο υπολογιστές τύπου CRAY δεν μπορεί να τους τερματίσει :cry:

 

Οπότε αν θες να τα χρησιμοποείς πας για i7 (minimum όπως λένε και αυτοί)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει έναν 1GB αλλά δεν του φτάνει και λέμε για άλλον έναν 2GB...

 

ΛΟΙΠΟΝ

Κακά τα μαντάτα... Τα Cubase κλπ και όλα τα plug-ins για VST θέλουν πολύ RAM και γρήγορους σκληρούς (αυτό το καλύψαμε). Και απ' ότι λένε οι experts, τα VSTs πρέπει να τα φορτώνεις σε έναν πυρήνα χρονισμένο ψηλά και όχι σε πολλούς. Γιατί ΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΚΑΛΑ, κάτι σε buf παίζει και αρχίζει ένα τρελό CPU utilization και σου βγάζει προβλήματα. Τώρα μην με ρωτάς παραπάνω δεν γνωρίζω, αλλά και μια άλλη φορά που είχα ασχοληθεί με μουσικά προγράμματα κάτι τέτοιο έλεγαν...

 

Και εκεί που είμαι χαρούμενος να έρθω να ποστάρω, λέω δεν κοιτάω και τα τελευταία SW που λες? (Vienna, East West). Δες και κλάψε:

Vienna Symphonic Library

Hollywood East West (πάνε στα specs και δες optimum)

 

Προφανώς αυτά τα προγράμματα είναι φτιαγμένα για multiple multi-core CPUs, ΧΕΟΝς/Opterons.

Κλείνοντας θα πω ότι διάβασα σε ένα forum του Vienna πως μόνο υπολογιστές τύπου CRAY δεν μπορεί να τους τερματίσει :cry:

 

Ναι το ξερω. Τα Vienna και τα East West εχουν ολοκληρες ορχηστρες. Δηλαδη αν θες να βαλεις 40 βιολια, 20 βιολες, 10 Cello, 5 μπασα, και brass και woodwings και κρουστα....full orchestra δηλαδη ,ε ναι τοτε θες τετοιο μηχανημα. Δεν κανω τετοιο πραγμα εγω. Χρησιμοποιω ηχους απ αυτα τα vst αλλα αντε 2-3 το πολυ. Οχι 100.Αυτοι τα χουν φτιαξει για να βαζεις 100+ καναλια. Γι αυτο σου βαζουν τρελλες απαιτησεις Αυτα τα 2 vst ξερω οτι τα χρησιμοποιουν στο Hollywood για ταινιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...