Προς το περιεχόμενο

Sony Vaio VGN-FZ38M συνεχή προβλήματα και κρεμάσματα


N3CR4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίδες το μηχάνημα είναι με Vista 32bit. Είναι τουλάχιστον 7 χρονών και έχει δουλέψει αρκετά. Τελευταία μετά το sleep mode δεν ανοίγει και αν τον αφήσω αρκετή ώρα ανοιχτό μετά δεν επανέρχεται στα λογικά του. Μένει κρεμασμένος.

 

Το θέμα είναι πως το λαμπάκι που δείχνει αν γυρνάει ο δίσκος ΔΕΝ ανάβει όταν κάνει τα παραπάνω. Έτσι λέω ότι μάλλον έχει αρχίσει τα δικά του ο σκληρός. Εσείς τι λέτε; Αν τον αντικαταστήσω θα παίξει ή μάλλον να αντικαταστήσω όλο το μηχάνημα;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχικα επειδη δεν καταλαβα καλα το προβλημα, τι εννοεις μενει κρεμασμενος και δεν επανερχεται στα λογικα του;

τι ακριβως σου κανει εκτος απο το λαμπακ που δεν αναβοσβηνει; μονο δεν ανοιγει μετα το sleep mode ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με συγχωρείς φίλε μου που δεν είμαι απόλυτα ξεκάθαρος. Λοιπόν εκτός από το sleep όπως προείπα, όταν τον αφήσω αρκετές ώρες να δουλεύει και γυρίσω να κάτσω στο πληκτρολόγιο, δεν ανταποκρίνεται.

 

Κουνιέται μόνο mouse αλλά ότι και να πατήσω δεν λειτουργεί.

 

Ο task manager π.χ. δεν ανοίγει. Μετά το desktop γίνεται θολό άσπρο και το ποντίκι γινεται το κλασσικό εικονίδιο των windows η κλεψύθρα.

 

Από εκεί και πέρα δεν ξεκολλάει ποτέ αν δεν τον κλείσω από το on off.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεγχο υγείας του δίσκου με το hdsentinel και αλλαγή λειτουργικού.

 

Thanx για την άμεση απάντησή σου.

 

1.Τρέχω τώρα που γράφω το Hard Disk Sentinel Short Test.

 

2.Αλλαγή λειτουργικού έχω δοκιμάσει σε Windows 7 αλλά ξαναγύρισα σε Vista διότι δεν κυκλοφορούν official drivers από την Sony για να μου δουλεύουν τα πλήκτρα έντασης και τα sd card slots. Δε νομίζω και να βγουν δλδ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστός για το driver finder. Δεν το γνωρίζω καν. :blink:

 

Το θέμα όμως είναι ότι τώρα που τρέχει το hard disk sentinel short test έχει κολλήσει στο τεστ.

Δεν γυρνάει καν ο δίσκος αν κρίνω από το λαμπάκι, ο χρόνος τρέχει κανονικά αλλά δεν προχωράει η μπάρα προόδου.

 

Οπότε και windows να αλλάξω δε θα παραμείνει το πρόβλημα; :cry:

 

Το log του Hard Disk Sentinel (δεν έχει τελειώσει ακόμα):

 

Τhere are 1 bad sectors on the disk surface. The contents of these sectors were moved to the spare area.

The drive found 3 bad sectors during its self test.

There are 2 weak sectors found on the disk surface. They may be remapped any time in the later use of the disk.

At this point, warranty replacement of the disk is not yet possible, only if the health drops further.

It is recommended to examine the log of the disk regularly. All new problems found will be logged there.

 

No actions needed.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη οθόνη που σου δείχνει το health πόσο τις% έγραφε - γράφει ? Πρόσεξες ? Φυσικά αν έχει πρόβλημα ο δίσκος ότι και να βάλεις (αν τα καταφέρεις) πάνω θα έχεις πρόβλημα.

 

post-227308-0-04780700-1349174416_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πρώτη οθόνη που σου δείχνει το health πόσο τις% έγραφε - γράφει ? Πρόσεξες ? Φυσικά αν έχει πρόβλημα ο δίσκος ότι και να βάλεις (αν τα καταφέρεις) πάνω θα έχεις πρόβλημα.

