Προς το περιεχόμενο

λάθος κωδικοποίηση


ppetraka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σας

 

θέλω λίγο τα φώτα σας,λοιπόν έχω arch linux φρέσκια εγκατάσταση στο laptop ,σύμφωνα με τον νέο οδηγό του τριτωνα.

το προβλημα μου είναι το εξης : κατεβάζω ένα αρχείο υπότιτλων srt από το server μου στο laptop για να δω μια ταινία , στο laptop οι υπότιτλτοι εμφανίζονται αλαμπουρνέζικα ,έχω κατεβάσει το αρχέιο σ'ένα directory που έχω δημιουργήσει πχ στο download , μετατρέπω την κωδικοποίηση τoυ αρχείου σε greek iso 8859-7, βλέπω ότι αλλάζουν οι χαρακτήρες σωστά,το σώζω και το ανοίγω.

οι αλλαγές δεν έχουν αποθηκευθεί,όλο αυτό γίνεται με το kwrite.

έχω κολλήσει και δεν ξέρω τι ρυθμίσεις δεν έχω κάνει ,δεν μπορώ να καταλάβω τι φτάιει τα permissions του αρχείου που κατεβαίνει από αλλό pc με linux? οι ρυθμισεις στην κωδικοποίηση locales του laptop ? ή τα permissions του φακέλου που σωζω το αρχείο?

 

ευχαριστώ

Απο τη στιγμη που βλεπεις Ελληνικα, εχεις κανει την κωδ/ση σε 8859-7. Τωρα οταν πας να το σωσεις θα αλλαξεις την κωδ/ση σε UTF-8 και θα το σωσεις κανονικα μετα θα βλεπεις Ελληνικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που βλεπεις Ελληνικα, εχεις κανει την κωδ/ση σε 8859-7. Τωρα οταν πας να το σωσεις θα αλλαξεις την κωδ/ση σε UTF-8 και θα το σωσεις κανονικα μετα θα βλεπεις Ελληνικα.

 

το βρήκα !!!

τελικά το kwrite ήθελε ρύθμιση ,στο μενού Settings -> Configure Editor -> Open/Save -> General, στα πεδία encoding και fallback encoding όπως φαίνεται στην φωτό .

τώρα σώζει κανονικά.

 

παιδιά τι να πώ ....... είχα θολώσει , πάντως ευχαριστώ όλους , για τη βοήθεια σας!!!!!!!!!!

post-192453-0-61850300-1347808034_thumb.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...