Προς το περιεχόμενο

Αγορά ηλεκτρικής κουζίνας


freedubus

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι νέα ηλεκτρική κουζίνα. Δεν θα την χρησιμοποιώ πολύ εγώ ο ίδιος, όμως εγώ θα την πληρώσω και θα τρώω το φαγητό που θα βγαίνει απ΄ αυτή, οπότε πρέπει να κάνω την έρευνα αγοράς, και δεν ξέρω τίποτα επί του θέματος.

 

Πόσα να δώσω για μια αξιοπρεπή συσκευή;

(Να ξεκαθαρίσω οτι μην μου πεί κανείς εγκάθετος καμιά "καλή και φτηνή" κινέζικη μάρκα ζίου ζίτσου που έχει πάρει και του "έχει βγεί σκυλί" κλπ., δεν τα γουστάρω τα κινέζικα και τα φτηνά, θέλω να δίνω κάτι παραπάνω και να παίρνω καλό πράμα, ναι είμαι απόλυτος σ' αυτό και η γνώμη του δεν θα ληφθεί υπόψη.)

Λοιπόν, 350€ είναι καλά ή να ανέβω κανένα πενηντάρι ακόμα; Ποιό είναι ένα λογικό ποσό, με το καλύτερο value4money, για νορμάλ οικιακή χρήση; Να υποθέσω οτι το να έχει κεραμικές εστίες είναι κάτι βασικό ε; Βασικό: ο φούρνος τι απαραίτητες λειτουργίες πρέπει να έχει; Ενεργειακή κλάσ; Να έχει και καλή αντιπροσωπεία/τεχνική υποστήριξη/εγγύηση θα ήταν επιθυμητό. Γενικά, πείτε, παρακαλώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπαρχουν πολλες επιλογες με κεραμικες εστιες σε αυτα τα λεφτα.

δες αυτα:

http://www.skroutz.g...=recommendation

http://www.skroutz.g...co-70456-C.html

http://www.skroutz.g...ch-HSS352A.html

η με καποια χρηματα παραπανω :

http://www.skroutz.g...E-633150-R.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "αέρας" που λένε, τι είναι; Πρέπει να έχει απαραίτητα λειτουργία ψησίματος με αέρα ή όχι;

 

Καλο θα ειναι να εχει, αν η διαφορα στην τιμη δεν ειναι απαγορευτικη. Περισσοτερες επιλογες.

 

Δες εδω για να καταλαβεις πανω-κατω τι παιζει με τις διαφορετικες λειτουργιες σε καθε φουρνο.

 

Παντως μου κανει εντυπωση. Πουλανε φουρνους χωρις αερα? Νομιζα οτι ηταν απο τα στανταρ σε καθε εντοιχισμενο ηλεκτρικο φουρνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο αέρας δεν είναι κάτι απαραίτητο.

 

Πρακτικά, κάθε δουλειά που γίνεται σε φούρνο με αέρα, γίνεται και σε φούρνο χωρίς. Απλά πρέπει να ανεβάσεις λίγο παραπάνω τη θερμοκρασία, περίπου 15°C.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Ξεθάβω για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

 

Αξίζει αυτή η κουζίνα από τον Κώτσο; Δεν την έχει κανένας στον ανταγωνισμό. Επειδή δεν είναι είδος ποτ αγοράζει κανείς συχνά δεν έχω ιδέα αν είναι ΟΚ η μάρκα, το κόστος, τα χαρακτηριστικά κλπ. Για αερίου που ήθελα δεν με βλέπω ακόμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεθάβω για να μην ανοίγω άλλο θέμα.

 

Αξίζει αυτή η κουζίνα από τον Κώτσο; Δεν την έχει κανένας στον ανταγωνισμό. Επειδή δεν είναι είδος ποτ αγοράζει κανείς συχνά δεν έχω ιδέα αν είναι ΟΚ η μάρκα, το κόστος, τα χαρακτηριστικά κλπ. Για αερίου που ήθελα δεν με βλέπω ακόμη.

Μου κάνει εντύπωση που δεν ξέρεις την PITSOS. Ιδρύθηκε το 1865 και ήταν ελληνική εταιρία . Eδώ και μερικές δεκαετίες όμως ανήκει το 100 % της στην BSH  . Η κοινοπραξία bosch-siemens . Η bosch-siemens κράτησε την επωνυμία pitsos . Ότι και αν πάρεις σε ηλεκτρικές συσκευές είτε bosch είτε siemens είτε pitsos είναι ακριβώς τα ίδια . (ακόμη και οι κωδικοί ανταλλακτικών) . Το brand name αλλάζει απλά !

