Προς το περιεχόμενο

cpu+ mobo για gaming , θα γίνει oc.


Tsapis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πρόσφατα έκανα κίνηση για gfx kai τροφοδοτικό και λέω μιας και μπήκα στο χορό να χορέψω σωστά :P

θα ήθελα να να ακούσω γνώμες για cpu+ mobo για gaming χρηση, κάποια στιγμή θα γίνει oc σίγουρα , μπορεί και από την αρχή αμα το επιτρέψουν τα οικονομικά μου, από ότι έχω διαβάσει οι επιλογές μου στο budget που διαθέτω είναι 2500k η 3570κ. από ότι διάβασα ο 2500κ είναι καλύτερος μετά απο oc. ισχύει η όχι ? επίσης ποια θα ήτανε μια καλη Mobo για να τον συνδιάσω ?

 

το σύστημα θα δουλέψει με μια asus 560ti , 8gb corsair dominator @1333(ειναι οκ αυτές? η πρέπει να πάω και για μνήμες ? ), 1tb seagate sata3 (για αρχή σίγουρα θα υπάρξει αναβάθμιση σε ssd κάποια στιγμή)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μνήμες είναι άριστες. Από τις καλύτερες.

 

Η GTX560Ti είναι καλή κάρτα αλλά όχι κανα θηρίο. Δεν χρειάζεσαι 2500/3570 για να την τερματίσεις. Σίγουρα δεν χρειάζεσαι OC.Αυτοί οι επεξεργαστές για να τερματίσουν θέλουν τίποτα διπύρηνες ή SLI/CF High-End καρτών

 

Και όχι δεν είναι καλύτερος ο 2500. Ο 3570 είναι. Απλά ανεβαίνει στα πολλλλλύ ψηλά πιο εύκολα από τον 3570, κάτι που δεν σε ενδιαφέρει όμως γιατί θα πρέπει να επενδύσεις πολλά σε ΜΒ/ψύξη. Στο ίδιο OC πάντα ο 3570 είναι ένα κλικ πάνω. Τα 4.5 τα έχουν ας πούμε εύκολα και οι 2. Πάνω από 4 είναι υπερβολή για 24/7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι ποσα εισαι διατεθημενος να δωσεις?

 

400e +/-

 

Οι μνήμες είναι άριστες. Από τις καλύτερες.

 

Η GTX560Ti είναι καλή κάρτα αλλά όχι κανα θηρίο. Δεν χρειάζεσαι 2500/3570 για να την τερματίσεις. Σίγουρα δεν χρειάζεσαι OC.Αυτοί οι επεξεργαστές για να τερματίσουν θέλουν τίποτα διπύρηνες ή SLI/CF High-End καρτών

 

Και όχι δεν είναι καλύτερος ο 2500. Ο 3570 είναι. Απλά ανεβαίνει στα πολλλλλύ ψηλά πιο εύκολα από τον 3570, κάτι που δεν σε ενδιαφέρει όμως γιατί θα πρέπει να επενδύσεις πολλά σε ΜΒ/ψύξη. Στο ίδιο OC πάντα ο 3570 είναι ένα κλικ πάνω. Τα 4.5 τα έχουν ας πούμε εύκολα και οι 2. Πάνω από 4 είναι υπερβολή για 24/7

 

δεν με ενδιαφέρει να τερματίσω την 560τι αλλά να πάρω ότι καλύτερο μπορώ σε cpu-mobo με αυτό το budget, μπορεί σε 3 μηνες ξέρω γω να έχω την οικονομική δυνατότητα και να αλλάξω τη gfx με κάποιο κτήνος όπως λες , δεν θα ήθελα τότε να με περιορίσει το cpu μου .προτιμώ να πάρω κάτι που έχει προοπτικές αναβάθμισης γιατι μου είναι λίγο δύσκολο να μαζέψω πολλά χρήματα για να πάω για ολόκληρο case σε φάση, ενώ από την άλλη δεν θα μου κακοφανεί πχ να δόσω 100e και να πάρω μια corsair H100 και να ανεβάσω το cpu μέχρι εκεί που με πέρνει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

από ότι καταλαβαίνω όλοι συμφωνείται σε 3570κ, η συγκεκριμένη Mobo μου φένεται λίγο ''φτωχή'' και από ότι γράφει ένας χρήστης δεν μπορείς να δώσεις σταθερή τιμή vcore, πέρνει αυτόματα .

 

και αφου θελει να κλοκαρει για δεν παει σε fx 8120??

 

η αλήθεια είναι φίλε ότι δεν το έχω ψάξει καθολου με AMD , πίστέυεις ότι ο συγκεκριμένος η αν όχι αυτος, πχ ο 8150 κοντράρει στα ίσα τον 3570κ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 8120 είναι ποιό αδύναμος απο τον 3570κ στα στανταρ ρολόγια..τώρα εάν του βάλεις μια καλή ψύξη(του 8120) και τον ανεβάσεις αρκετά πιστεύω οτι τον ξεπερνάει.Όσο για τον 8150 μην το σκέφτεσε κάν...Ο ίδιος ο 8120 με εργαστασιακό Oc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Z68 chipset για τον 2500k , z77 για τον 3570κ

 

Ο 8120 είναι ποιό αδύναμος απο τον 3570κ στα στανταρ ρολόγια..τώρα εάν του βάλεις μια καλή ψύξη(του 8120) και τον ανεβάσεις αρκετά πιστεύω οτι τον ξεπερνάει.Όσο για τον 8150 μην το σκέφτεσε κάν...Ο ίδιος ο 8120 με εργαστασιακό Oc

 

δεν τον ξεπερνάει,σαφώς πιο αδύναμος ο 8120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 3570k όσο και να μην το θέλουμε είναι πιο δυνατός από τον 81xx. Ίσως όταν περισσότερα προγράμματα αρχίσουν να εκμεταλλεύονται τα 8-cores να αλλάξει η κατάσταση. Σήμερα όμως είναι έτσι.

