Προς το περιεχόμενο

Δευτερη γνωμη για την φωτογραφικη WB750


anrim27

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

Ενδιαφερομαι να αγορασω μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη με κοστος το πολυ 200€.

Απλα θελω να βγαζω με αυτη πολυ καθαρες φωτογραφιες και σε ανοιχτους αλλα και σε κλειστους χωρους.Οχι κατι ιδιαιετερο δηλαδη αλλα τουλαχιστον πολυ καθαρες φωτογραφιες.

 

Διαβαζοντας στο forum, βλεπω οτι εχει προταθει ιδιαιτερα η samsung wb750 και κλεινω προς αυτη, αλλα εχω ακομη καποιες αμφιβολιες.

 

 

 

(1) Για παραδειγμα,το πολυ μεγαλο zoom με ανυσηχει λιγο.

Αυτη η φωτογραφικη ανηκει στην κατηγορια των compact ή των travel zoom?

Ειχα μια olympous φωτογραφικη μηχανη(αξιας ~130€) η οποια ειχε zoom x10.Ωραιο το μεγαλο zoom αλλα η ποιοτητα των φωτογραφιων ηταν ψιλοχαλια.

Αργοτερα εμαθα οτι οι φωτογραφικες travel zoom αποδιδουν τα μεγιστα οταν χρησιμοποιουν ολο το δυνατο zoom.Ισχυει αυτο?

 

(2) Διαβασα σε ενα review στο amazon, οτι η ποιοτητα των φωτογραφιων δεν ειναι καλη αν τραβας φωτογραφια χωρις φλας,Ισχυει?

 

 

(3) Επισης, διαβασα τωρα στο photographyblog.com αυτο:

΄although unwanted noise and

colour desaturation at relatively slow ISO speeds, below

average battery life and

slow flash recycling times does detract slightly from its overall appeal΄

 

(4) Για πολυ καθαρες φωτογραφιες λοιπον, μου προτεινετε

την WB750,

καποια αλλη

ή να μαζεψω και αλλα λεφτα για να παω σε μια dslr?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εγινε ρε παιδια?

Κανεις δε μπορει να επιβεβαιωσει ή να διαψευσει ολα αυτα?

Ολοι εσεις που την προτεινατε ή εσεις τουλαχιστον που την αγορασατε,σχολιαστε λιγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Στην travel zoom θα ελεγα. Αυτο για το zoom δεν νομιζω να ισχυει, μαλλον το αντιθετο. Ωστοσο οι φωτογραφιες ειναι ικανοποιητικες σε ολο το ευρος του zoom range.

 

2) Το review που λες δεν το θεωρω αξιοπιστο. Αμα δεις πιο πανω του γραφει ενας "Buyers please note - the first reviewer wrote almost exactly the same about the WB700. Why would he buy the 750 if he hated the 700 so much? Draw your own conclusions.". Διαβασε και τα comments που του εχουν κανει για το review αυτο.

 

3) Καμια φωτογραφικη μηχανη δεν ειναι τελεια, ειδικα σε αυτην τη τιμη. Το photography blog της δινει υψηλο rating, ωστοσο δεν γινεται να μην εχει και κανενα μειονεκτημα. Για την μπαταρια μπορω να πω οτι ειναι αρκετα καλη παντως, εχω βγαλει μεχρι και 500+ φωτογραφιες σε ενα battery cycle, αρκετες απο αυτες ωστοσο σε burst mode (8-8, 5-5). Το flash δεν το χρησιμοποιω σχεδον ποτε, ειμαι αρκετα ικανοποιημενος με manual ρυθμισεις σε περιβαλλον με χαμηλο φωτισμο.

 

4) Στα λεφτα της πιστευω ειναι οτι καλυτερο. Τωρα για dslr τι να σου πω, ειναι αλλη κατηγορια. Καμια compact δεν μπορει να τις φτασει.

 

Αμα θες στειλε μου ενα e-mail με pm. Μπορω να σου στειλω καποιες φωτογραφιες ενδεικτικα για να κρινεις και μονος σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σαι καλα Γιαννη, σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση.

Οπως ειπα και πριν δεν θελω κατι το "τρομερο", αλλα τουλαχιστον ρε γμτ να βγαινουν αρκετα καθαρες οι φωτογραφιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...