Προς το περιεχόμενο

Backtracking και γενικές ερωτήσεις αρχάριου


bikey77

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξέρω ότι υπάρχει αρκετή θεματολογία πάνω στο συγκεκριμένο ζήτημα αλλά θέλω να ρωτήσω πιο γενικά και λιγότερο τεχνικά....

 

Για 2 ώρες θα χρειαστώ κάποιο ασύρματο δίκτυο κοντά σε εκκλησία για να κάνω stream το γάμο μου.

Θα χρειαστεί λοιπόν γι αυτό το χρονικό διάστημα να "δανειστώ" internet από κάποιο σπίτι κοντά στην εκκλησία (είναι για καλό σκοπό, ας με συγχωρήσει ο κάτοχος της γραμμής!). Τα σπίτια απέχουν 30-50 το πολύ και υπάρχουν πολλά γύρω γύρω.

 

Απ ότι ξέρω υπάρχουν κάποιες WiFi USB κεραίες με μεγάλη ευαισθησία για να πιάνεις δίκτυα με καλό σήμα και με το backtrack καταφέρνεις να βρεις τον κωδικό τους. Το ερώτημά μου είναι πόσο εύκολο και γρήγορο είναι να σπάσεις ένα δίκτυο; Κάποιος που δεν έχει ασχοληθεί ποτέ, θα χρειαστεί πολύ χρόνο να τα καταφέρει ή υπάρχουν κάποια προγράμματα που απλά αναλαμβάνουν και βρίσκουν δίκτυα και τα σπάνε χωρίς πολλές γνώσεις από πλευράς χρήστη; Απαξ και βρεις τον κωδικό, μετά η σύνδεση στο δίκτυο γίνεται άμεσα, όπως πχ και με το wifi του σπιτιού μας;

 

Αν θέλετε, προτείνετέ μου και κάποια links για αρχάριους και κάποια κεραία που να κάνει για τα παραπάνω, θα με υποχρεώσετε.

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η διαδικασια δεν ειναι καθολου ευκολη για εναν αρχαριο, θα συμφωνησω με τον παραπανω.

Ειναι καλυτερα να ζητησεις τον κωδικο απο καποιον στη γειτονια παρα να σπασεις το κεφαλι σου με εντολες σε ενα τερματικο για να βρεις, αν βρεις, ενα κλειδι μετα απο ωρα ψαξιματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπολογίζεις νομίζω χωρίς τους "ξενοδόχους"!Απ ότι γνωρίζω με το backtrack δεν μπορείς να σπάσεις όλα τα κλειδώματα (πχ wpa2) που πλέον κάποιες εταιρίες τα δίνουν από default στα ρούτερ τους άρα και κάποιος άσχετος να είναι δεν παίζει να το χει αλλάξει.Έπειτα εκείνη την ημέρα θα χεις το άγχος σου και δεν θα έχεις τον χρόνο να κάθεσαι να ψάχνεις για κωδικούς...άσε που για να βρεις κωδικό πρέπει εκείνη την στιγμή να ανταλλάσονται δεδομένα (δλδ ο χρήστης να σερφάρει ή να κατεβάζει)για να τον βρεις πιο γρήγορα.Και αν στην μέση του μυστηρίου σε ανακαλύψει ο ιδιοκτήτης και το κλείσει;; ή αν το κλείσει τυχαία;; τότε τί κάνεις;;Πρακτικά θα σου πρότεινα κ εγώ για να μην μπλέξεις και τελικά να μην προλάβεις ή να βρεθείς σε δυσκολία...να κάνεις αυτό που είπε και ο φίλος πιο πάνω...ευγενικά αν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν από κάποιο κοντινό σπίτι!

Βίον ανθόσπαρτον και καλούς απογόνους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά και για τις ευχές.

Σίγουρα δε θα ασχοληθώ εκείνη τη μέρα αλλά θα φροντίσω να έχω κάνει τη διαδικασία κάποιες μέρες πριν.

