Προς το περιεχόμενο

windows server 2008


Lef1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Εδώ και καιρό παιδεύομαι να βρω ένα virtual machine και βρήκα το xen server citrix.

 

Θα ήθελα να ρωτήσω ποια είναι η διάφορα αυτού του server(xen server citrix) από τον server των windows 2008.

 

Αν έχω καταλάβει μπορούν να κάνουν σχεδόν τα ιδία πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Server virtualization το ενα (Xen), server σκετο το αλλο (Windows).

Απο το site της Citrix

Server virtualization is a proven technology that enables multiple virtual machines to run on a single physical server. Each virtual machine is completely isolated from other machines and is decoupled from the underlying host by a thin layer of software known as a hypervisor. This allows each virtual machine to run different operating systems and applications. Because the machines have been decoupled from the underlying host, the guest can also be moved from one physical server host to another while running, this is known as live migration. These attributes are transforming how organizations approach virtual computing.

 

Μicrosoft σχετικα με τον καινουριο server, 2012

Windows Server powers many of the worlds' largest datacenters, enables small businesses around the world, and delivers value to organizations of all sizes in between. Windows Server 2012 redefines the server category, delivering hundreds of new features and enhancements spanning virtualization, networking, storage, user experience, cloud computing, automation, and more. Simply put, Windows Server 2012 helps you transform your IT operations to reduce costs and deliver a whole new level of business value.

Μπορεις να χρησιμοποιησεις virtualization και στα 2008 αλλα δεν εστιαζουν μονο εκει, σε αντιθεση με το συγκεκριμενο προιον της Citrix το οποιο ειναι καθαρα γι αυτη τη δουλεια.

Οταν λες οτι παιδευεσαι τοσο καιρο να βρεις ενα virual machine, τι εννοεις? Γενικα ή δεν μπορουσες να βρεις κατι σχετικο με τον xen server της Citrix?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά η απορία μου είναι γιατί δεν χρησιμοποιω μονό windows server 2008 αφού μπορούν και κάνουν virtualization . Υπάρχει η δυνατότητα να έχω πανω σε έναν server και windows server 2008 και xen server?

 

Τα έχω μπερδέψει λίγο με όλα αυτά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Απλά η απορία μου είναι γιατί δεν χρησιμοποιω μονό windows server 2008 αφού μπορούν και κάνουν virtualization . Υπάρχει η δυνατότητα να έχω πανω σε έναν server και windows server 2008 και xen server?

 

Τα έχω μπερδέψει λίγο με όλα αυτά

Ο Xen δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σε Windows host μηχανημα, οπως εχεις εσυ τα Windows 2008. Μπορει να "σηκωσει" Windows Server 20xx, αλλα θα πρεπει να "καθεται" σε Linux,BSD ή Solaris.

Μπορεις ομως να χρησιμοποιησεις καποια αλλη virtualization τεχνολογια, οπως πχ ο Hyper-V της Microsoft. Συγκεκριμενα για τον Hyper V θα πρεπει να εισαι σε x64 εκδοση των 2008 για να μπορεσεις να προσθεσεις το ρολο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ που ασχολείσαι με το θέμα .

 

Ήθελα έναν server ο οποίους θα κάνει virtualization και θα κάνει back up και από τη βλέπω ο xen server το κάνει αυτό.

 

Δηλαδή αν έβαζα windows server 200xx με τεχνολογία ο Hyper-V θα είχα το ίδιο αποτέλεσμα με τον xen server? (back up και virtualization)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...