 

Καταρχάς όπως λέει ο TEOKOS:

Z68 chipset για τον 2500k , z77 για τον 3570κ

 

To έχω γράψει σε πολλά το γράψω κι εδώ. Δεν παίρνεις ότι να 'ναι ΜΒ για να κλοκάρεις. Παραθέτω από τις 4 μεγάλες τα πιο "φθηνά" τους μοντέλα. Η GB υπερτερεί λόγω VFM και 3 χρόνων:

 

Asrock Z77 Extreme4

GB Z77X-UD3 (προσοχή όχι η D3)

MSI Z77A-GD65

ASUS P8Z77-V PRO

 

Αν πας σε κάποιο μοντέλο πιο χαμηλά/φθηνά (ανά εταιρία) θα σου κόψει το OC

 

Τον επεξεργαστή τον ξέρεις.

http://www.skroutz.g...om=autocomplete

 

Y.Γ.

Υπάρχουν καλύτερες/ισοδύναμες αερόψυκτρες σε σχέση με την H100 οι οποίες είναι και πιο οικονομικές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο 3570k όσο και να μην το θέλουμε είναι πιο δυνατός από τον 81xx. Ίσως όταν περισσότερα προγράμματα αρχίσουν να εκμεταλλεύονται τα 8-cores να αλλάξει η κατάσταση. Σήμερα όμως είναι έτσι.

 

:shock: Ντάξει, μην το παίρνεις τόσα βαριά. Δεν είναι τίποτα, τσιπακια ειναι. Τώρα θα ρθουν οι pilediver και θα αποκατασταθεί η τάξη. Ηρέμησες ή να σαι κάνω καλό-καλό? :P :P :P

 

Υπάρχουν καλύτερες/ισοδύναμες αερόψυκτρες σε σχέση με την H100 οι οποίες είναι και πιο οικονομικές.

 

Δεν θα βρίσκουν στις dominator αυτές οι αερόψυκτρες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:shock: Ντάξει, μην το παίρνεις τόσα βαριά. Δεν είναι τίποτα, τσιπακια ειναι. Τώρα θα ρθουν οι pilediver και θα αποκατασταθεί η τάξη. Ηρέμησες ή να σαι κάνω καλό-καλό? :P :P :P

Ρε με τσιμπηδάκι θα έρθω για να σε βασανίσω κιόλας... Μία μία θα στις τραβάω...

 

Ρε 3570k έχω κι εγώ με την παραπάνω AsRock. Απλά ο ανταγωνισμός βοηθάει πάντα εμάς τους καταναλωτές. Γιαυτό το έγραψα έτσι!

(άλλο το ότι σίγουρα θα διάλεγα AMD αν ήταν άμεσα ανταγωνιστικοί... :X )

 

Δεν θα βρίσκουν στις dominator αυτές οι αερόψυκτρες?

Φαντάζομαι 2 dimms έχει (2x4) οπότε δεν έχει θέμα. Και το μυαλό μου δεν πήγε απευθείας σε NH-D14/Silver Arrow. Την Thermalright Archon σκέφτηκα που μάλλον είναι εντάξει και με 4 ακόμα και με dual-fan push-pull διαταξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες , θα κάνω κίνηση για 3570κ + gigabyte z77x-ud3(μαλλον)

 

Ρε με τσιμπηδάκι θα έρθω για να σε βασανίσω κιόλας... Μία μία θα στις τραβάω...

 

Ρε 3570k έχω κι εγώ με την παραπάνω AsRock. Απλά ο ανταγωνισμός βοηθάει πάντα εμάς τους καταναλωτές. Γιαυτό το έγραψα έτσι!

(άλλο το ότι σίγουρα θα διάλεγα AMD αν ήταν άμεσα ανταγωνιστικοί... lipssealed.png )

 

 

Φαντάζομαι 2 dimms έχει (2x4) οπότε δεν έχει θέμα. Και το μυαλό μου δεν πήγε απευθείας σε NH-D14/Silver Arrow. Την Thermalright Archon σκέφτηκα που μάλλον είναι εντάξει και με 4 ακόμα και με dual-fan push-pull διαταξη.

 

ναι 2 dimms έχω http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.549295

για αερόψυκτρα , είχα υπόψιν μου την megahalems ,είχα διαβάσει πολύ θετικά σχόλια, λέτε να υπάρξει problem αν στο μέλλον χρησιμοποιήσω περισσότερα dimms ? αν και αυτή που μου προτείνει ο φίλος ninos30 την βλέπω καλή,και ποιο οικονομική καθώς έχει απο μόνη της ήδη ένα fan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H megahalems δεν θα την έλεγα και ξεπερασμένη πλέον αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές αερόψυκτρες που την ξεπερνάνε. Η Archon νομίζω είναι μία από αυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...