Προς το περιεχόμενο

χαλάει το Cool 'n' Quiet;


ondine

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον τελευταίο καιρό ο υπολογιστής παρουσιάζει προβλήματα. Δοκίμασα διάφορα και τέλος πάντων παρατήρησα πως απενεργοποιώντας το Cool n' Quiet είναι μια χαρά.

Έψαξα αλλά δε βρήκα προηγούμενο. Ξέρω μόνο πως στην αρχή δε λειτουργούσε καλά η τεχνολογία, αλλά πάνε χρόνια από τότε. Εμένα σα να χάλασε μετά από δυο μήνες.

Τι λέτε insomniacs;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρουσίαζε επανεκκινήσεις ή κολλήματα σε άσχετες στιγμές.

Στην αρχή νόμιζα πως είναι θέμα λογισμικού: http://www.insomnia.gr/topic/444432-%CE%B5%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CE%BA%CE%BA%CE%AF%CE%BD%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%AC%CE%B3%CE%BD%CF%89%CF%83%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%B1%CE%B9%CF%84%CE%AF%CE%B1%CF%82/

Μετά κοιτούσα hardware: http://www.insomnia.gr/topic/456040-%CE%BA%CF%8C%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%B1-pc/

Πριν λίγες ημέρες όμως παρατήρησα πως γίνεται όταν κρυώνει ο επεξεργαστής γι' αυτό κοίταξα το CnQ. Φαίνεται πως ρίχνει την τάση πολύ απότομα ή κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 99% σίγουρος πως το πρόβλημά μου είναι το CnQ επειδή στο disabled το σύστημα είναι βράχος εδώ και ημέρες. Το topic το άνοιξα περισσότερο για να μάθω απόψεις, αν υπάρχει προηγούμενο, τι μπορώ να κάνω τώρα κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα πριν αρχίσει να δυσλειτουργεί η motherboard μου. Το πρόβλημα μου ήταν πως το τροφοδοτικό μου ήταν λιγότερα watt από ότι έπρεπε ενώ το σύστημα μου χρειαζόταν περισσότερα. Αυτό το παρέβλεπα (το restar και το κόλλημα) επειδή συνέβαινε μία φορά στο τόσο. Αργότερα γινόταν πιο συχνά. Μετά δεν μου λειτουργούσαν κάποια usb και τώρα κάτι πρέπει να έχει γίνει με την υποδοχή της κάρτας γραφικών πάνω στην mobo γιατί μου τα δείχνει όλα ροζ η οθόνη.

Ο τεχνικός μου είπε ότι θα το είχαμε σώσει εάν είχα αγοράσει τροφοδοτικό πιο πριν...

 

Aν σου συμβαίνει το ίδιο τότε αυτό το cool and quiet, που αν διάβασα σωστά κατεβάζει το ρεύμα όταν το έχεις ενεργοποιημένο(power saving), είναι σημάδι ότι θες περισσότερο ρεύμα.

 

Είμαι άσχετος τώρα ξεκινάω να ψάχνομαι - μπορεί να μην ισχύει τίποτα από τα παραπάνω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον. Έχω το Corsair CW 500W και νόμιζα πως με καλύπτει. Θεωρητικά μέχρι 400W τραβά το σύστημα με την 6850. Το θέμα είναι πως κάνω δοκιμές με load (πχ psu test του OCCT) και είναι άνετο. Τα κολλήματα είναι σε idle, κυρίως μόλις σταματήσω κάποια βαριά εργασία. Ενδιαφέρουσα η σκέψη σου πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ έτσι το ξέρω. Το αντίθετο του load.

Ορίστε: http://en.wikipedia.org/wiki/Idle_%28CPU%29

Έτσι σκέφτηκα το QnC, επειδή ο υπολογιστής κολλούσε χωρίς να κάνει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποσο σου το ριχνει το ρευμα και τα ρολογια το coolnquiet?και βασικα ποιον επεξεργαστη εχεις?

μπορει να το ριχνει αρκετα το ρευμα και να μην ειναι καλο κομματι ο επεξεργαστης σου και να μην την παλευει.δοκιμασε εαν ειναι μια manual (εαν εχεις κανενα Phenom II τετραπυρηνο) στα 800mhz με 0.90 ρευμα (εαν θυμαμαι καλα) δες εαν σου κολλησει.

Επεξ/σία από Thanos1972
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Phenom II X4 955. Ο πολλαπλασιαστής πέφτει στο 4Χ, δηλαδή 800Mhz. Η τάση παίζει, εξαρτάται από τη μέγιστη. Σε προκαθορισμένες τιμές πέφτει στο 1V.

Δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα, αλλά φαίνεται σα να ρίχνει πρώτα την τάση και μετά τον πολλαπλασιαστή (δεν το έχω δει, το υποψιάζομαι).

 

edit. Τώρα τον έχω μόνιμα στα 1,26V οπότε ξέρω πως αντέχει undervolt (με multiplier στο 17,5Χ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...