Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με laptop


bscyb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εδώ και 3 χρόνια έχω αυτό το laptop http://www.sony.gr/product/vaio-seira-e/vpceb1s1e-bj και δούλευε μια χαρά.

 

Αλλά εδώ και 1 μήνα αρχίζει και κολλάει πολύ (δουλεύει κανονικά για κάνα 20 λεπτό και μετά ξαφνικά αρχίζει και κολλάει πάρα πολύ και για να φτιάξει πρέπει να κλείσω όλα τα προγράμματα που τρέχουν και να μην κάνω τίποτα για 5 λεπτά επίσης ζεσταίνεται πάρα πολύ (όταν λέω πάρα πολύ το εννοώ αν βάλεις το χέρι σου από κάτω και το αφήσεις για λίγα δευτερόλεπτα θα καείς) και ας έχει ψήκτρα.

 

Επίσης κάτι που παρατήρησα χτες όταν άνοιξα το task manager είναι αυτό:

 

27936667.png

 

αυτό είναι από ίο?

 

μπορείτε να μου προτείνετε τη να κάνω για να μην κολλάει τόσο το laptop (με τελευταία λύση το format)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατέβασα το HWMonitor το οποίο μετράει την θερμοκρασία της cpu και το max που έφτασε είναι 101 °C

 

από ότι φαίνεται θέλει επειγόντως undervolting

ακολουθώ ένα guide που βρήκα και μόλις τελειώσω θα σας ενημερώσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα έλεγα να αφήσεις τα undervolting & overvolting κατα μέρος. Το μηχάνημα υποφέρει γιατι έχουν φραξει τα πτερυγια απο την ψυκτρα με αποτέλεσμα να μην ψυχεται ο επεξεργαστη. Τα Sony έχουν εξαιρετικά εύκολο άνοιγμα. Αν δεν ασχολείσαι εσυ βάλε ένα γνωστό σου να το ανοίξει, καθαριστε την ψυκτρα και το μηχάνημα θα πετάει.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΛΑ ΛΥΝΟΝΤΑΙ ΜΕ SOFTWARE ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ SONY VAIO! Δεν καταλαβαίνεις ότι θέλει καθαρισμό? Φαντάσου να σου κλείσουνε το στόμα και την μύτη να δω πόσο θα αντέξεις , το ίδιο και τα λάπτοπ , αν είναι τιγκα στην σκόνη πως να αντέξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως πριν 1 χρόνο το είχα δώσει σε ένα γνωστό να μου το καθαρίσει και πάλι από την ίδια μέρα ανέβαζε υψηλές θερμοκρασίες μπορεί όχι 100 °C όπως τώρα αλλά 85 με 90 σίγουρα οπότε δεν νομίζω να φταίει μόνο αυτό γενικά το laptop ανέβαζε υψηλές θερμοκρασίες από την στιγμή που το αγόρασα αλλά ποτέ δεν είχα πρόβλημα όπως τώρα (που κολλάει πάρα πολύ μερικές φόρες) και δούλευε κανονικά .

 

Το κόλλημα πιστεύω πως οφείλεται σε κάποιο ιό (δείτε και το screenshot στο αρχικό μου post, έχω ανοιχτό 1 google chrome και στο task manager όπως βλέπεται τρέχουν παρά πολλά chrome.exe) κατέβασα 1 antispyware αλλά δεν φαίνεται να έκανε δουλεία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το chrome , δουλεύει έτσι (στο δικό μου έχει 3-4 διεργασίες). Απενεργοποίησε τα extensions αυτά μπορεί να σου κάνουνε την ζημιά.

 

Κάθε tab στον chrome = μια διεργασία. Σε πισί πενταετίας το firefox ήτανε πιο ελαφρύ από τον chrome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...