Προς το περιεχόμενο

Εργαζόμενοι για το video game ArmA 3 συνελήφθησαν για κατασκοπεία στη Λήμνο


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσον αφορά την Κύπρο, εξακολουθώ να μην κατανοώ τον λόγο της ανάμιξης μας. Ουσιαστική ανάμιξη είχαμε την εποχή του Μέγα Αλέξανδρου. Αν ήταν έτσι θα έπρεπε να έχουμε τέτοια σχέση με όλες της χώρες της μέσης ανατολής, όχι μόνο με την Κύπρο.

Παραβλεπω ολα τα υπολοιπα που εγραψες γιατι ειμαι βεβαιος οτι θα βρεθουν αλλοι να σε βαλουν στη θεση σου, αλλα επειδη εισαι και ανιστορητος μαζι με ολα τα αλλα (και χωρις να μπω σε πολιτικοστρατιωτικοιστορικες αναλυσεις για να πω τι ρολο βαραει ο ελληνικος στρατος στην Κυπρο) θα σου πω το εξης:

Τα παραπονα σου στις συνθηκες του Λονδινου και της Ζυριχης. Ξεκινα το googla-ρισμα τωρα να δεις τι ειναι αυτες και τι λενε γιατι στο indymedia δε τα γραφουν ολα.

 

Αν δεν εχετε κριτικη ικανοτητα, δεν ειναι απαραιτητο να το επιδεικνυετε κιολας, εκτος αν σας αρεσει να εκτιθεστε....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 134
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Τις γνωρίζω τις συνθήκες. Το ότι υπογράφησαν, και το πως (δεν) τηρήθηκαν από τις εμπλεκόμενες πλευρές, δεν αρκεί για να τις κάνει και λογικές. Το ότι δέχτηκε το ελληνικό κράτος να έχει αυτό τον ρόλο, και εξακολουθεί να προσπαθεί να τον έχει, ενώ κανένας άλλος δεν τήρησε τη συμφωνία, είναι παράλογο.

 

Και όσο αστείο μου φαίνεται το defencenet, άλλο τόσο αστείο μου φαίνεται και το Indymedia, καθώς και τα διάφορα ανώνυμα Blogs του "αντιδραστικού" αριστερού χώρου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απαγόρευση φωτογράφησης στρατιωτικών εγκαταστάσεων δεν είναι καθόλου παράλογη, ισχύει σε όλο τον κόσμο για όλες τις στρατιωτικές εγκαταστάσεις. Αλλιώς δε θα ήταν φυλασσόμενες ή δε θα υπήρχαν κιόλας (με μια απλουστευμένη και γενικευμένη λογική).

Για να δούμε πώς θα εξελιχθεί ...

Προβλέπω μεσολάβηση διπλωματών και κατά συνέπεια καταστροφή του υλικού, 2-3 μπάτσες και πίσω στην Τσεχία μετά από κάνα χρόνο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ερχεσαι τωρα εσυ και κοροιδευεις το κρατος που δεν λειτουργει, επειδη λειτουργησε, ενω δεν θα επρεπε να λειτουργησει εδω για να λειτουργησει καπου αλλου :unsure:

 

Χανω κατι απο την λογικη σου? [..]

 

Όταν διαβάζεις μία είδηση ελάχιστης σημασίας (κατά τη γνώμη μου) και ακολουθούν ένα κάρο ποστ που την αναβαθμίζουν σε ζήτημα εθνικής ασφάλειας - κατασκοπίας - "ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ" κλπ., δεν είναι υγιής μία αντίδραση που θα την υποβαθμίσει έστω με τρόπο που μπορεί να χάσει το δίκιο της;

 

 

 

 

 

Θέλω να πω πως, πρόσεχε τι γράφεις, σου κάνει like o Killik! :mrgreen:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις γνωρίζω τις συνθήκες. Το ότι υπογράφησαν, και το πως (δεν) τηρήθηκαν από τις εμπλεκόμενες πλευρές, δεν αρκεί για να τις κάνει και λογικές. Το ότι δέχτηκε το ελληνικό κράτος να έχει αυτό τον ρόλο, και εξακολουθεί να προσπαθεί να τον έχει, ενώ κανένας άλλος δεν τήρησε τη συμφωνία, είναι παράλογο.