 

post-227308-0-04780700-1349174416_thumb.jpg

 

Health είναι 94%. Και τώρα που τρέχει το τεστ λέει 43 βαθμοί Κελσίου.

Για αυτό λέω και εγώ να αντικαταστήσω τον δίσκο με άλλον. Ή τον ίδιο ή έναν με 7200rpm. Θα τον σηκώνει λες; :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 94% δεν είναι κακό για έναν δίσκο 7 ετών.. ίσως χρειάζεται μόνο καθάρισμα κ ένα καλό φορματ,τώρα αν θέλεις να πας σε πιο γρήγορο και έχεις κ την δυνατότητα,καντο. φυσικά και παίρνει 7200rpm το μέγεθος και η σύνδεση έχει σημασία όχι οι στροφές βεβαιώσου πρώτα όμως ότι είναι sata ο δίσκος σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες βαλε λιγο hwmonitor kαι δες θερμοκαρασιες επειδη βλεπω ελαχιστα τσιμπιμενο στο κιτρινο δηλαδη τη θερμοκρασια του σκληρου. Ανεβασε screenshot.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Αν σε παίρνει οικονομικά, άλλαξε τον και αυτό γιατί, τα bad sectors ειναι ο καρκίνος του δίσκου, είναι σίγουρο

οτι θα βγάλει και άλλα.

Αν δεν σε παίρνει, τρέξε το hddat από το hirens και άστο, αν μπορεί, να σου μαρκάρει τα bad sectors μηπως δουλέψει

σωστά λίγο καιρό ακόμα.Πάντως αν τα bad είναι κοντά στο mbr δεν θα καταφέρεις και πολλά.

(Εγώ ως τεχνικός προτείνω αντικατάσταση του δίσκου ακόμα και στο 99% health)

Φιλικά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 94% δεν είναι κακό για έναν δίσκο 7 ετών.. ίσως χρειάζεται μόνο καθάρισμα κ ένα καλό φορματ,τώρα αν θέλεις να πας σε πιο γρήγορο και έχεις κ την δυνατότητα,καντο. φυσικά και παίρνει 7200rpm το μέγεθος και η σύνδεση έχει σημασία όχι οι στροφές βεβαιώσου πρώτα όμως ότι είναι sata ο δίσκος σου.

 

Ο δίσκος είναι sata 100%. Τον έχω ξαναβγάλει στο παρελθόν. Λέω να βάλω 360gbs τώρα αλλά είχε 260gbs. Τι λες;

Τώρα για θέμα φορμάτ, τι διαφορετικό μπορώ να κάνω ώστε να δω καμιά διαφορά; Απλά βάζω τα recovery disks της Sony που είχα φτάξει όταν τον αγόρασα. Δεν έχω cd από Windows ώστε να κάνω εγκατάσταση μόνο των Windows χωρίς τα προεγκατεστημένα προγράμματα της Sony.

 

 

Αν θες βαλε λιγο hwmonitor kαι δες θερμοκαρασιες επειδη βλεπω ελαχιστα τσιμπιμενο στο κιτρινο δηλαδη τη θερμοκρασια του σκληρου. Ανεβασε screenshot.

 

Την έχω επισυνάψει σε αυτό το post. post-167684-0-05865400-1349185155_thumb.jpg

 

Καλησπέρα,

Αν σε παίρνει οικονομικά, άλλαξε τον και αυτό γιατί, τα bad sectors ειναι ο καρκίνος του δίσκου, είναι σίγουρο

οτι θα βγάλει και άλλα.

Αν δεν σε παίρνει, τρέξε το hddat από το hirens και άστο, αν μπορεί, να σου μαρκάρει τα bad sectors μηπως δουλέψει

σωστά λίγο καιρό ακόμα.Πάντως αν τα bad είναι κοντά στο mbr δεν θα καταφέρεις και πολλά.

(Εγώ ως τεχνικός προτείνω αντικατάσταση του δίσκου ακόμα και στο 99% health)

Φιλικά

 

Μάλλον πάω για δίσκο όπως είπα και πάνω... Με πείσατε.

 

Βάλε τους Vista drivers αυτών των δυο στα 7 και μετά τρέξε ένα drivers finder να σου βρει τα updates τους..

 

Δεν είναι free αυτό το προγραμματάκι. Εννοείς την βασική έκδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...