Προς το περιεχόμενο

τι είναι το Seek Time


IHateLove

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ακόμα να πάρω απάντηση σχετικά με το Seek time

Στους hdds seek time είναι ο χρόνος που χρειάζεται για να ταξιδέψει η κεφαλή στο σημείο του δίσκου που θα γράψει ή διαβάσει.

Στους ssd είναι το αντίστοιχο latency αλλά λόγω των ηλεκτρονικών κυκλωμάτων.

Στην ουσία δηλαδή είναι πόσο καθυστερεί ο δίσκος να διαβάσει ή να γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι στο διάολο, μεθυσμένος είμαι....

ξέχασα ότι μου απάντησε ο φίλος, απλά θέλω μερικές διευκρινήσεις

 

οι παραπάνω SSD τι Seek Time έχουν? μπήκα και Official σιτε αλλά δεν λέει κάτι σχετικό

 

δηλαδή ένας δίσκος 250/140 με Seek Time 0.1 είναι καλύτερος από τους παραπάνω 500/450 αν αυτοί έχουν Seek ~1.0

?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ένας δίσκος 250/140 με Seek Time 0.1 είναι καλύτερος από τους παραπάνω 500/450 αν αυτοί έχουν Seek ~1.0

?

Δε θα δεις ssd με 1ms seek time! Παίζουν από 0.05 μέχρι 0.2, ίσως λίγο παραπάνω. Μη το ψιλοκοσκινίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θέλω όταν θα πάρεις τον SSD με το μικρότερο Seek time, και βάλεις το Lineage2 πάνω, να μας ποστάρεις και τις διαφορές στο LAG.

http://www.youtube.com/watch?v=qUGPVFcElkI

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όρος LAG παραπέμπει στο κλασικό ΛΑΓ από άποψης σύνδεσης, Δηλαδή δεν κουνιέται ο παίχτης λόγω Ιντερνετ Delay

 

ΜΙΛΑΩ για το κόλλημα που παθαίνει ο υπολογιστής, προσωπικά αυτην την στιγμή που έχω HDD στον RPG για να φορτώσει η Giran στο Full (Shops) θέλω 5λεπτά++, άσε που δεν μπορώ να περπατήσω γιατί κολλάει η οθόνη (μιλάω για μεγάλους Server, 1000άτομα-Shops σε 1 Place)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε δεν σε ειρωνεύομαι. Όλοι για αυτό μιλάνε. Ότι το παιχνίδι είναι τόσο κακογραμμένο που η χρήση SSD κάνει ανθρώπινο το παιχνίδι γιατί αλλιώς σέρνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

YG: η μαγειά είναι να τρέξεις Server σε RamDisk, αποκεί και πέρα όλα τα hosting data center έχουν HDD :/

 

να είχανε τουλάχιστον SSD...

 

Ρε δεν σε ειρωνεύομαι. Όλοι για αυτό μιλάνε. Ότι το παιχνίδι είναι τόσο κακογραμμένο που η χρήση SSD κάνει ανθρώπινο το παιχνίδι γιατί αλλιώς σέρνεται.

 

δεν είπα τίποτα, φυσικά ξέρω ότι το παιχνίδι δεν είναι γραμμένο έτσι ώστε να πετάει-να εκμεταλλεύεται όλο το σύστημα, απλά από HDD σε SSD έχεις μια διαφορά, βασικά να επιδιώξεις τα αυτονόητα ρε παιδί μου

 

εγώ σε 100vs100 δεν μπορώ να κουνήσω τα πόδια γιατί κολλάει όλο το Client

(ε, αν φανταστείς ότι ο HDD μου με το ζόρι πιάνει 100R-W (5400rpm) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...