 

Και όσο αστείο μου φαίνεται το defencenet, άλλο τόσο αστείο μου φαίνεται και το Indymedia, καθώς και τα διάφορα ανώνυμα Blogs του "αντιδραστικού" αριστερού χώρου.

Ομως αυτες οι συνθηκες ισχυουν και σε συνδυασμο με τις παρουσες πολιτικες συνθηκες το να παρεις την ΕΛΔΥΚ απτην Κυπρο τη στιγμη που ο στρατος στα κατεχομενα τεινει να γινει πολλαπλασιος ισοδυναμει με προδοσια νο.2 στο νησι.

 

Αν τωρα μου πεις τι δουλεια εχουμε εμεις με την Κυπρο για να τους στηριζουμε, τοτε οκ το πιασα το νοημα: δεν εχει νοημα (η συζητηση).

 

Διάβασε και την συνθήκη των Σεβρών κι ετοίμασε βαλίτσες για Σμύρνη,δικιά μας είναι

Και το νοημα αυτου που εγραψες περα απο το οποιο γκοσαδικο στοιχειο μπορει να περιεχει ως κρασοκανατο-ευφυολογημα? Οι συνθηκες στις οποιες αναφερομαι ισχυουν. Σωσε οσες πιθανοτητες εχει να πεις κατι ουσιωδες στο επομενο σου ποστ, οσο λιγες κι αν ειναι σκεψου οτι σε εκλιπαρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το νοημα αυτου που εγραψες περα απο το οποιο γκοσαδικο στοιχειο μπορει να περιεχει ως "ευφυολογημα"? Οι συνθηκες στις οποιες αναφερομαι ισχυουν.

Η Συνθήκη των Σεβρών "αντικαταστάθηκε" απο την Συνθήκη της Λωζανης η οποία πες μου απο ποιες χώρες υπογράφτηκε τότε να δούμε αν "ισχύει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχιζω να μην αντιλαμβανομαι το point σου ομως. Οτι και καλα ειναι συνθηκες που υπεγραψαν αλλοι για μας (με εμας παροντες και αποδεκτες εντολων υπογραφης), αρα δεν εχει νοημα να τις επικαλουμαστε?

 

Η συνθηκη των Σεβρων που ειπες παραπανω δεν ισχυει, ασχετως των λογων που δεν ισχυει βεβαιως-βεβαιως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στην λέω,ούτε ειρωνεύομαι,αλλά το επιχείρημα των συνθηκών είναι "χαζό",πρόκειται για άλλες εποχές,άλλες συνθήκες και απλά χαρτιά,γιατί στην πραγματικότητα τίποτα απο αυτά που λέει δεν τηρείται (εκτός αν εξαιρέθηκα και μένω στην Κων/πολη και όλο αυτό που ζω στον ελλαδικό χώρο είναι όνειρο και θα ξυπνήσω :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.giantbomb.com/news/arma-developers-arrested-while-scouting-military-base-updated/4358/

 

Όπως θα δείτε στα σχόλια, είναι γνωστό παγκοσμίως ότι απλά:

 

Δεν φωτογραφίζεις μια στρατιωτική εγκατάσταση χωρίς άδεια.

 

Τι θέλετε, να σας βάλω και το meme με τον boromir?! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν διαβάζεις μία είδηση ελάχιστης σημασίας (κατά τη γνώμη μου) και ακολουθούν ένα κάρο ποστ που την αναβαθμίζουν σε ζήτημα εθνικής ασφάλειας - κατασκοπίας - "ΘΑ ΜΑΣ ΠΑΡΟΥΝ ΤΑ ΣΠΙΤΙΑ" κλπ., δεν είναι υγιής μία αντίδραση που θα την υποβαθμίσει έστω με τρόπο που μπορεί να χάσει το δίκιο της;

 

 

 

 

 

Θέλω να πω πως, πρόσεχε τι γράφεις, σου κάνει like o Killik! :mrgreen:

 

Ναι ρε γαμωτο, αλλα ζουμε καπου που καλως ή κακως υπαρχουν νομοι και πρεπει να τους σεβομαστε ολοι.

