Προς το περιεχόμενο

AMD Radeon HD 8 Series


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 429
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αντε να βγουν να κανω αναβαθμιση...

 

η amd ριχνει συνεχεια τις τιμες στην σειρα HD7000 series.

http://www.fudzilla.com/home/item/28988-amd-radeon-graphics-cards-get-another-price-cut

κατι μου μυρίζει για σειρα HD8000 series......

λετε να δουμε καμια HD8970 οπως πέρυσι ?

 

προσπαθει να ξεπουλισει στοκ κοματια με νεες τιμες, λογο ανταγωνισμού ( και καλα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αρχικές τιμές γενικά των 28nm ήταν παραφουσκωμένες, ΄Ηταν αναμενόμενο ότι σταδιακά οι τιμές θα έπεφταν στα επίπεδα 2010. Η ΑΜD προηγείται σε ποσότητες παραγωγής έναντι του ανταγωνισμού ακόμα και όσο ανεβαίνει η διαθεσιμότητα τόσο πιο αναγκαία γίνεται η μείωση των τιμών. O λόγος που δεν έχει χαμηλώσει ακόμα η NV τις τιμές είναι μάλλον ότι η διαθεσιμότητά τους είναι ακόμα περιορισμένη και χοντρικά ξεπουλάνε ότι παράγουνε. Για πολύ δεν θα κρατήσει ούτε αυτό το βιολάκι γιατί από εδώ και πέρα οι δυνατότητες παραγωγής στην TSMC ανέβηκαν κατακόρυφα.

 

Πλην της πιθανότητας κάποιας αμφίβολης ανακοίνωσης εντός της χρονιάς δεν θα περίμενα προσωπικά Sea Islands πριν το 2013. Η σειρά αυτή δεν προβλέπεται να έχει τις αρχικές τιμές των σημερινών GPUs κατά την εκκίνησή τους, οπότε θα περίμενα Sea Islands με το πολύ $399 κατά την εκκίνησή του για το top dog, και τις σημερινές με σαφώς χαμηλότερες τιμές για όσο θα υπάρχουν ακόμα. Κάτω από αυτή την λογική με τις σημερινές 7900/7800 τιμές θέλει αρκετό χρόνο ακόμα να ξεπουληθεί το υπάρχων inventory.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καπου πηρε το ματι μου για Φεβρουαριο για τις 8.

 

΄Οχι ότι δεν υπάρχουν πιθανότητες να ισχύσει, αλλά και για το Tahiti σχεδιάζανε κυκλοφορία τέλη του 2011 και έγινε τελικά 2012. Πέρα από αυτό εξαρτάται και το τι θα ανακοινώσουν ακριβώς τον Φεβρουάριο. ΄Ολη την καινούργια οικογένεια refresh GPUs ή μόνο μέλη αυτών και σταδιακά μετά από αυτό το υπόλοιπο "σόι";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι και για το Tahiti το ήξεραν ότι δε θα έχουν παραγωγή αρκετή για να είναι έτοιμοι για πολώσεις. Αλλά ήθελαν να κάνουν το marketing stint τους

Φέτος ‘φοβάμαι’* ότι δε προλαβαίνουν να παρουσιάσουν τίποτα πριν την αρχή της χρονιάς ούτε καν σα technology preview.

  • κάποιες χρονιές που συνέπιπτε να βγαίνουν 2 μήνες πριν τα Χριστούγεννα κάρτες και παιχνίδια ήταν όντος καλός συνδυασμός.
  • Δε βλέπω να επανερχόμαστε εύκολα σε κύκλο έτους – αλλά κάθε κυκλοφορία εκείνης της περιόδου σίγουρα έχει υπέρ
  • Αυτή τη στιγμή οι gpu για φορητές/ολοκληρωμένες συσκευές είναι η προτεραιότητα της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://semiaccurate.com/2012/10/11/what-is-the-latest-on-amds-sea-islands/

 

Και μην μου πει κανείς ότι ο φίλτατος ο Κάρολος είναι αρνητικός με την AMD γιατί θα διαρρίξω τα ιμάτιά μου. Το ότι δεν θα τα καταφέρουν με το Sea Islands τόσο νωρίς όσο υπολόγιζαν πολλοί ήμουν σίγουρος και καλό είναι να μην δέσει κανείς τον Μάρτιο σχοινί κορδόνι. Οι πιο συντηρητικές φήμες θέλουν μέχρι και Ιούνιο 13' το αργότερο.

