Προς το περιεχόμενο

από τη δουλειά στο σπίτι....


Jimakos77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως μιας & το ανέφερες το σετάρισμα του ddns στο ρούτερ σου είναι πανεύκολο. Απλά βάζεις λογαριασμό & κωδικό & τπτ άλλο. Κάπου αλλού θα μπερδεύτηκες ή δε θα έδωσες σημασία είμαι σίγουρος. Αν φτιάξεις δλδ λογαριασμό πας & το βάζεις δεν είναι τίποτα. Το αναφέρω άσχετα με το τρόπο που θα κάνεις τη δουλειά σου γιατί η υπηρεσία μπορεί να σου χρειαστεί έτσι κι αλλιώς κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για το συ

Πάντως μιας & το ανέφερες το σετάρισμα του ddns στο ρούτερ σου είναι πανεύκολο. Απλά βάζεις λογαριασμό & κωδικό & τπτ άλλο. Κάπου αλλού θα μπερδεύτηκες ή δε θα έδωσες σημασία είμαι σίγουρος. Αν φτιάξεις δλδ λογαριασμό πας & το βάζεις δεν είναι τίποτα. Το αναφέρω άσχετα με το τρόπο που θα κάνεις τη δουλειά σου γιατί η υπηρεσία μπορεί να σου χρειαστεί έτσι κι αλλιώς κάπου.

 

Για το συγκεκριμένο πάντως, δύο πράγματα μπορεί να δυσκολέψουν κάποιον. Πρώτον η συμπεριφορά του router, γιατί αρκετά μηχανάκια αν πέσει για λίγο η γραμμή δεν ενημερώνουν αυτόματα τον ddns server για τη νέα τους ΙΡ (χρειάζεται να γίνουν οπωσδήποτε restart, αφήστε δε που τα περισσότερα συνεργάζονται μόνο με την DynDNS, άντε και με καμια no-IP). Και δεύτερον, η δυσχρηστία του ίδιου του site της DynDNS. Πρόσφατα χρειάστηκε να φτιάξω free λογαριασμό για ένα γνωστό μου, για να βλέπει τις IP κάμερες ασφαλείας του μέσω Net και πραγματικά έφαγα κάμποση ώρα μέχρι να θυμηθώ και να καταλάβω σε ποιά μενού του site πρέπει να πάω (υπ' όψιν ότι στο παρελθόν έχω ξαναφτιάξει αρκετούς τέτοιους λογαριασμούς εκεί και κάθε φορά ξεχνάω τι στο καλό κάνω).

 

Συμφωνώ κι επαυξάνω με αυτό που είπες, ότι είναι καλό να σετάρει κάποιος ούτως ή άλλως ένα router για ddns καθώς σίγουρα κάποια στιγμή θα του χρειαστεί (για πολλούς και διάφορους λόγους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Και δεύτερον, η δυσχρηστία του ίδιου του site της DynDNS. Πρόσφατα χρειάστηκε να φτιάξω free λογαριασμό για ένα γνωστό μου, για να βλέπει τις IP κάμερες ασφαλείας του μέσω Net και πραγματικά έφαγα κάμποση ώρα μέχρι να θυμηθώ και να καταλάβω σε ποιά μενού του site πρέπει να πάω (υπ' όψιν ότι στο παρελθόν έχω ξαναφτιάξει αρκετούς τέτοιους λογαριασμούς εκεί και κάθε φορά ξεχνάω τι στο καλό κάνω).

Αγαπητέ αυτό συνέβη γιατί η ίδια η dyndns μας τα έχει κάνει μαντάρα :-D & δυστυχώς δε μπορείς να ανοίξεις free λογαριασμό με την ευκολία που μπορούσες παλιά, συν ότι έβαλε επιπλέον περιορισμούς στη χρήση των hosts. Πονεμένη ιστορία για όσους δεν προλάβανε...

Γι'αυτό δεν ανέφερα συγκεκριμένα την dyndns στο φίλο αλλά αναφέρθηκα γενικά στην υπηρεσία.

Όπως το βλέπω όλες οι καλές ελεύθερες εφαρμογές & υπηρεσίες σιγά σιγά κλειδώνουν - offtopic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αλήθεια είναι ότι δεν έιχα δώσει πολύ σημασία όπως είπε ο φίλος άδικος ( :-D )... αν μπορείς να με βοηθήσεις nzeppos για την αρχή βασικά για το dyn , γιατί κι εγώ πήγα στο site (μετά από καιρό) και δεν βρήκα άκρη για free λύση!! Πάντως με ψήνει αρκετά αυτή η λύση (του φτιάξτο μόνος σου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • Moderators

Το ultraVNC δεν κάνει δουλειά??

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει να πω την αλήθεια αλλά εχω ακούσει ότι ειναι καλό...

Αν και μπορει να χρησιμοποιηθει για το file transfer και οντως να ειναι κρυπτογραφημενη η συνδεση, η λειτουργια του δεν εστιαζει τοσο στη μεταφορα αρχειων οσο στο remote desktop, το οποιο ο ts δεν θελει ως λυση. Kαι επισης θα πρεπει να γινει και καποιο port forward για να λειτουργησει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...