Όσο για το να ζητήσω από κάποιο γείτονα τον κωδικό, η αλήθεια είναι ότι στις μέρες μας η καχυποψία αλλά και ο ατομικισμός δε βοηθούν σε τέτοιες περιπτώσεις και πολύ...

 

Ψάχνοντας στο internet υπάρχουν διάφορα tutorials κλπ που δείχνουν ότι μέσα σε μερικά λεπτά βρίσκεις κλειδιά ασύρματων δικτύων, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα οι χρόνοι που δείχνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα ρε τι άλλο θα σκεφτεί ο κόσμος για να του πούμε πως να μάθει να σπάει δίκτυα. Άκου εκεί τι σκέφτηκε ο θεός. Παντρευόμαι και θέλω να στριμαρω τον γάμο. Χαχαχα. Φίλε μου υπάρχει μια πολύ απλή λύση για το θέμα σου. Πας βονταφον. Αγοράζεις 3 ώρες mobile internet και κάνεις την δουλειά σου. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση. Άλλες ετοιμασίες για τον γάμο δεν έχεις; θα καθήσεις να ασχοληθείς με το πως σπάνε τα δίκτυα; τόσα λεφτά κοστίζουν οι γάμοι. Τα 25 ευρώ στη βοντα θες να γλυτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχαχα ρε τι άλλο θα σκεφτεί ο κόσμος για να του πούμε πως να μάθει να σπάει δίκτυα. Άκου εκεί τι σκέφτηκε ο θεός. Παντρευόμαι και θέλω να στριμαρω τον γάμο. Χαχαχα. Φίλε μου υπάρχει μια πολύ απλή λύση για το θέμα σου. Πας βονταφον. Αγοράζεις 3 ώρες mobile internet και κάνεις την δουλειά σου. Πραγματικά μου κάνει εντύπωση. Άλλες ετοιμασίες για τον γάμο δεν έχεις; θα καθήσεις να ασχοληθείς με το πως σπάνε τα δίκτυα; τόσα λεφτά κοστίζουν οι γάμοι. Τα 25 ευρώ στη βοντα θες να γλυτώσεις?

 

Πιστεύεις δηλαδή ότι ο εξοπλισμός για τον οποίο ρωτάω κοστίζει λιγότερο από 25 ευρώ και πάω να τη βγάλω φθηνά; Επειδή βιάστηκες να πεις τη χαζομάρα σου, έχω stickάκι Vodafone 3G, δε το εμπιστεύομαι γιατί όσες φορές το χρειάστηκα δεν ήταν επαρκές και σε καμία περίπτωση το upload του δε θα φτάνει για video 720p. Τέλος, για να σου λυθούν οι απορίες, για μένα είναι πάρα πολύ σημαντικό το streaming γιατί κάποια πολύ αγαπημένα πρόσωπα μένουν στην άλλη άκρη του κόσμου και δε μπορούν να είναι εδώ εκείνη τη μέρα.

 

Άσε λοιπόν τις εξυπνάδες για κανέναν άλλο που περνάνε οι δικές σου και ασχολήσου με κάτι άλλο αν δεν έχεις να συνεισφέρεις στη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες αλλά και για τις ευχές.

Σίγουρα δε θα ασχοληθώ εκείνη τη μέρα αλλά θα φροντίσω να έχω κάνει τη διαδικασία κάποιες μέρες πριν.

Όσο για το να ζητήσω από κάποιο γείτονα τον κωδικό, η αλήθεια είναι ότι στις μέρες μας η καχυποψία αλλά και ο ατομικισμός δε βοηθούν σε τέτοιες περιπτώσεις και πολύ...

