Προς το περιεχόμενο

Προγράμματα-υπολογιστης κρασαρουν


stavrakas92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω τον υπολογιστη της υπογραφης μου + PSU: Thermaltake Litepower 700W

Μεχρι να παρω την 7970 ειχα μια 5850 και ολα δουλευαν μια χαρα.

Αρχικα ειχα θεμα με τον ηχο της καρτας,που τελικα αποδειχθηκε θεμα drivers,οπως επισης κρασαραν οι drivers οταν κλοκαρα (το οποιο μπορει βεβαια καλιστα να ειναι και θεμα σταθεροτητας,αλλα νομιζω δεν υπαρχει 7970 που να μην πιανει 1125/1575) και μεσα στην προσπαθεια να το φτιαξω δοκιμασα διαφορα:

Format,firmware update σε ssd (αυτο το εκανα επειδη ηταν ευκαιρία μαζι με το format) και bios update σε Μητρικη.

Τωρα εχω το εξης προβλημα,αν κλοκαρω οτιδηποτε (CPU η GPU) δεν μπορω να παιξω πανω απο τεταρτο bf3.

Οταν κλοκαρω GPU κρασαρουν οι drivers και οταν κλοκαρω CPU κρασαρουν τα παντα,bf3,teamspeak,chrome,utorrent και γενικα μπορει μαζι με το BF3 να κολλησει και οποιοδηποτε αλλο προβλημα.

Αυτην την στιγμη τα εχω ολα stock,και παλι μετα απο λιγη ωρα παιχνιδιου "μπορει" να κρασαρει ειτε το παιχνιδι είτε όλος ο υπολογιστης,μεχρι που την τελευταια φορα δεν ανοιγε για 5 λεπτα αφου εκλεισε.

(Κατα το διαστημα που ΔΕΝ ανοιγε,το λαμπακι της μητρικης που δειχνει αν περνει ρευμα απο το PSU ηταν αναμμένο.)

 

Επισης σε καποια φαση ετυχε τα FPS ναναι πολυ χαμηλα (~40 ενω κανονικα ειμαι 90-100),αλλα αυτο μπορει ναναι και θεμα οδηγων,μιας και ειμαι με 12,4 λογο του προβληματος με τον ηχο.

 

Πιθανοτατα ειναι ειτε PSU ειτε Motherboard....

Μεχρι να σιγουρευτω τι ειναι θα αποφυγω να ζορισω τον υπολογιστη.

Αν ειναι PSU σκεφτομαι να παραγγειλω αυτο: http://www.zero1.gr/...ducts_id=151967

Αλλα γενικα αφου βρουμε τι φταιει ακουω και προτασεις για αγορα μεχρι 150€ (τοσα εχω διαθεσιμα οποιο και να ειναι το προβλημα)

 

Ευχαριστω οποιον ασχοληθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φωνάζει απο 32 χμ... Τροφοδοτικο! Δεν είναι και κανένα της προκοπης το lite!

Το ξερω,το εμαθα οτι δεν ειναι της προκοπης.

Απλως δεν ξερω ποσο λογικο ειναι να κρασαρει προγραμμα χωρις να κλεινει ο υπολογιστης λογο τροφοδοτικου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από τα PMs που είχαμε, είχες ανοίξει κι άλλο topic όπου λέγαμε πάνω κάτω τα ίδια.

 

Το HW έχει εξελιχθεί. Οι drivers αναλαμβάνουν ενεργό ρόλο, οπότε αντί να πάρεις ένα BSOD στα μούτρα και να λες τι φταίει, ρίχνουν την λειτουργία του υποσυστήματος που ελέγχουν για να λειτουργεί έστω στα minimum αντί να κρασάρει. Γιαυτό έχεις και τα frame-drops, τα "drivers stopped responding" ή τα κρασσαρίσματα των προγραμμάτων. Θα προτιμούσες δηλαδή μια μπλε οθόνη?

