Προς το περιεχόμενο

Γυαλιά ηλίου


DimitrisPas13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα στο φόρουμ...θα ήθελα ένα ζευγάρι γυαλιά ηλίου αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα...έχω μυωπία...και χωρίς τα γυαλιά της μυωπίας δεν βλέπω τίποτα...υπάρχει καμιά λύση που μπορώ να συνδυάσω γυαλιά ηλίου με γυαλιά μυωπίας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται. 4 λύσεις.

Η 1η είναι να φορέσεις φακούς και παίρνεις ότι γυαλί ηλίου θες.

Η 2η είναι να πας σε ένα κατάστημα οπτικών και να φτιάξεις γυαλιά ηλίου με μυωπία (+αστιγματισμό αν έχεις). Αναλόγως το μέγεθος/σχήμα σου λένε τιμές για τους φακούς, από ξέρω παίζουν 50-150ευρώ το ζευγάρι φακών + τιμή των γυαλιών ηλίου, αναλόγως την μάρκα + αν βάλεις κάποιο φίλτρο για αντανακλάσεις εσωτερικές κλπ.

Η 3η λύση , υπάρχουν γυαλιά μυωπίας μαζί με ηλίου, δλδ είναι σαν κανονικό μυωπίας και πάνω του κολλάνε τα ηλίου, και τα βάζω βγάζεις εύκολα.

Η 4η λύση είναι να βάλεις φακούς photo grey (νομίζω έτσι τους λένε) και αυτοί στον ήλιο σκουραίνουν μόνοι τους και όταν μπαίνεις σε εσωτερικό χώρο ξε-σκουραίνουν.

 

όλες οι λύσεις έχουν τα + και τα - τους, τα ζυγίζεις και επιλέγεις.

 

Μπορείς να ρωτήσεις συμβουλές ή κάποια άλλη λύση αν υπάρχει στον οπτικό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 3η επιλογή μου αρέσει πολύ...θα πάω να ρωτήσω...ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια...!!!!!

 

Υ.Γ.Η πιο φτηνή πια είναι...ρωτάω από περιεργεια...!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Santana τα λεει μια χαρα.

Κατα τη γνωμη μου, αποδεκτες αισθητικα λυσεις ειναι οι 1 και 2. 3 και 4 ειναι για τα θηρια, εκτος αν θες να μοιαζεις με αμερικανο τουριστα ή με 55αρη καθηγητη λυκειου αντιστοιχα.

Προσωπικα εφαρμοζω τη λυση 2 γιατι με ενοχλουν οι φακοι. Εχει επιπλεον κοστος που εξαρταται απο τη μυωπια σου. Περσι παντως αγορασα ενα ζευγαρι rayban wayfarer polarized με 5 βαθμους μυωπια και μου κοστισαν συνολικα 200 ευρω. Αρκετα χρηματα, αλλα δεν το μετανιωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...