Προς το περιεχόμενο

Αdsl connection


trelofanis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω ενα router(ΖΤΕ αν δεν κανω λαθος) το οποιο και εχω τοποθετημενο σενα δωματιο οπου εχω και το desktop...Ακριβως απεναντι στο αλλο υπνοδωματιο η συνδεση ειναι μια χαρα....Στη σαλονοτραπεζαρια ομως και στο μπαλκονι η συνδεση ειναι τραγικη εως και μηδαμινη...μπορει να φταινε οι τοιχοι που παρεμβαλλονται,δε ξερω τι....αν παρω το router απο κει που το χω και το παω στη σαλονοτραπεζαρια μετα δε θα χω σημα στο δωματιο που εχω το desktop....ειναι που ειναι και τραγικη η γραμμη καταλαβενετε..

Οποτε θελω να ρωτησω τα εξεις:

1)Τι μπορω να κανω για να χω και σημα και στο σαλονι....????καποιος μου πε να βαλω δευτερο ρουτερ εκει κ να το ανοιγω μολις κλεινω το αλλο του δωματιου....καποιος αλλος για μεταδοτη...τεσπα δε ξερω τι...Μπορει καποιος να μου προτεινει την πιο οικονομικη και αποδοτικη λυση????

ΥΓ:Δεν ειναι λυση νομιζω καθε τοσο να βγαζω το ρουτερ απ το ενα δωματιο και να το παω στο αλλο....

2)Επειδη η γραμμη ειναι χαμηλη....εφερα ενα τεχνικο απο την εταιρια(δε λεω ονομα για να μη δυσφημισω) και τα ριξε κλασσικα στον οτε και οτι το προβλημα ειναι οτι η γραμμη μου φορτωνεται εξωτερικα απο αλλες και παπαριες...και καλα δρομολογησε την επισκευη αλλα τιποτα...Βασικα ενας φιλος μου πε οτι ειναι καλο γενικα το ρουτερ να το χεις στη κεντρικη τηλεφωνικη γραμμη και οχι στις περιφερικες για να μην υποβαθμιζεται οσο το σημα...αυτο μου ακουγεται πολυ λογικο...Επειδη ομως το σπιτι εχει 5-6 μπριζες τηλεφωνου πως καταλαβαινεις ποια ειναι η κεντρικη??

Παιδια ευχαριστω πολυ προκαταβολικα!!!! :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας τα παρουμε ενα ενα

καταρχην οι λυσεις για να δωσεις σημα σε αλλο δωματιο ειναι.

α. και χειροτερη.2 ρουτερ,οταν ανοιγεις το ενα κλεινεις το αλλο.δεν βολευει.

β.ριχνεις καλωδιο απο το πρωτο ρουτερ μεχρι λιγο πιο περα και βαζεις ενα access point για να δινεις ασυρματα σε εκεινον τον χωρο.

γ.παιρνεις ενα repeater το οποιο παιρνει σημα ασυρματα απο το πρωτο το αναμεταδιδει και το μοιραζει και στον χωρο που θες.

δ.παρομοιο με την πρωτη επιλογη αντι να ριξεις καλωδιο μεταφερεις το σημα με powerlines δηλαδη διαμεσω της πριζας του ρευματος και μετα το κουμπωνεις στο acccess point.

ε.ιδια λυση με το δ απλα παιρνεις Powerline που εχει και wifi

το πιο απλο το πιο φτηνο το γ.

τωρα για το θεμα ταχυτητας.ας πουμε οτι συγχρονιζεις μεσα στο σπιτι στα 6 mbit.Ο τεχνικος ερχεται και βλεπει στα ποσα συγχρονιζεις στο κουτι του οτε .αν ειναι παλι 6 τοτε η ειναι καποιο θεμα στο αστικο κεντρο που συνηθως ο τεχνικος πριν ερθει σε σενα το τσεκαρει εσυ η φταιει το καλωδιο του οτε.δεν υπαρχει κατι αλλο.οποτε ισως να μην σου ειπε βλακειες.επισης ακομα και να εισαι χαμηλα δεν σημαινει οτι και ο οτε θα το παρει σαν βλαβη.μπορει οι γειτονες πχ να παιζουν15 και εσυ 10 και εσυ και ο τεχνικος του παροχου να το θεωρειται βλαβη αλλα για τον οτε δεν ειναι.αν ησουν 6-7 μπορει να το δεχοταν.

οποτε δεν φταιει παντα ο παροχος.αν η καλωδιωση ειναι μια χαρα και 5-6 πριζακια να εχεις δεν θα εχεις θεμα.ναι ειναι προτιμοτερο το ρουτερ να ειναι στην κεντρικη και τα υπολοιπα πριζακια να συνδεονται στο splitter και οχι πανω στην κεντρικη αλλα αν δεν ξερεις δεν ειναι ευκολο να γινει.δηλαδη δεν ειναι το θεμα μονο να ειναι στην κεντρικη αλλα να γινουν και αλλες αλλαγες για να γλυτωσεις αντανακλασεις οπως λενε.η κεντρικη συνηθως ειναι η πρωτη με το που μπαινεις στο σπιτι.συνηθως το σαλονι.βεβαια για σιγουρα πρεπει καποιος να ανοιξει τα πριζακια και να δει που υπαρχουν ΣΥΝΗΘΩΣ τα περισσοτερα καλωδια η αν πιανουν τα χερια του να κανει δοκιμες για να την βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

repeater πχ tp link wa701nd η το 801nd η το 730 Re.πιανει ασυρματα το σημα απο το adsl router σου και το αναμεταδιδει.εχω χρησιμοποιησει /δει και τα 3 μοντελα και ειχαν παιξει μια χαρα και ευκολα.το 701Nd το ειχα σεταρει για φιλο κιολας και μια χαρα.φτηνο απλο σε 10 λεπτα το ειχα κανει firmware update και το ειχα σεταρει και επαιζε.universal repeater βαζεις Ip βρισκεις το δικτυο και κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...