Προς το περιεχόμενο

Ρεπορτάζ - κόλαφος από το εργοστάσιο του iPhone 5


mixalis@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρουσες είναι και οι απόψεις Δυτικών που γράφουν σε ξένα forum/blog, οι οποιοι ισχυρίζονται ότι έχουν δουλέψει στην Κίνα και γνωρίζουν την κατάσταση από πρώτο χέρι.

 

Σύμφωνα με αυτούς, το πρόβλημα εντοπίζεται κυρίως στα εργοστάσια της Foxconn και όχι όλων των Κινέζων κατασκευαστών (φαντάζομαι βέβαια πως στα βάθη της Κίνας η κατάσταση θα είναι ακόμα χειρότερη).

 

Σε σχέση με τους ντόπιους ανταγωνιστές της, η Foxconn φέρεται να δίνει περίπου το μισό ημερομίσθιο και να έχει πολύ χειρότερο εργασιακό περιβάλλον. Δυστυχώς λόγω της πολιτικής κατάστασης στην Κίνα, η αλήθεια είναι δύσκολο να εξακριβωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την περίπτωση του χιούμορ την σκεφτηκες ;;; Έστω και μαύρου ;;; Ή έχεις τόσες πολλές δουλειές με τους ακτιβιστές των οικολογικων οργανώσεων που δεν χωράει καν στο μυαλό το δικο σου που ολα τα καταλαβαίνει αμέσως ... ;;;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Δεν φαινόταν να τα λες με "χιούμορ" αλλά να τα πιστεύεις, καθώς έγραψες αρκετά και μάλιστα χρησιμοποίησες και επιχειρήματα για να στηρίξεις την θέση σου.

Μακάρι πάντως να μην τα πιστεύεις αυτά που λες. Αν όντως σε παρεξήγησα (που δεν το νομίζω), τότε δεν έχω πρόβλημα να σου ζητήσω συγγνώμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαινόταν να τα λες με "χιούμορ" αλλά να τα πιστεύεις, καθώς έγραψες αρκετά και μάλιστα χρησιμοποίησες και επιχειρήματα για να στηρίξεις την θέση σου.

Μακάρι πάντως να μην τα πιστεύεις αυτά που λες. Αν όντως σε παρεξήγησα (που δεν το νομίζω), τότε δεν έχω πρόβλημα να σου ζητήσω συγγνώμη.

 

ποια επιχειρηματα και ποιες θεσεις ... φιλε εχω υπαλληλους και τους εχω νομιζω σωστα .... εαν θες ελα απο το μαγαζι μου να δεις ,...

 

δυστυχως τα πραγματα στην Κινα ειναι ετσι και χειροτερα ...το θεμα ομως για να αλλαξουν αυτα δεν θα επρεπε να απασχολει ενα τεχνολογικο φορουμ και να βγαινουν καποιοι να κραζουν καποιον που κανει μια αγορα συνηθως apple προιοντος ... και να λενε οτι φταινε αυτοι για τις συνθηκες εργασίας εκει ....

 

 

οσον αφορα την συγνωμη δεν την θελω φιλε μου εχω πολλα χρονια στα φορουμ και πλεον δεν ασχολουμαι με το τι λεει ο ενας και ο αλλος ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δούμε τα πράγματα ψύχραιμα και το σημαντικότερο ας είμαστε ειλικρινείς με τους εαυτούς μας. Ελάχιστους από όλους μας θα αποσχολεί σε ένα μήνα το θέμα , όταν θα έχουν ανακοινώσει ότι περιορίζουν κι' άλλο τους μισθούς και τις συντάξεις. Επίσης θα εξακολουθήσουμε να χρησιμοποιούμε και να αγοράζουμε συσκευές, ρούχα κ.α. που είναι γνωστό που και πως κατασκευάζονται. Και στο κάτω κάτω χέστηκε η apple και η κάθε εταιρία αν η Ελληνική αγορά σαμποτάρει το προϊόν της. Σιγά την αγορά, ιδιαίτερα σήμερα. Δεν υπάρχει μαγική λύση σ' αυτό το πρόβλημα. Και ούτε πρόκειται να υπάρξει στο μέλλον. Επομένως τελικά εξαρτάται από τον καθένα ξεχωριστά τι στάση θα κρατήσει και στο πόσο αδιάφορο του είναι το ζήτημα. Εξάλλου το μέλλον μας ως Έλληνες εργαζόμενοι και πολίτες είνα εξαιρετικά αβέβαιο , επομένως το θέμα καταντά να είναι τελείως θεωρητικό . Οι ιδέες και απόψεις υπάρχουν, η πραγματικότητα όμως άλλα ορίζει. Και στο φινάλε είναι στο χέρι μας (ως κοινωνικό σύνολο ) να αλλάξουμε κάποια πράγματα ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το Galaxy S σου βγήκε ας πούμε από το μικρό σπίτι στο λιβάδι??? :P

 

Όλοι γνωρίζουμε τι συμβαίνει στα εργοστάσια της Κίνας και δεν έχει να κάνει μόνο με την Apple! Αυτό δεν έχει καμία σχέση με τις υπόλοιπες συζητήσεις που κάνουμε! Εκτός αν θες να μπλοκάρουμε όλα τα προϊόντα που είναι "ματωμένα", οπότε ετοιμάσου να πεινάσουμε! :P

Πάλι μπαίνεις σε:

 

α) Σύγκριση με άλλα τηλέφωνα. (Ξεχνάς πως η είδηση αφορά το iPhone. Είπες: "Το Galaxy S σου βγήκε ας πούμε από το μικρό σπίτι στο λιβάδι???")