Αν δεν σου αρεσει καποιος νομος παλεψε για να αλλαξει. Ειναι δικαιωμα σου αυτο.

Η ειδηση ειναι σαφως αστεια, αλλα μονο στην περιπτωση που δικαστουν σαν κατασκοποι. Ναι αυτο θα ειναι υπερβολη ισως.

Παρ'τους το παρανομο υλικο, ριξε και ενα προστιμο και πακετο στην πατριδα τους.

 

Το χιουμορ δεν με πειραζει, και γελασα με το αρχικο σου ποστ.

Αυτο που δεν μου καθεται καλα ειναι η λογικη του "εδω ο κοσμος χανεται..." που υιοθετουμε για τα παντα αυτες τις μερες.

Ναι ο κοσμος χανεται, αλλα ας μην το χρησιμοποιουμε σαν δικαιολογια για το οτιδηποτε.

 

 

2 φορες κιολας. Να ανησυχησω λες, ε? :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν στην λέω,ούτε ειρωνεύομαι,αλλά το επιχείρημα των συνθηκών είναι "χαζό",πρόκειται για άλλες εποχές,άλλες συνθήκες και απλά χαρτιά,γιατί στην πραγματικότητα τίποτα απο αυτά που λέει δεν τηρείται (εκτός αν εξαιρέθηκα και μένω στην Κων/πολη και όλο αυτό που ζω στον ελλαδικό χώρο είναι όνειρο και θα ξυπνήσω :P )

Οπως ειπα στο ποστ μου που απαντω στον κουραμπιε, ηθελα σκοπιμα να αποφυγω τις εξηγησεις για το γιατι υπαρχει ελληνικος στρατος στην Κυπρο, και προσεφυγα καθαρα στο τυπικο μερος του θεματος: Στρατος υπαρχει διοτι ειμαστε εγγυητρια δυναμη και οι πολιτικες/στρατιωτικες συνθηκες προς το παρον (κατοχη) δεν παραπεμπουν σε ειρηνη αναμεσα στις 2-3-4 πλευρες.

Καθαρα τυπικα αυτο, επειδη δεν ηθελα να ξεφυγω σε αναλυσεις που μπορει να φανταζουν πιο υποκειμενικες για τον καθενα αναλογως την πολιτικη του αποψη/τοποθετηση κλπ.

 

(Το οτι οι διεθνεις συνθηκες καταπατωνται κατα βουληση των μεγαλων, δεν σημαινει οτι πρεπει να τις καταπατουμε απο μονοι μας ακομα και στην περιπτωση που μας κατοχυρωνουν δικαιωματα, οπως αυτο της παρουσιας στρατου εκει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νιώθω την υποχρέωση να δαπανήσω ούτε ένα λεπτό από το χρόνο μου για να υπηρετήσω την Ελλάδα. Πόσο μάλλον μια ξένη χώρα, που μόνο να ζητά ξέρει, και δε προσφέρει απολύτως τίποτα ούτε σε εμένα ούτε στην Ελλάδα.

 

Φίλε μου πόσο χρονών είσαι? Να σου κάνω λίγες απλές ερωτήσεις?

 

Στη Κύπρο ποιός είναι ο Εθνικός Ύμνος τους? Γνωρίζεις? Ποιά είναι η εθνικότητά τους? ¨Εχουν κάποια κοινή γιορτή Κύπρος και Ελλάδα?

 

Στο 2ο Παγκόσμιο πόλεμο το ξέρεις ότι η Κύπρος μάζευε χρυσό για να βοηθήσει την Ελλάδα στον αγώνα της, πέραν από τους Κύπριους που ήρθαν για να πολεμήσουν? Το ξέρεις ότι περνούσαν από σπίτι σε σπίτι και μαζεύαν τις χρυσές βέρες τις οποίες ανταλλάσαν με ξύλινες ή χάλκινες? Ο χρυσός λιωνόταν και πήγαινε Ελλάδα.

