Προς το περιεχόμενο

Συνελήφθη ο εμπνευστής του Γέροντα Παστίτσιου


KilliK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

"Δεν μπορώ να ξέρω ποιος βάζει φωτιές σε κάδους της γειτονιάς, δεν το έχω ξανακούσει πάντως."

 

:shifty:

 

Δεν βρίσκω κάποια αντίφαση αν αυτό εννοείς. Ότι γίνανε στοχευμένες ενέργειες, γίνανε. Αλλά αρχίζουμε να ξεφεύγουμε αρκετά από τον παστίτσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 849
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως Τόλη, είτε μιλάω με αναρχικούς είτε με Χρυσαυγίτες (ναι, μιλάω και με τους δύο, αν και με τους δεύτερους μόνο μέσω διαδικτύου), πρέπει να ομολογήσω πως νοιώθω κάπως έτσι...

 

5574950_700b.jpg

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως Τόλη, είτε μιλάω με αναρχικούς είτε με Χρυσαυγίτες (ναι, μιλάω και με τους δύο, αν και με τους δεύτερους μόνο μέσω διαδικτύου), πρέπει να ομολογήσω πως νοιώθω κάπως έτσι...

 

Εξαρτάται με ποιον μιλάς, ομολογουμένως δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι :P

Εμένα οι συζητήσεις μου με Χρυσαυγίτες περιορίζονταν online στο "σε ψάχνουμε πουσ-μπιπ, θα σε βρούμε παλιο-μπιπ και θα σε γα-μπιπ" μέχρι που σταμάτησα κάθε προσπάθεια :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν μπορώ να ξέρω ποιος βάζει φωτιές σε κάδους της γειτονιάς, δεν το έχω ξανακούσει πάντως."

 

:shifty:

 

Τα περίφημα «φίλτρα» του indymedia, είναι πλέον διαθέσιμα και σε ατομική έκδοση, η οποία προσαρμόζεται στο αυτί...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα τα έχουν φαίνεται μην τους χαλάσει το προφίλ ο κάθε ένας (προφανώς πράκτορας της Ασφάλειας και εγκάθετος) που θα εκφράσει μια αντίθετη άποψη, ή θα έχει μια διαφορετική προσέγγιση. Συμπεριφορά "σέχτας" με θρησκευτικά χαρακτηριστικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωτίστε μας τότε σε ποια γειτονιά καίνε κάδους σχεδόν κάθε βράδυ και ποιοι το λένε αυτό (εκτός από σας) για να το χουμε ακούσει.

 

Επίσης θα ήθελα να ξέρω ποιο σατανικό σκοπό εξυπηρετούν αυτοί που καίνε κάδους γιατί φαίνεται ότι είναι υπεράνω των πτωχών διανοητικών δυνατοτήτων μου να το καταλάβω..

 

:wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...
  • 10 μήνες μετά...

Φυλακή στο χιούμορ - 10 μήνες στον Γέροντα Παστίτσιο

 

Σκληρή ποινή 10 μηνών με αναστολή επέβαλλε το δικαστήριο στον 27χρονο Φ. Λοϊζο, ο οποίος έγινε γνωστός ως "Γέρων Παστίτσιος" από την σελίδα που είχε ανοίξει στο facebook.

 

Ο νεαρός καταδικάστηκε για "κατ' εξακολούθηση καθύβριση θρησκεύματος". Ο 27χρονος άσκησε έφεση, ενώ ο εισαγγελέας πρότεινε μικρότερη καταδίκη.

 

O 27χρονος είχε συλληφθεί τον σεπτέμβριο του 2012 από αστυνομικούς της Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος για «κακόβουλη βλασφημία και καθύβριση θρησκευμάτων, μέσω του Facebook».

 

Αν και διαφωνώ με τον όρο «χιούμορ» (όσο διαφωνώ με την κατηγορία της εξύβρισης), κάποιες ερωτήσεις:

 

α) Ο μέσος έλληνας που τη χριστοπαναγία την έχει καραμέλα δεν διαπράττει καθύβριση θρησκεύματος; Μάλλον όχι.

 

β) Αυτός που καθημερινά βρίζει βούδες/μωάμεθ/κοράνια/τορά/ιπτάμενα μακαρονοτέρατα κ.λπ. δεν διαπράττει καθύβριση θρησκεύματος; Μάλλον όχι.