β) Γενικοποιείς το πρόβλημα χωρίς στοιχεία.(είπες: "Όλοι γνωρίζουμε τι συμβαίνει στα εργοστάσια της Κίνας")

γ) Προσπαθείς να απαξιώσεις τον όρο "ματωμένα".(Είπες: "Εκτός αν θες να μπλοκάρουμε όλα τα προϊόντα που είναι "ματωμένα", οπότε ετοιμάσου να πεινάσουμε!")

 

και όλα αυτά γιατί;

 

Ας κρίνουν οι insomniacs.

 

Ας επικεντρωθούμε λοιπόν στην είδηση που είναι άκρως δυσάρεστη.

 

edit: Και ναι, προτιμώ να πεινάσω από τα να ξέρω πως χρησιμοποιώ ένα προϊόν εγκλήματος ενάντια στα ανθρώπινα δικαιώματα.

Επεξ/σία από nikoskon
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Αυτό σημαίνει μία στάμπα κάθε 3 δευτερόλεπτα. Με τη βάρδιά του να διαρκεί 10 ώρες χωρίς διάλειμμα, σημαίνει πως θα έπρεπε να παράγει 3.000 πίσω όψεις ανά βάρδια."

 

Διαβάζοντας το παραπάνω αναρωτιέμαι σε ποιά ανθρώπινη ψυχή θα άξιζε τέτοια φρικτή τιμωρία.Ενα εκατομμύριο γιατί τριγυριζουν ξαφνικά στο κεφάλι.Το μαρτύριο θα συνεχιστεί αν θελήσεις να μάθεις ποιοί καλλιεργούν το κακάο και τον καφέ,ποιοί εξορύσσουν τον χρυσό,ποιοί ράβουν τα τρεντυ παπούτσια.Ενας κόσμος τεχνολογικής υπεροχής, αρκεί να έχεις τα χρήματα για να ξοδέψεις.Σύντομα , η επιτομή των ανθρωπίνων δικαιωμάτων του "τρίτου" κόσμου,δίπλα στην πόρτα μας.

 

Είχα καιρό να μπω στο ινσόμνια και μου άρεσε πολύ η νέα του εικόνα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να το γενικεύσω που λέει ο φίλος πριν,αλλά γιατί γίνεται κάθε 3 και λίγο θέμας για τη Apple παραγωγή της Foxconn;

Δηλαδή ΟΚ,στην υπόλοιπη παραγωγή της δουλεύουν 8ωρα,5 μέρες την εβδομάδα,με διπλά μεροκάματα και όλα τα καλούδια;

 

Πάντως πολύ δυσάρεστο το θέμα,για να απολαμβάνουν κάποιοι τα προιόντα,κάποιοι υποφέρουν,και δεν είναι μόνο στην τεχνολογία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που υπαρχει κερδος ολα ειναι νομιμα και ηθικα. Τι αξια εχει η ζωη ενος κινεζου; Δεν βλεπω λογω ανυσηχιας απο την στιγμη που οι τρεντυ θα τρεξουν παρουν μπας και ριξουν καμια γκομενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aληθεια τωρα υπαρχουν γκομενες που (πεφτουν)στη θεα ενος καινουργιου τηλεφωνου?

 

Στις μερες μου θελανε καμπριο και πανω...

 

Κριση.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που υπαρχει κερδος ολα ειναι νομιμα και ηθικα. Τι αξια εχει η ζωη ενος κινεζου; Δεν βλεπω λογω ανυσηχιας απο την στιγμη που οι τρεντυ θα τρεξουν παρουν μπας και ριξουν καμια γκομενα.

Αυτή η απαξίωση γιατί;

Δεν έχεις ψυγείο,πλυντήριο,κινητό,αυτοκίνητο,μπλέντερ κοκ που να φτιάχθηκε στην Κίνα;Ή ρωτάς για τις συνθήκες εργασίας της τάδε μάρκας αποχυμωτή και μετά αγοράζεις;

Δεν βλεπω λογω ανυσηχιας απο την στιγμη που οι τρεντυ θα τρεξουν να παρουν επειδή βαριούνται να στύψουν ένα πορτοκάλι ή να πλύνουν σε σκάφη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...