 

Ψάχνοντας στο internet υπάρχουν διάφορα tutorials κλπ που δείχνουν ότι μέσα σε μερικά λεπτά βρίσκεις κλειδιά ασύρματων δικτύων, δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα οι χρόνοι που δείχνουν;

 

Τότε οργανώσου και ξεκίνα κατασκοπεία!Πήγαινε στην εκκλησία δες τί πιάνεις απ τα γύρω σπίτια...τί κλείδωμα χρησιμοποιούν...πόση ώρα το έχουν ανοιχτό...πόσο bandwith χρησιμοποιούν....

Θα σου πρότεινα για να το δεις κ ο ίδιος ότι θα συναντήσεις προβλήματα και αστάθμητους παράγοντες...να κατεβάσεις το backtrack...και να δοκιμάσεις να πειραματιστείς με τα κλειδώματα της γειτονιάς σου.Και εντάξει θεωρούμε ότι πέτυχες να βρεις κωδικούς και μπαίνεις και όλα οκ....θες καλό upload...ποιός σου εγγυάται ότι εκείνο το δίωρο σ αυτόν που θα χεις συνδεθεί δεν θα ανεβάζει με τις πάντες πχ σε τόρρεντς;;

Είναι πολύ ρευστό το θέμα με αρκετούς αστάθμητους παράγοντες γι αυτό (αν κ συμφωνώ στην καχυποψία που ανέφερες) για να είσαι σίγουρος βρες κάτι σταθερό και σίγουρο...ρώτα στα σπίτια ή σε καμιά καφετέρια κοντινή να σου παρέχουν αυτό που ζητάς και εν αναγκη πλήρώνεις 10-20 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα μια δυο δοκιμές με το ustream.tv με την απλή webcam που έχει το laptop μου και είδα ότι απαιτεί περίπου 150-160kb/sec, υπάρχει κάποιος τρόπος υπολογισμού του όγκου ανά λεπτό ή ώρα για μια κάμερα 720p?

 

Τότε οργανώσου και ξεκίνα κατασκοπεία!Πήγαινε στην εκκλησία δες τί πιάνεις απ τα γύρω σπίτια...τί κλείδωμα χρησιμοποιούν...πόση ώρα το έχουν ανοιχτό...πόσο bandwith χρησιμοποιούν....

Θα σου πρότεινα για να το δεις κ ο ίδιος ότι θα συναντήσεις προβλήματα και αστάθμητους παράγοντες...να κατεβάσεις το backtrack...και να δοκιμάσεις να πειραματιστείς με τα κλειδώματα της γειτονιάς σου.Και εντάξει θεωρούμε ότι πέτυχες να βρεις κωδικούς και μπαίνεις και όλα οκ....θες καλό upload...ποιός σου εγγυάται ότι εκείνο το δίωρο σ αυτόν που θα χεις συνδεθεί δεν θα ανεβάζει με τις πάντες πχ σε τόρρεντς;;

Είναι πολύ ρευστό το θέμα με αρκετούς αστάθμητους παράγοντες γι αυτό (αν κ συμφωνώ στην καχυποψία που ανέφερες) για να είσαι σίγουρος βρες κάτι σταθερό και σίγουρο...ρώτα στα σπίτια ή σε καμιά καφετέρια κοντινή να σου παρέχουν αυτό που ζητάς και εν αναγκη πλήρώνεις 10-20 ευρώ.

 

Δυστυχώς δε μπορώ να διαθέσω τόσο χρόνο σε έρευνα... Πολύ σωστά, σίγουρα δε μπορώ να ξέρω αν την ώρα του γάμου ο κάτοχος της γραμμής θα είναι συνδεδεμένος και να ανεβάζει όπως λες κι εσύ τα κέρατά του...

 

Σκέφτηκα ότι αν είχα "σπάσει" 4-5 δίκτυα, όλο και κάποιο θα εξυπηρετούσε τη δουλειά.

 

Ως τελευταία λύση θα χρησιμοποιήσω ένα Vodafone mobile broadband στικάκι που έχω αλλά δεν το πολυεμπιστεύομαι... το είχα πέρυσι για κανα δίμηνο και δεν έμεινα ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...