 

Για τις επιδόσεις είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι σχετικό. Επιβεβαιώνει ωστόσο ότι μέχρι πρόσφατα η AMD υπολόγιζε σε αύξηση επιδόσεων περίπου στο 30% και αυτό ήταν που είχα ακούσει ως τώρα δεξιά κι αριστερά. Εκτός αν μας κάνει καμιά ιδιαίτερη έκπληξη το αντίπαλο δέος δεν περιμένω ούτε περίμενα αυξήσεις επιδόσεων της τάξης του 30%, αλλά λίγο πολύ στα ίδια επίπεδα.

 

Προσωπικά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι οι performance GPUs όπως 680/7970 να επανέλθουν επιτέλους στα φυσιολογικά τους τιμολογιακά επίπεδα. Η AMD κάνει φιλότιμες προσπάθειες με τις μειώσεις τιμών ενώ από την NV προς το παρών ούτε ίχνος. Αφόδευσε η φοράδα στο αλώνι λοιπόν για επόμενα refresh από μένα προσωπικά, καλύτερες τιμές θέλει ο λαός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε συγγνωμη αλλα δεν εχουν γινει tape out ήδη οι GPUs. τα πρωτα ΕS δεν ειναι ετοιμα;

Δεν θα επρεπε εδω και μηνες να ξερουν τι επιδοσεις θα εχουν;

Για την τενεριφη δεν λεγανε +30%;

 

AMD is power bound and die size equals cost,

 

;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε συγγνωμη αλλα δεν εχουν γινει tape out ήδη οι GPUs. τα πρωτα ΕS δεν ειναι ετοιμα;

Δεν θα επρεπε εδω και μηνες να ξερουν τι επιδοσεις θα εχουν;

Για την τενεριφη δεν λεγανε +30%;

 

 

 

;

 

Nαι και; ΄Αλλο τι υπολογίζει ο κάθε IHV και άλλο τι του βγαίνει τελικά. Η παράθεσή σου από το άρθρο είναι ξεκάθαρη: δεν θέλουν να υπερβούν ένα συγκεκριμένο όριο κατανάλωσης ρεύματος. Δεν είναι καθόλου περίεργο μια στις τόσες να πέσουν έξω οι εταιρείες (όχι κατά μεγάλο ποσοστό) είτε θετικά είτε αρνητικά. Από την άλλη ούτε η NV δεν περίμενε ότι θα καταλήξει τόσο ψηλά με το GK104. Θετικό για τώρα αλλά μπορεί να εξελιχτεί και σε boomerang αρνητικό με το GK114 μιας και ο προκάτοχος πιθανότατα να απορρόφισε ήδη ένα μέρος της αύξησης επιδόσεών του.

 

Μην θεωρείς ότι η μία εταιρεία δεν ξέρει τι μαγειρεύει η άλλη. Στο κάτω κάτω στην TSMC κατασκευάζουν αμφότερες. Tην GTX580 η NV επίτηδες την σταμάτησε στα 772/1544MHz IMHO. Kατέληξε κατά 15% περίπου γρηγορότερο από τον προκάτοχό του και το Cayman με ελαφρώς χαμηλότερη κατανάλωση. Θα μπορούσαν άνετα να χτυπήσουν +20-25%, απλά και η κατανάλωση θα ξεπερνούσε με άνεση τα 260W TDP.

 

Χωρίς σοβαρό λόγο δεν φρέναρε η AMD. Παρεπιπτόντως tape out δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση τελικές συχνότητες. Η TSMC όπως και κάθε foundry δίνει λεπτομερείς οδηγίες για μέγιστες εξαιρετικά συντηρητικές συχνότητες ανά πρωτόκολλο κατασκευής, πυκνότητα transistor, πολυπλοκότητα πυρήνα κλπ. τις οποίες οι εταιρείες τηρούν κατά γράμμα. Τελικό tape out θα γίνει με αυτή την συχνότητα ασφαλείας και μετά από αυτό αφού επιστρέψουν τα δείγματα πυρήνων ξεκινάνε τις τελικές προσαρμογές για να αποσταλεί για τελική παραγωγή η μουσταλευριά. Οι συχνότητες είναι πάντα κάτα κάποιο τρόπο ζαριά μέχρι την έναρξη παραγωγής. Φυσικά οι αποκλήσεις δεν είναι συνήθως πολύ μεγάλες αλλά ποιός ξέρει αυτή τη στιγμή τι ακριβώς συμβαίνει.