H pitsos έχει γραμμή παραγωγής στην Αθήνα και κάνει και εξαγωγές αλλά απο όσο γνωρίζω λίγα μοντέλα  pitsos φτιάχνονται στην Ελλάδα πλέον . Όπως και να χει κράτα αυτό στο μυαλό σου bosch=siemens=pitsos 

Έχω 1 κουζίνα pitsos εδώ και 3 χρόνια χωρίς προβλήματα όπως επίσης παλαιότερα είχα κουζίνα pitsos και κράτησε 25 χρόνια. (την άλλαξα όχι γιατί χάλασε ολοσχερώς αλλά γιατί άρχιζε και είχε μικροπροβλήματα και δεν άξιζε να φτιάξω μια τόσο παλιά κουζίνα. Προτίμησα να πάρω καινούρια)

 

Mια χαρά είναι σαν μοντέλο ! Έχει αρκετές λειτουργίες ! Τώρα για τα λεφτά.. Εγώ δεν θα έδινα τόσα πολλά για κουζίνα!!! Και γενικά αποφεύγω τις κεραμικές εστίες . Αν πέσει ζάχαρη πάνω στις εστίες είναι πολύ κακό. Είναι ο χειρότερος εχθρός . Γενικά οι κεραμικές είναι εύκολες στο καθάρισμα.Θέλει προσοχή όμως να μην τις γδάρεις.Μην σέρνεις τα σκεύη επάνω στις κεραμικές.Σίγουρα όμως είναι πιο γρήγορες και αποδοτικές στο μαγείρεμα και έχουν καλύτερη κατανομή θερμότητας. Εγώ προς το παρόν προτιμώ τις παραδοσιακές εστίες και δεν το αποκλείω να παρω στο μελλον κεραμική . Απλά θέλει προσοχή να μην τις γδάρεις να μην πέσει ζάχαρη και καθαρισμό σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή. Είναι γενικά πιο ευαίσθητες απο τις κανονικές εστίες .

 

Εγώ έχω αυτή .  https://www.skroutz.gr/s/2282093/Pitsos-PHCB123A29.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Την Πιτσος την ξέρω γενικά απλά δεν ξέρω αν κάποια από τα προϊόντα της είναι καλά ενώ κάποια όχι (πχ να είναι καλή στις εμαγιέ και φόλα στις κεραμικές ή το ανάποδο). Και επίσης δεν έχω ιδέα από τιμές σε κουζίνες. Πάντως αυτό με την Μπος δεν το ήξερα και είναι πολύ ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

Πρέπει να αλλάξω την εντιχοιζόμενη ηλεκτρική κουζίνα που ήδη έχω με καινούρια.

Η βασική ερώτηση που έχω είναι αν πρέπει να πάρω ηλεκτρική κουζίνα (κουζίνα με εστίες) ή ηλεκτρικό φούρνο και ανεξάρτητες εστίες.

Αυτή τη στιγμή έχω δει κάποια συγκεκριμένα μοντέλα bosch-siemens που είναι κατά 90-95% ίδιες από άποψη εικόνας και λογικά ίδιες και στα μηχανική μέρη.

Επίσης έχω δει και την aeg η οποία φαίνεται να έχει αξιόλογα μοντέλα αλλα΄την αποφεύγω λόγω εξυπηρέτησης service.

Έχει κανείς κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ή να μπορεί να δώσει κάποια βοήθεια επί του θέματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πρέπει να αλλάξω την εντιχοιζόμενη ηλεκτρική κουζίνα που ήδη έχω με καινούρια.

Η βασική ερώτηση που έχω είναι αν πρέπει να πάρω ηλεκτρική κουζίνα (κουζίνα με εστίες) ή ηλεκτρικό φούρνο και ανεξάρτητες εστίες.

Αυτή τη στιγμή έχω δει κάποια συγκεκριμένα μοντέλα bosch-siemens που είναι κατά 90-95% ίδιες από άποψη εικόνας και λογικά ίδιες και στα μηχανική μέρη.

Επίσης έχω δει και την aeg η οποία φαίνεται να έχει αξιόλογα μοντέλα αλλα΄την αποφεύγω λόγω εξυπηρέτησης service.

Έχει κανείς κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο ή να μπορεί να δώσει κάποια βοήθεια επί του θέματος.

 

Δεν υπάρχει λόγος να πάρεις ξεχωριστά τις εστίες. Εκτός και αν έχεις χωροταξικό πρόβλημα.

 

 

Pitsos Bosch Siemens είναι ακριβώς τα ίδια . και τα 3 brands αυτά ανήκουν στην εταιρία BSH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...