Προς το περιεχόμενο

εκτύπωση σε arch


ppetraka

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

γεια σας και πάλι.....

 

θα ήθελα τις συμβουλές σας για εκτύπωση,ειλικρινά με έχει τλαιπωρήσει πολύ αυτό το θέμα .

έχω λοπόν ένα πολυμηχάνημα CANON (MP630 εκτυπωτής ,scanner) και δεν καταφερα ποτέ να εκτυπώσω με linux.

το μηχάνημα είναι συνδεδεμένο σε έναν δικτυακό print server αλλά δεν μπορώ να εκτυπώσω ,κατέβασα εγκατέστησα όλα τα πακέτα που βρήκα στο aur για τον cups, αλλά τελικά κόλλησα στην δημιουργία του πακέτου για το module του εκτυπωτή.

όποια λοιπόν ιδέα (βοήθεια για να ξεκολλήσω) την θεωρώ πολύτιμη

 

ευχαριστώ .

Επεξ/σία από ppetraka
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

o printer είναι σε windows και εσύ πας με δικτύου να τυπώσεις από linux? είναι σε linux και πας και εσύ μέσω linux?

 

o printer είναι συνδεδεμένος σε printer server μέσω usb (o server είναι συσκευή όχι pc), ο οποίος server ελέγχεται μέσω δικτύου,http interface.

ο server υποστηρίζει κάποια πρωτόκολλα , στα win προϋπόθεση είναι, να φορτώσεις τους οδηγούς του printer και να ορίσεις τον printer σαν δικτυακό εκτυπωτή, με ένα πρωτόκολλο ldap νομίζω η κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο web-gui του cups όταν πας για δυκτιακό εκτυπώτη τι επιλογές σου δίνει?

 

(λένε τίποτα αυτά τα usb-print-servers? ποιο έχεις?)

 

βασικά στην εγκατάσταση arch που που έχω κάνει, δεν ανοίγει καθόλου το cups .

προσπαθώ να το ανοίξω με έναν web browser πχ cromium και με πετάει σε μια κενή σελίδα localhost : uknown .

θα το ψάξω και το απόγευμα που θα είμαι σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sudo /etc/rc.d/cupsd start

 

ελληνικά ελληνικά ελληνικά

 

 

σορρυ

 

έχω βάλει στους daemons το cups να ξεκιναει μετο που bootαρει το arch (το έχω σαν cups μαλλον θέλει cupsd ?)

το ξεκίνησα με την εντολή που μου είπες τώρα δεν μπορώ να κάνω add printer μου ζήτησε user name και pass ...εβαλα αυτά που κάνω login στο συστημα και έφαγα πόρτα .........το ψάχνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σορρυ

 

έχω βάλει στους daemons το cups να ξεκιναει μετο που bootαρει το arch (το έχω σαν cups μαλλον θέλει cupsd ?)

το ξεκίνησα με την εντολή που μου είπες τώρα δεν μπορώ να κάνω add printer μου ζήτησε user name και pass ...εβαλα αυτά που κάνω login στο συστημα και έφαγα πόρτα .........το ψάχνω.

 

του root θέλει, όχι user

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

του root θέλει, όχι user

 

λοιπόν κύριοι

 

ΕΚΤΥΠΩΣΑ !!!!!!!!

μετά απο τόσα χρόνια ........ψαξίματος τελικά ναι εκτύπωσα .

μόλις κατάφερα και έκανα login στο cups -ναι martinoff έχεις δίκιο θέλει το root - και πηγα να προσθέσω τον εκτυπωτή έμεινα κόκκαλο ,είχε βρέι μόνο του τον δικτυακό εκτυπωτή τον πρόσθεσα και ζητησε τον οδηγό του, δεύτερη έκπληξη βρήκα τον οδηγό του εκτυπωτή μου!!!!!!!!!!!! ,το μόνο που έκανα ήταν ρυθμίσεις .

εκτύπωσα test page ,έγγραφο απο libre office και τώρα θέλω να δω τι κάνει με το gimp, για τις photo.

μιαν απορία έχω το module του εκτυπωτή το έχει το cups ή το παίρνει το cups από τοn πυρήνα του linux?

 

πάντως συγγνώμη αν σας κούρασα σας υπερευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...