Προς το περιεχόμενο

free nas linux vs freeagent goflex nas server


Kill_bill2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα είναι εύκολο να στήσω αυτό το linux και να ορίσω sharing permissions;

 

Είναι πιο γρήγορο σε σχέση με αυτό;http://www.multirama.gr/products/product?pid=0587216&catid=020801

 

Exω απλές γνώσεις Linux. Θα βάλω περίπου 15 Η/Υ να διαμοιράζονται αρχεία μέσω nas server. Ποιο είναι ποιο γρήγορο;

 

Ποιο λέτε να βάλω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δικό σου pc, είναι πολλοί οι client

τα έτοιμα nas ούτε για αστείο τόσους client, εκτος αν μπουν μόνο δυο τρεις ταυτόχρονα και αν

 

βρες στις αγγελίες ένα server μεταχειρισμένο και μετά του βάζεις ότι θες (freenas,linux,win)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ram more ram

ειδικά αν πας για freenas/freebsd με zfs (η καλύτερη επιλογή σαν filesystem, ασφάλεια, ταχύτητα κλπ) θες 8Gb τουλάχιστον, εάν μπορείς να πας σε EEC ακόμα καλύτερα

 

cpu νομίζω θα τα καταφέρει εάν δεν μας πεις τι θα του βάλεις κιόλας όμως δεν μπορώ να σου πω

μόνο αρχεία θα μοιράζει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mόνο αρχεία ναι. Με ειδικά permissions ανα folder. Είναι εύκολο να το σετάρω ή θα μου βγει το λάδι γιατί δεν το έχω ξανακάνει; Με τα windows7 συνεργάζονται;

 

Tα windows2003 τι προβλήματα έχουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι και να διαλέξεις πανεύκολο είναι, βέβαια σε win δεν το έχω κάνει οπότε δεν ξέρω αλλά εύκολο θα είναι

τι πρόβλημα να έχουν ? δεν ξέρω, αλλά δεν θα το έκανα, με linux/freenas/freebsd θα είσαι πάντα free αν θες να το χοντρύνεις μετά θα είναι πιο εύκολο lvm-ssh-sftp-mailserver-vpn κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω qnap nasserver το ts210 και μιλάμε είμαι καταευχαριστημένος. Φοβερή υποστήριξη με συνεχή update και προσθέτουν συνέχεια νέες δυνατότητες συν ότι λειτουργεί άψογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντέχει 15 χρήστες με 3gb περίπου data ο καθένας; Τι ακριβώς κάνεις με αυτό; Ψυχαγωγία σπιτιού με 2-3 pc;

 

@martinoff τι να διαλέξω 32bit ή 64bit άν έχω 64bit επεξεργαστή;

 

Έχω επίσης και ένα core2quad (πέραν του dual core E5400) αξίζει τον κόπο να τον χαραμίσω σε file server; Θα δω διαφορά στον έναν σε σχέση με τον άλλον;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εάν το υποστηρίζει ο cpu εννοείτε x64, και όχι ότι θα δεις διαφορά αλλά όταν θα βάλεις ram δεν θα έχεις θέμα και θα δει όση ram του βάλεις. αλλιώς με x86 θα είσαι περιορισμένος μέχρι 3,17Gb

 

βάλε το μικρο και αν δεις ότι δεν "τραβάει" βάζεις το μεγάλο, εάν όμως έχεις τον quad σε συρτάρι δεν χρειάζεται να σου πω εγώ ποιον να βάλεις :P

 

ps: όταν θα τον φτιάξεις και θα είναι up ο server μετά από λίγο θα δεις ότι θα αρχίσεις να ασχοληθείς περισσότερο μαζί του, βάζοντας και άλλες δυνατότητες

το πιο απλό να σηκώσεις sftp για να μπορείς να πάρεις αρχεία από όπου και να είσαι(οκ δύσκολο για μεγάλα λόγο του τριτοκοσμικού upload που έχουμε αλλά έρχεται το vdsl)

θα βάλεις ssh για να των ελέγχεις, συντηρήσεις από όπου και να είσαι

μετά μια σελίδα για πλάκα

μετά θα αρχίσεις να παίζεις με php ίσως

 

κάπως έτσι ξεκινάνε όλα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

να ριξω μιαν ιδέα,? μπορείς να τον στήσεις με ένα linux server edition (ubuntu,arch κοκ) και δοκιμάζεις για διαχέιριση το webmin.

στο webmin εχεις δυνατότητα να κάνεις samba windows file sharing και ssh και πολλά αλλά,με την samba σε βλεπουν τα win σίγουρα αρκεί όλα τα pc να ανήκουν, στο ίδιο workgroup

το webmin ,εχει διάφορα κόλπα κοιταξε το λίγο,ειναι σχετικά ευκολο σαν περιβάλλον και με καλή υποστήριξη.

το μονο που δεν έχω δοκιμάσει ειναι τα permissions αλλά λογικά θα έχει παραραμετροποίηση.

Επεξ/σία από ppetraka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ριξω μιαν ιδέα,? μπορείς να τον στήσεις με ένα linux server edition (ubuntu,arch κοκ) και δοκιμάζεις για διαχέιριση το webmin.

στο webmin εχεις δυνατότητα να κάνεις Samba Windows File Sharing και ssh και πολλά αλλά,με την samba σε βλεπουν τα win σίγουρα αρκεί όλα τα pc να ανήκουν, στο ίδιο workgroup

το webmin ,εχει διάφορα κόλπα κοιταξε το λίγο,ειναι σχετικά ευκολο σαν περιβάλλον και με καλή υποστήριξη.

το μονο που δεν έχω δοκιμάσει ειναι τα permissions αλλά λογικά θα έχει παραραμετροποίηση.

 

+1

είναι πραγματικά η καλύτερη λύση και αυτήν έχω :D

άσχετα που το διαχωρίζουμε με ssh το webmin είναι πάρα πολύ καλό B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το free ssh ? εννοείται?

να πω την αλήθεια δεν το γνωρίζω,εγώ έχω κολλήσει με το webmin αφού μου έλυσε τα χέρια ,και δεν έψαξα για κάτι άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...