 

Σου είπα από την πρώτη στιγμή να δοκιμάσεις με ένα άλλο PSU να σου φύγει. Είπες δεν μπορείς να βρεις. Σου είχα πει την προηγούμενη εβδομάδα που είχα χρόνο να το τέσταρα εγώ, μου είπες θα το σκεφτείς (αυτό δεν το κατάλαβα αλλά δεν το σχολίασα κιόλας)... Στην τελική πάνε σε έναν τεχνικό να το δοκιμάσετε αλλά θα του σκάσεις φράγκα. Να σου λύσει κάποιος HW πρόβλημα σε ένα forum δυστυχώς δεν γίνεται. Μακάρι να γινόταν... :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νινο τωρα ειδα την απαντηση (για καποιο λογο δεν μου βγαζει ειδοποιηση οτι καποιος απαντησε σε θεμα μου,πρεπει ναχω πειραξει τις ρυθμισεις...)

 

Εκανα τοπικ μπας και καποιος ηταν πιο σιγουρος,καλη ωρα ο stm.

 

Εκλεισε παλι,στο fifa13 αυτην την φορα,πιστευα οτι επειδη δεν το ζοριζει ουτε στο 30% δεν θαχαι θεμα αλλα ημουν λαθος.

Αυριο λογικα θα'χω το HX750,θα δοκιμασω παλι οταν το παρω....

 

EDIT: Πηρα και εβαλα την παλια μου καρτα και ολα δουλευουν καλα μεχρι τωρα (επαιξα κανα τεταρτο BF) αλλα επειδη το προβλημα συνέβαινε τυχαια δεν ξερω αν το οτι δεν κρασαρα σημαινει οτι εστρωσε....

Επεξ/σία από stavrakas92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα το τροφοδοτικο και πλεον δεν μου βγαζει ουτε σφαλμα στους drivers,ουτε κλεινει το PC...

 

Το bf3 συνεχιζει να κρασαρει & ναχει frame drops καπου καπου,αλλα να γι'αυτο πιθανοτατα φταιει το οτι ειμαι με τους 12,4 για να μην εχω προβλημα με τον ηχο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναδοκίμασε με νέους drivers. Κι αυτό που είχες με τον ήχο ήταν λίγο κουλό...

 

Αν η κάρτα δεν έπαιρνε σωστό ρεύμα είναι λογικό να σου έβγαζε πρόβλημα και στον ήχο του HDMI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νινο το εψαξα λιγο και βρηκα οτι το εχουν και αλλοι το προβλημα με την7970 και drivers μετα τον 12,4.

(Π.χ εδω λενε για παρομοιο προβλημα)

Μια αλλη λυση που λεει ειναι να ανεβασω τα ρολογια σε idle,αλλα δεν μαρεσε αυτη η ιδεα...

 

Δοκιμασα να παιξω το campaign και για σχεδον μια ωρα σε ολα ULTRA (υπεροχα γραφικα,πρωτη φορα το εβαλα ultra) δεν κολλησε,ουτε καν πηγαν τα fps κατω απο 60.ενω η καρτα ηταν σταθερα σε full load.

Θα δοκιμασω να κανω O/C και να παιξω Single player,να δω αν θα μου βγαλει σφαλμα εκει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτήν την χαζή λύση αλλά είδα από κάτω 3 να λένε πως το έκαναν και έπαιξε και ήταν πολύ κουφό που ήταν τόσο απλό:

 

Try this fix. Go into CCC and My Digital flat panels then enable LCD overdrive and disable it. The sound should than work normaly.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτήν την χαζή λύση αλλά είδα από κάτω 3 να λένε πως το έκαναν και έπαιξε και ήταν πολύ κουφό που ήταν τόσο απλό:

 

Απιστευτο οτι δουλευει....

Ευχαριστω πολυ,θα ξαναδοκιμασω αυριο για τα υπολοιπα με τους 12,8...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...