 

Δεν θα απέκλεια καθόλου την πιθανότητα το αποτέλεσμα για την AMD να είναι "good enough" σε Χ σημείο και να μην χρειάζεται να πασχίσουν περισσότερο. Θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 5 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παει για Ιουνη η σειρά 8 ε?

Αληθεια τα Χριστούγεννα ή τον Γενάρη θα πέσει η τιμή της 7970 ?

Η επειδή θα βγουν τον Ιουνη δε θα πέσουν μεχρι τότε?

Επεξ/σία από BLuE_PaNtHeR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τελευταίο που έχω διαβάσει εγώ είναι στο TechPowerup και μιλάνε για Apr-13 για τις σειρές 89xx. Έχουν βγάλει και αυτό και απ΄ότι βλέπω δεν το έχουν αλλάξει:

 

http://www.techpowerup.com/gpudb/1933/AMD_Radeon_HD_8950.html

http://www.techpowerup.com/gpudb/1932/AMD_Radeon_HD_8970.html

 

Για τις 88xx δεν έχω διαβάσει κάτι συγκεκριμένο. Για πτώση τιμών δεν το πιστεύω...

 

H 8000M πάντως παρουσιάζεται στην CES2013 (2η εβδομάδα Ιαν)

http://www.techpowerup.com/177432/AMD-Radeon-HD-8000M-Series-Detailed-Performance-Figures-Released.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://semiaccurate.com/2012/10/11/what-is-the-latest-on-amds-sea-islands/

 

Και μην μου πει κανείς ότι ο φίλτατος ο Κάρολος είναι αρνητικός με την AMD γιατί θα διαρρίξω τα ιμάτιά μου. Το ότι δεν θα τα καταφέρουν με το Sea Islands τόσο νωρίς όσο υπολόγιζαν πολλοί ήμουν σίγουρος και καλό είναι να μην δέσει κανείς τον Μάρτιο σχοινί κορδόνι. Οι πιο συντηρητικές φήμες θέλουν μέχρι και Ιούνιο 13' το αργότερο.

 

Για τις επιδόσεις είναι η πρώτη φορά που διαβάζω κάτι σχετικό. Επιβεβαιώνει ωστόσο ότι μέχρι πρόσφατα η AMD υπολόγιζε σε αύξηση επιδόσεων περίπου στο 30% και αυτό ήταν που είχα ακούσει ως τώρα δεξιά κι αριστερά. Εκτός αν μας κάνει καμιά ιδιαίτερη έκπληξη το αντίπαλο δέος δεν περιμένω ούτε περίμενα αυξήσεις επιδόσεων της τάξης του 30%, αλλά λίγο πολύ στα ίδια επίπεδα.

 

Προσωπικά το μόνο που με ενδιαφέρει είναι οι performance GPUs όπως 680/7970 να επανέλθουν επιτέλους στα φυσιολογικά τους τιμολογιακά επίπεδα. Η AMD κάνει φιλότιμες προσπάθειες με τις μειώσεις τιμών ενώ από την NV προς το παρών ούτε ίχνος. Αφόδευσε η φοράδα στο αλώνι λοιπόν για επόμενα refresh από μένα προσωπικά, καλύτερες τιμές θέλει ο λαός.

 

εγω πιστευω οτι οι τιμες ειναι παραφουσκωμένες ολο καλης αποδωσης στα παιχνιδια !!!!

δεν γινεται πχ να δωσουν την nv670/7950 στα 250€ !!! βγαζει πολλα καρε στα σημερινά παιχνίδια και θα τα παει μια χαρα και σε ολα του 2013 !!! 

 

εγω παντος ετσι το βλεπω: αποδωση και τιμη. πχ τοσα € το fps !!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...