 

Όταν πιό πρόσφατα κάηκε όλη η Πελλοπόνησος το 2007 και καταστράφηκαν χωριά και κάηκαν άνθρωποι, το ξέρεις ότι η Κύπρος ανέλαβε την πλήρη ανοικοδόμηση της Αρτέμιδας?. Έφτιαξε όλα τα σπίτια, όλο το χωριό, έφερε ζώα στους κτηνοτρόφους και πλήρωνε κάθε μήνα μισθό στο κόσμο μέχρι να εκπληρωθούν οι εργασίες. 3 χρόνια το έφτιαχνε το χωριό και πλήρωνε τους κατοίκους του.

 

Ξέρεις πώς ονομάστηκε η πλατεία του χωριού?

 

Το ξέρεις ότι με τη κρίση κάθε μήνα σχεδόν αποστέλλονται τρόφιμα και χρήματα στην Ελλάδα για τις άπορες οικογένειες? Ότι κάνουμε εράνους στα σχολεία και στις εκκλησίες για την Ελλάδα?

 

Όποτε η Ελλάδα είχε ανάγκη, πάντα η Κύπρος ήταν δίπλα.

 

Πόση άγνοια ποιά? Πόση?

 

Δεν πειράζει, με τα μυαλά που κουβαλάμε, ας την αφήσουμε τη Κύπρο αφού δεν ενώθηκε μαζί μας, ας δώσουμε και τη Κρήτη να ξεμπερδεύουμε με τα περι ανεξαρτησίας που λένε μερικοί, ας δώσουμε και τη Θεσσαλονίκη και τη Μακεδονία μας.

 

Μόνο η Αθηνούλα μας μας φτάνει έτσι?

 

Να γίνουμε πόλη κράτος να ησυχάσουμε.

 

Και τα παλικάρια που κινηματογραφούσαν τα στρατόπεδά μας και τις βάσεις μας σε ένα από τα πιό στρατηγικά σημεία της χώρας μας, ε, αφού ήταν για video game, ας τα αφήσουμε να πάνε στο καλό, ας τους δώσουμε και κάνα απόρρητο έγγραφο να εμπλουτίσουν το παιχνίδι τους, και να είμαστε λίγο πιό ελαστικοί άλλη φορά που θα έρθουν απρόσκλητοι και χωρίς άδεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη της βγάλουμε για μέτρημα κιολας,κι εγώ θεωρώ οτι η Ελλάδα έχει προσφέρει περισσότερα απ΄όσα έχει λάβει απο την Κύπρο.Ο Καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του,δεν κακό.

 

Για τον στρατό η Ελλάδα υπερασπίζει και δικά της "ατομικά" συμφέροντα έχοντας στρατό,αλλά με χαλάει που έρχονται οι Κύπριοι με 8.5 μ.ο σε πολυτεχνεία :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά μη της βγάλουμε για μέτρημα κιολας,κι εγώ θεωρώ οτι η Ελλάδα έχει προσφέρει περισσότερα απ΄όσα έχει λάβει απο την Κύπρο.Ο Καθένας μπορεί να έχει την γνώμη του,δεν κακό.

Σιγουρα εχει προσφερει πολλα περισσοτερα απο αλλα ελληνικα νησια ή ακομα χειροτερα ελληνικες μεγαλουπολεις ισαριθμων κατοικων με ζορο νομαρχες, φιλοΤουρκους δημαρχους νοσταλγους του Κεμαλ, που αντι να προσφερουν στην Ελλαδα, απλως τρωνε απο αυτην οτι προλαβουν στην βραχυπροθεσμη θητεια τους.

Μη ξεχνας οτι μιλαμε για ενα νησι που βοηθησε μια χωρα με πολλαπλασιους κατοικους και εκταση. Και νησι που ταλαιπωρειται ασταματητα ανα τους αιωνες απο εποικους, εισβολες, εγγυητες (ή αλλιως νταβατζηδες) κλπ.

Προφανως η "δυναμη" του ειναι ισχνη και προφανως μια τεραστια βοηθεια που θα προσφερει στην Ελλαδα για τα δεδομενα του, σε εμας θα φανει μηδενικη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...