Προς το περιεχόμενο

amd-fx 4100 ή amd-a6 x4 3650 ??


asturias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδες θα ήθελα τη γνώμη σας για έναν υπολογιστή που θέλω να πάρω απο το BTO του πλαισίου. Το pc το θέλω για σχετικά υψηλη απόκριση , ήπιο έως μέτριο gaming και φθηνότερο από 430€

(χωρίς λειτουργικό).

Το βασικό μου κόλλημα είναι ο επεξεργαστής και η κάρτα γραφικών.

Οι 2 επιλογές που με «δελεάζουν» πιο πολύ είναι με AMD-A6 X4 3650 με intergrated κάρτα γραφικών ή ένας πολύ πιο γρήγορος αλλά και ακριβότερος (και καθώς θέλει και κάρτα γραφικών) AMD-FX 4100. Και ιδού η απορία ωραίος ο Α6 με την καρτα γραφικών και την χαμηλή τιμή του μπλα μπλα μπλα, αλλά θα μπορεσει να ανταποκριθεί στα παιχνίδια;Και αν , λέμε τώρα, έχει πρόβλημα, πού υπάρχει περιπτωση να είναι, στην ταχύτητα του CPU ή στην κάρτα γραφικών, ή και τα δύο;Αν έχει η κάρτα γραφικών(που αν μπορεί κάποιος να με διαφωτήσει με το ποσα MB είναι θα τον ευχαριστούσα) [το θέμα δηλ. ειναι αν τα τρέχει οριακά τα παιχνίδια] θα πρέπει να πάρω κάρτα γραφικών;

Η δευτερη επιλογή με τον 4100 φαντάζει πιο ουάου με περίπου 40% παραπάνω συχνότητα αλλά θα αξίζει; και μάλιστα περίπου 60€ πάνω μαζί με κάρτα γραφικών;

Εγώ το pc θα το παραγγείλω γυρω στον Δεκέμβριο-Ιανουάριο που παιζουν παιχνίδι οι τιμές λέτε μέχρι τότε να έχει αλλάξει κάτι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, δεν έχει νόημα να το σκέφτεσαι από τώρα για τον Γενάρη. Έχε υπόψιν σου ότι η συχνότητα δεν παίζει τόσο ρόλο ειδικά όταν μιλάμε για διαφορετικούς επεξεργαστές.

 

Από που είσαι και ποιά είναι η οθόνη σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραιά μια 17αρα philips έχω.Και μιας που το εφερε το θεμα, τελικά πώς μπορούμε να βρούμε ποιος είναι πιο γρήγορος, χωρις να χρειαστει να συγκρινουμε αναφορές από διάφορα σάιτ που δν ξέρουμε αν είναι έμπιστα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας το πάμε ανάποδα. Θα έχουν αλλάξει πολλά γιατί πλέον θα υπάρχουν οι Trinity επεξεργαστές και πιθανόν και οι Piledriver. Οπότε το δίλημμά σου θα είναι A10 (Trinity) ή AMD 965 (Daneb αν υπάρχουν ακόμα ζωή να χουνε).

 

Γιατί και οι 2 επιλογές σου είναι κακές. Ο 4100 την τρώει στα αυτιά από τον 965 (όπως τα ίδια παθαίνει και ο 6100) και ο Α6 που έβαλες δεν έχει καλή APU πάνω (6530) και δεν θα σε καλύψει στο gaming. Πάνω κάτω το ίδιο ισχύει και για τους Α8 που έχουν την 6550 πάνω γιατί κι αυτή μέτριες αποδόσεις έχει. Ο Α10 τώρα θα έχει την 7660 κι εκεί αρχίζουν και γίνονται πιο ενδιαφέροντα τα πράγματα. Δεν παύει όμως να ισχύει ο κανόνας ότι oi Gaming κάρτες ξεκινάνε από την x770 (άντε και την 50) σειρά και πάνω (σημερινή κάρτα τη 7770).

 

Εν κατακλείδι ξεκίνα να σκέφτεσαι την λύση ενός Phenom X4 965/i3 2xxx μαζί με μια 7770 αν θες να παίξεις λίγο σοβαρά παρ' ότι παίζεις μόλις στα 1280

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O FX 4100 είναι πιο γρήγορος αλλά υπάρχουν καλύτερες επιλογές σε αυτά τα χρήματα όπως ο phenom II 965BE. Όταν έρθει η ώρα να αγοράσεις ξαναάνοιξε θέμα, τώρα είναι πολύ νωρίς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...