Προς το περιεχόμενο

HDMI 15m που να κλειδωνει 1080p/60


ydrohoos1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω απεγνωσμένα για HDMI 15m που να κλειδώνει στα 1080p/60. Έχω ακούσει καλά λόγια για τα Clicktronic σε τέτοια μήκη. Ξέρω ότι εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες πέρα απο την απόσταση, απλά θα ήθελα να αγοράσω κάτι που να έχει τις περισσότερες πιθανότητες να κλειδώσει, χωρίς να δώσω μια περιουσία.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει θετικές εντυπώσεις για το Clicktronic HC 254-1500. Σε αναζητήσεις στο google βγάζει και το παλιό μοντέλο και το καινουργιο με το ιδιο όνομα. Σε άλλα αποτελέσματα το χαρακτηρίζει σαν High Speed και σε άλλα σαν Standard Cable. Αλλού γράφει οτι είναι 1.4 αλλού δεν το γράφει.Το έχω βρει με 50 ευρώ , το έχω βρει και με 120 ευρώ. Τι πραγματικά συμβαίνει με το συγκεκριμένο καλώδιο;

Αν δεν είναι High Speed έχω περισσότερες πιθανότητες αποτυχίας ή απλά είναι marketing και αυτό? Παρακαλώ πολύ τα πολύτιμα φώτα σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστευω ειναι μαρκετινγκ.λοιπον επειδη εψαξα πολυ κ εγω επι του θεματος...και επειδη εβλεπα επιχρυσα,υπερενισχυμενα κλπ κλπ καλωδια..με τιμες 50-100-200 ευρω(για 15μετρα παντα).πηρα ενα καλωδιο 15μετρα με 6 ευρω..τουλαχιστων ειπα αν ειναι να πεταξω 6 ευρω και οχι τα 10πλασια...το καλωδιο βγηκε κατω απο κεραμιδια μεσα απο τοιχους και διπλα απο κεραια..δεν ελεγε οτι ειναι 1.4 αλλα ο πωλητης μου το ειπε...δουλεψε μια χαρα...1080p/60 για πλακα...περασα και ethernet απο μεσα..3D δεν δοκιμασα ακομα αλλα αυριο αν θες δοκιμαζω και σου λεω..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Discoboyminimal πολύ ενδιαφέρον αυτό το καλώδιο...... Μπορεις να μου δώσεις περαιτέρω πληροφορίες για την αγορά του; Μπορώ να πώ οτι είσαι ο μοναδικός που με τέτοια αγορά δεν έχει το παραμικρό πρόβλημα στην συγκεκριμένη απόσταση,δεν έχω διαβάσει κάτι παρόμοιο.

Θα ήθελα βέβαια να έχω και κάποιες πληροφορίες για το συγκεκριμένο καλώδιο της Clicktronic γιατι το βρήκα με 45 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον το πηρα απο θεσσαλονικη σε ενα μαγαζι με ηλεκτρονικα και τετοια..δεν θυμαμαι πωσ το λενε..ειναι εκει που αρχιζει η βαλαωριτου απο απεναντι εχει 2-3 ηλεκτρονικα μαγαζακια.εκει εχει και η gigabyte service αν δεν κανω λαθος.σ εκεινο τον καθετο δρομο.

το καλωδιο ηταν πολυ απλα συσκευασμενο σε μια πλαστικη σακουλιτσα..θα το δω το απογευμα σπιτι τι λεει επανω του και θα σου πω κ αλλα.το μονο προβλημα που ειχα ηταν οτι μεχρι να το βαλω σε σταθερο pc και να μενει ακινητο,το εβαζα στο λαπτοπ και κουνιοταν το λαπτοπ ..με αποτελεσμα να εχω καποιες διακοπες-αποσυνδεσεις..αν δεν το πας περα δωθε το λαπτοπ-υπολογιστη δεν υπαρχει κανενα απολυτος προβλημα..λογικα το βυσμα ειναι αναλογο της τιμης του, αλλα δεν με πειραζει 3 φορεσ μου το εκανε ενω μετακινουσα το λαπτοπ.στο σταθερο δουλευει ρολοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας ενδιαφέρον διάλογος με την Blue Jeans Cable

 

Τους έστειλα το ακόλουθο κείμενο:

I'm really interesting to buy 2 HDMI cables. One 50feet and one 40feet. I'm interesting about Tartan series because of the very low price. I prefer low price cables because at those long lengths there is a high risk to fail.

