Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση σχετικά με πρακτική


bscyb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι τελειόφοιτος ΑΤΕΙ Πληροφορικής και από 1 Οκτώβρη πρέπει να ξεκινήσω την πρακτική μου, επειδή όμως οι καιροί είναι δύσκολοι το να βρω μέρος να κάνω την πρακτική ήταν αρκετά δύσκολο και τελικά με δέχτηκαν σε μια εταιρία αλλά μου είπαν δεν θα με πληρώνουν.

 

εγώ δεν έχω πρόβλημα με αυτό όμως κάπου στο internet βρήκα αυτό :

 

<<Τι πρέπει να κάνει ο εργοδότης μου;

 

Θα πρέπει να υπογράψει την ειδική σύμβαση και να σας αμείβει με το προβλεπόμενο από τη νομοθεσία ποσό (340€ μηνιαίως, κατ' ελάχιστο για τον ιδιωτικό τομέα).>>

 

αυτό ισχύει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πριν την κρίση αυτό έκαναν. Όχι μόνο δεν σε πλήρωναν, αλλά κράταγαν και τα λεφτά του ΟΑΕΔ που προορίζονταν για εσένα. Στα πλαίσια της υγιούς ελεύθερης αγοράς aka "και χάρη σου κάνω, αν μπορείς βρες αλλού καλύτερα".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην είστε ηλίθιοι και κάνετε την πρακτική σας τζάμπα, άλλωστε αρκετοί κάνουν την πρακτική τους στο ΤΕΙ, ψάξου μια...

 

και 2ον υπάρχουν πάρα πολλοί που πληρώνουν γιατί πολύ απλά στο τέλος παίρνει το 80% νομίζω, άρα αυτό που λες φίλε μου

"να μην σε πληρώνει"

είναι σαν να τον πληρώνεις εσύ για να δουλέψεις.

 

δηλαδή!

στην πρακτική ουσιαστικά ο εργοδότης έχει 0 έξοδα αλλά δεν έχει χρηματικό κέρδος

αν δεν σε πληρώσει, τότε έχει 0 έξοδα αλλά έχει 100% κέρδος

 

(άσε την δουλειά που θα κάνεις, που αυτό είναι ένα κέρδος για τον εργοδότη σε κάθε περίπτωση)

 

 

φίλε δεν σε ξέρω, δεν με ξέρεις αλλά πραγματικά αν το κάνεις θα είσαι μα...ας και να πας στο δι..λο, γιατί από κάτι τέτοιους παίρνουν το θράσος οι αλήτες (φιλικά πάντα))

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα λεφτά που θα περνώ από τον ΟΑΕΔ δεν πιστεύω να τα κρατάνε, και όσων αφορά την εταιρία μου είπαν ότι αρχικά τουλάχιστον δεν θα με πληρώνουν γιατί δουλεύουν πάνω σε joomla με το οποίο δεν έχω ασχοληθεί καθόλου (όποτε θα πρέπει πρώτα να μάθω να χειρίζομαι το joomla) και αν μετά από κάποιο διάστημα έχω μάθει να δουλεύω καλά πάνω σε joomla και προσφέρω στην εταιρία τότε θα με πληρώνουν κανονικά.

 

το αν θα περνώ λεφτά η όχι δεν με πολυενδίαφερει έτσι και αλλιώς ποιο πολύ με νοιάζει να μάθω μερικά πράγματα και να αποκτήσω και κάποια εμπειρία (καθώς δεν έχω ξαναδουλέψει πάνω στον τομέα τον οποίο σπούδασα) επίσης θέλω να τελειώνω με την πρακτική για να πάρω επιτέλους το πτυχίο μου και να φύγω εξωτερικό για δουλεία ).

