Προς το περιεχόμενο

χάνεται η σύνδεση μου στο internet


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, έχω 2 mac στο σπιτικό δίκτιο και τελευταία χάνει μια το ένα κ μια το άλλο τη σύνδεσή τους στο internet. Επίσης είτε στο ένα είτε στο άλλο μου βγαίνει το επισυναπτόμενο μήνυμα. Τι να φταίει; Μπορεί να φταίει το router μου ή να πρέπει να ορίσω static ips και να απενεργοποιήσω το Automatic config του iPv4, η κάτι άλλο;

post-74587-0-75891100-1348632964_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

αφού σου λέει ότι την IP την χρησιμοποιεί άλλο μηχάνημα. Άσε το router να δίνει αυτόματα IP,

μήπως και θες να συνδεθείς με κανένα κινητό ή κάτι και σε αυτά τα δυο μηχανήματα δώσε σταθερή IP

έξω από το εύρος του DHCP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ενσύρματο το συγκεκριμένο router και δεν έχω και κάποια άλλη συσκευή με τον οποία να θέλω να συνδεθώ.

1. Αλήθεια τι άλλη συσκευή μπορεί να θέλω να συνδέσω

2. Γιατί να πρόεκυψε ξαφνικά αυτό το μήνυμα?

3. Η άλλη συσκευή που μου λέει πως συνδέεται μπορεί να είναι το άλλο mac?

4. Εάν ορίσω static ip στο καθένα mac θα έχω κάποιο πρόβλημα λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Αν είναι μόνο ενσύρματο, μόνο κάποιο άλλο PC

2. ??

3. Αυτό μπορείς να το δεις πηγαίνωντας στις συνδέσεις και των 2 MAC για να δεις τη IP έχουν πάρει. Αν έχουν πάρει την ίδια τότε ναι και στο 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2. Μια ζωή αυτές τις ρυθμίσεις είχα, τώρα πρόσφατα μου έβγαλε το συγκεκριμένο μήνυμα!

3. Έχουν διαφορετικές ip. Να ρωτήσω όμως εάν το καλώδιο έχει κάποιο πρόβλημα και αποσυνδέεται το ένα mac τότε τί γίνεται με τις ips? Ειδικά εάν αυτό που αποσυνδέεται έχει την μικρότερη αριθμητικά ip, μήπως τότε ελείψει της, ψάχνει να τις αναδιοργανώσει κ γιαυτό γίνεται αυτο το κομφούζιο; Έχει λογική αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...