 

γ) Αυτοί που στο όνομα της θρησκείας εύχονται καρκίνους, ψόφο και λοιπά χριστιανικά σε όσους τολμούν να διαφωνούν μαζί τους δεν προσβάλλουν τη θρησκεία, αφού υποτίθεται αυτή υποστηρίζουν με τέτοιο τρόπο; Μάλλον όχι.

 

δ) Το ίδιο το παπαδαριό που «στήνει» θαύματα και εκμεταλλεύεται φυσικά φαινόμενα (βλέπε φιδάκια) για λίγα ή πολλά φράγκα δεν προσβάλλει το θρήσκευμα; Αυτό σίγουρα όχι!

 

Τότε γιατί οι παραπάνω είναι κυρίως αυτοί που (χαζο)χαίρονται;

 

Ας μην ξεχνάμε ότι όλες αυτές οι σελίδες φτιάχνονται συνήθως ως αντίδραση στα παραπάνω και δεν στοχεύουν τόσο το ίδιο το θρήσκευμα, όσο τις πρακτικές των πιστών του. Δεν τους πείραξαν λοιπόν όλα αυτά, τους πείραξε ο παστίτσιος. Αλλά ξέχασα, αυτός είναι εύκολος στόχος για το κράτος, ώστε να επισφραγίσει τη σχέση του με την εκκλησία ;)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

Αν και διαφωνώ με τον όρο «χιούμορ» (όσο διαφωνώ με την κατηγορία της εξύβρισης), κάποιες ερωτήσεις:

 

α) Ο μέσος έλληνας που τη χριστοπαναγία την έχει καραμέλα δεν διαπράττει καθύβριση θρησκεύματος; Μάλλον όχι.

 

β) Αυτός που καθημερινά βρίζει βούδες/μωάμεθ/κοράνια/τορά/ιπτάμενα μακαρονοτέρατα κ.λπ. δεν διαπράττει καθύβριση θρησκεύματος; Μάλλον όχι.

 

γ) Αυτοί που στο όνομα της θρησκείας εύχονται καρκίνους, ψόφο και λοιπά χριστιανικά σε όσους τολμούν να διαφωνούν μαζί τους δεν προσβάλλουν τη θρησκεία, αφού υποτίθεται αυτή υποστηρίζουν με τέτοιο τρόπο; Μάλλον όχι.

 

δ) Το ίδιο το παπαδαριό που «στήνει» θαύματα και εκμεταλλεύεται φυσικά φαινόμενα (βλέπε φιδάκια) για λίγα ή πολλά φράγκα δεν προσβάλλει το θρήσκευμα; Αυτό σίγουρα όχι!

 

Τότε γιατί οι παραπάνω είναι κυρίως αυτοί που (χαζο)χαίρονται;

 

Ας μην ξεχνάμε ότι όλες αυτές οι σελίδες φτιάχνονται συνήθως ως αντίδραση στα παραπάνω και δεν στοχεύουν τόσο το ίδιο το θρήσκευμα, όσο τις πρακτικές των πιστών του. Δεν τους πείραξαν λοιπόν όλα αυτά, τους πείραξε ο παστίτσιος. Αλλά ξέχασα, αυτός είναι εύκολος στόχος για το κράτος, ώστε να επισφραγίσει τη σχέση του με την εκκλησία ;)

 

Υπάρχουν και πιο σοβαρά "παραπτώματα" απο αυτά που περιγράφεις. Όλη αυτή η βιομηχανία κέρδους που έχει στηθεί γύρω απο τον Παϊσιο και περιλαμβάνει βιβλία, εικόνες, θαύματα, συνταγές!, προσευχές κλπ κλπ και μοιράζονται από διάφορες φυλλαδες και έντυπα...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φαίνεται ότι μερικοί άνθρωποι δεν έχουν τι να κάνουν στη ζωή τους..Καθόταν από το πρωί μέχρι το βράδυ και ασχολιόταν με τον Παΐσιο..Ας μπει μέσα τώρα μπας και σκεφτεί τι χρήσιμο μπορεί να προσφέρει στην ανθρωπότητα πέραν από την κοροϊδία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...