 

Generally ( i thing ) those are the specs of most High speed cables.

 

10.2 Gbps/ 340MHz - Bandwidth up to 7.5m

4.95 Gbps/ 195 MHz @ 10m/12.5m

2.25 Gbps/ 75 Mhz @ 15m/20m

 

Cat 2 High Speed HDMI Cable up to 7.5m

 

I search and i found that at 15m and with 2.25 Gbps/ 75Mhz at this length i can't have 1080p but only 1080i. Is this true? And if this is tru why they sell all those 50feet (15m) cables with Cat2 certification when this certification is valid only up to 7.5m? Please help me understand basic things. I need to know if i have big change to have 1080p at 15m with Tartan cables.Thank you.

 

 

και η απάντηση της Blue Jeans Cable:

 

To be clear, there isn’t a passive HDMI cable available (including the Tartan 24AWG) that has a high-speed (Category-2) certification longer than 7.5m (25’). Of course, while a successful run is still possible at lengths beyond 25’ (as the certification is more of a baseline guarantee rather than a maximum usable length), the success at any length beyond the certification would depend more on the devices being used; more specifically the output signal strength of the sending device. As there is no standard for this output signal strength, it would be difficult to predict how it will work on certain devices without actually plugging it in.

 

With that said, the best cable we have for this application would be the Series-1 (bonded-pair) HDMI cable. While only certified at 25’ for high-speed (Category-2), it is the longest high-speed (Category-2) certification we are aware of that exists on the market. Please let me know if you have any questions or concerns.

 

 

Οπότε σκούρα τα πράγματα.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρε για αρχη ενα φθηνο καλωδιο..και βλεπεις αν δεν σου κανει..κριμα ειναι να δωσεις χρημα και να μην δουλεψει...στο κατω κατω 1080p θεσ να περασεις..οχι ethernet , arc και 4κ αναλυση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο να προτιμήσω από τα παρακάτω καλώδια; Ξέρω οτι δεν είσαι ποτέ σίγουρος απλά προσπαθώ να κάνω όσο το δυνατόν καλύτερες επιλογές. Και επειδή κάποιοι ξέρουν κάτι παραπάνω θα ήθελα πολύ την γνώμη τους.

 

1. http://www.amazon.de...7992099&sr=8-14

 

2. http://www.amazon.co...TYY/ref=lh_ni_t

 

3. http://www.bluejeans...hdmi-cables.htm

 

4. http://www.amazon.co.uk/Advanced-Ethernet-15-2Gbps-ETHERNET-COMPATIBLE/dp/B002KDGX1U/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1348142652&sr=8-1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσω αντί για 15m HDMI , 2 x 7,5m HDMI ενωμένα με ένα HDMI repeater ; Την έχει δοκιμάσει κανένας αυτήν την υλοποίηση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασα πριν λίγες μέρες 10 μέτρα καλώδιο HDMI, περίπου στα 15 Ευρώ από Cosmodata.

Στο Playstation 3 δεν έπαιζε στα 1080p. Στα 720p έπαιζε μία χαρά.

Ψάχνοντας όμως τις ρυθμίσεις στο Video Settings, βρήκα την παρακάτω. Την απενεργοποίησα και παίζει μία χαρά και στα 1080p.

http://manuals.playstation.net/document/en/ps3/current/settings/deepcolor.html

 

Στο PC της υπογραφής μου, έκανε κάτι νερά στην αρχή (όχι τόσο χοντρά όσο το Playstation). Παρόλα αυτά παίζει μία χαρά σε 1080p mkv που έβαλα και στο παιχνίδι Sleeping Dogs.

Δεν έκανα κάποια ρύθμιση και έφτιαξε. Θα ήθελα βέβαια να δω μήπως υπάρχει κάποια αντίστοιχη με του Playstation για να είμαι σίγουρος,

Είναι οριακά βέβαια το καλώδιο.

 

Από την άλλη το να αγοράσει πολύ ακριβό καλώδιο είναι πιθανόν να τα λεφτά να πηγαίνουν σε επιχρυσωμένες άκρες, κλπ, κάτι το οποίο δεν βοηθάει στην ποιότητα, παρά μόνο στην αντοχή στο χρόνο.

 

Όσον αφορά να βάλεις δύο καλώδια, δεν νομίζω ότι μπορεί να απαντήσει κάποιος. Είναι παράξενα όλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...