 

αυτό που με ενδιαφέρει είναι αυτό που ρώτησα και στο αρχικό post αν μπορώ δηλαδή να κάνω πρακτική χωρίς να με πληρώνουν η αν θα υπάρξει πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ts

ρε συ, νομίζεις ότι με 6 μήνες πρακτική θα κάνεις τίποτα στην αναζήτηση δουλειάς? έξω θέλουν χρόνια προϋπηρεσίας και φυσικά να μην είναι η πρακτική σου...

 

λες "να μάθεις", μα ρε φίλε στις περισσότερες φορές όσοι κάνουν πρακτική δεν κάνουν κάτι, τους βάζουν να κάνουν αγγαρείες, μην έχεις την εντύπωση ότι θα μάθεις κάτι, οκ κάτι λίγα ίσως μάθεις αν φυσικά είσαι στο τεαμ και όχι στο φωτοτυπικό...

 

και 2ον, το Joomla είναι 1 μέρα υπόθεση αν είσαι εντελώς Niewbie, (αν είσαι από σχολή πληροφορικής τότε απλά τραγικ!!!)

πιο τραγικ είναι το αφεντικό σου που δεν θα σε πληρώνει επειδή δεν ξέρεις Joomla!

 

Μην σου γίνει λογική σε 5-10 χρόνια, πας σε μια εταιρία και σου πουν "για ένα 6μηνο δεν θα σε πληρώνουμε μέχρι να μπεις στο πνεύμα της ομάδας"

 

 

το αν θα περνώ λεφτά η όχι δεν με πολυενδίαφερει έτσι και αλλιώς ποιο πολύ με νοιάζει να μάθω μερικά πράγματα και να αποκτήσω και κάποια εμπειρία (καθώς δεν έχω ξαναδουλέψει πάνω στον τομέα τον οποίο σπούδασα) επίσης θέλω να τελειώνω με την πρακτική για να πάρω επιτέλους το πτυχίο μου και να φύγω εξωτερικό για δουλεία ).

 

από τέτοιους άπληστους εργοδότες πίστεψε με δεν θα μάθεις τίποτα... και εδώ είμαστε σε 6 μήνες να με διαψεύσεις αν βγεις άλλος άνθρωπος αποκει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα σχετικά με τον αν δεν σε πληρώνουν φυσικά και δεν θα έχεις.

Απλά εχε υπόψιν ότι και τα λεφτά του οαεδ μπορούν να τα κρατήσουν και να μην μπορείς να τους κάνεις τίποτα. Γιατί στον οαεδ υπογράφεις πρώτα ότι έχεις πάρει αυτά τα χρήματα και μετά εγκρίνεται η χρηματοδότη από τον Οαεδ. Είναι καθαρά θέμα εργοδότη αν θέλει να στα δώσει ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόβλημα σχετικά με τον αν δεν σε πληρώνουν φυσικά και δεν θα έχεις.

Απλά εχε υπόψιν ότι και τα λεφτά του οαεδ μπορούν να τα κρατήσουν και να μην μπορείς να τους κάνεις τίποτα. Γιατί στον οαεδ υπογράφεις πρώτα ότι έχεις πάρει αυτά τα χρήματα και μετά εγκρίνεται η χρηματοδότη από τον Οαεδ. Είναι καθαρά θέμα εργοδότη αν θέλει να στα δώσει ή όχι.

 

άσε με σε παρακαλώ να σε βοηθήσω, να το καταλάβουν και οι άλλοι δηλαδή...

το παιδί θέλει να πει

 

Είναι θέμα εργοδότη αν θα τον πιάσουν σε καμιά γωνιά να του σπάσουν κανένα κόκαλο, είναι θέμα εργοδότη αν θα του κάνουν κομμάτια το γραφείο, είναι θέμα εργοδότη αν θα βρει το αυτοκίνητό του κατεστραμμένο, και στη χειρότερη... είναι θέμα εργοδότη αν θα ζει ή όχι.

 

το τελευταίο είναι πολύ χοντρό αλλά άμα το κάνεις συστηματικά και πουλάς φούμαρα τότε κάτι να περιμένεις...

 

 

 

δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι όλοι σαν εμάς "φλώροι", έχουν φάει ξύλο αρκετά αρχίδια που δεν πληρώνουν

μετά φταίνε οι μετανάστες, φταίνε οι Πακιστανοί μετά...

(ας μην ανοίξουμε αυτό το θέμα...)

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είναι θέμα εργοδότη αν θα τον πιάσουν σε καμιά γωνιά να του σπάσουν κανένα κόκαλο, είναι θέμα εργοδότη αν θα του κάνουν κομμάτια το γραφείο, είναι θέμα εργοδότη αν θα βρει το αυτοκίνητό του κατεστραμμένο, και στη χειρότερη... είναι θέμα εργοδότη αν θα ζει ή όχι.

 

 

 

 

Ναι, όχι τέτοιες υπερβολές...

 

Και γω πληροφορικάριος είμαι και έκανα πρακτική σε ιδιώτη. Και ξέρω ακριβώς πώς είναι η διαδικασία. Εγω ευτυχώς τα πήρα. Αλλοι ακόμη τα περιμένουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε μην κανεις το λαθος να δουλεψεις χωρις λεφτα , ετσι και αλλιως δεν προκειται να μαθεις τιποτα αγγαριες θα κανεις...

 

Βρες να κανεις πρακτικη σε καμια τραπεζα,δινουν καλα λεφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Joomla templates θα φτιάχνεις ή θα χειρίζεσαι το joomla ; Στήσε τοπικά το joomla , διάβασε κανένα e-book στα αγγλικά και πες τους " ορίστε ξέρω ". Σε διαχειριστικό επίπεδο όχι τεχνικό , να ανανεώνω τα άρθρα κ.λ.π. και κάτι modules που είχε φτιάξει η εταιρεία πώς λειτουργούν είχαμε κάνει 3 ώρες training ( στην 1.6 έκδοση στην 2.5 δεν ξέρω πόσο θα έπαιρνε ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις πρακτικές επικρατεί ένα μπάχαλο και σε εμάς όταν κάναμε κρατούσαν τα χρήματα του ΟΑΕΔ και μας λέγαν κάτι φοιτητές και χάρη θα σας κάνουν άμα σας δίνουν τα μισά.

 

Η γνώμη μου πήγαινε σε εργαστήριο να ξεμπερδεύεις. Και μην νομίζεις οτι θα μάθεις κάτι σε 6 μήνες, γιατί και όσοι από τους φίλους μου πήγαν σε ιδιοτική εταιρία έβγαζαν φωτοτυπίες και σήκωναν τα τηλέφωνα. Το μόνο που θα έχω να θυμάμαι από την πρακτική μου είναι η ταλαιπωρία για να βγάλω αριθμό μητρώου ΙΚΑ και γενικά η γραφειοκρατία από την οποία παραλίγο να μην κάνω τίποτα και να χάσω και το εξάμηνο από τα νεύρα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γνωρίζω σε τι τύπου εταιρείες πήγατε και σας είπαν ότι θα δουλέυετε χωρίς να πληρώνεστε, αλλά αν ισχύει αυτό θα είστε κορόιδα να πάτε να δουλέψετε εκεί. Πολύ απλά λέτε ένα "ευχαριστώ αλλά δε θα πάρω" και φεύγετε.

Δεν είναι λογικό, εν καιρώ κρίσης, να σας λέει ο εργοδότης "και χάρη σου κάνω που σου έδωσα μια θέση" ενώ στην ουσία αυτός σας χρειάζεται... Δηλαδή εσύ που θα πας να δουλέψεις εκεί, δεν έχεις ανάγκη τα λεφτά που θα έπαιρνες; Και ποια λεφτά δηλαδή, 523€...

 

Όσο τρέφουμε και εμείς τέτοιους εργοδότες, καλά να πάθουμε που θα πληρωνόμαστε ψίχουλα ή τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...