Προς το περιεχόμενο

Ψηφιακή πώληση indie παιχνιδιού και εφορία.


Kain Origin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Διαβάζοντας μερικά άρθρα για indie παιχνίδια και για τις πωλήσεις τους, μου γεννήθηκε από καθαρή περιέργεια μια απορία.

 

Έστω οτι ξέρω προγραμματισμό. Έστω οτι έφτιαξα μόνος μου ένα ωραίο indie παιχνιδάκι. Έστω πως θέλω να το πουλήσω στο διαδίκτυο.

 

Αφήνοντας στην άκρη το θέμα των αδειών του λογισμικού που θα χρησιμοποιηθεί, θα ήθελα να μάθω τι ακριβώς θα γίνεται με τη φορολογία σε μια τέτοια περίπτωση.

 

Τι θα χρειαστεί να πληρώσω και πού για να πουλήσω στο διαδίκτυο ένα παιχνίδι που έφτιαξα;

Τι ποσοστό των κερδών θα πάει στην εφορία;

Θα έχει διαφορά εάν σχηματίσω ένα μικρό studio ή το διανέμω μόνος μου;

Θα παίζει ρόλο εάν το αγοράσουν χρήστες από το εξωτερικό ή χρήστες από Ελλάδα;

 

Έψαξα λίγο στο Google αλλά δεν βρήκα και πολλά. Θα ήθελα λοιπόν εάν γνωρίζει κάποιος από τέτοια θέματα να ξεκαθαρίσει λίγο την κατάσταση.

 

Ευχαριστώ. ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανεβάζεις δωρεάν το παιχνιδάκι που έφτιαξες, και σου λέμε δωρεάν τι ακριβώς θα χρειαστεί να κάνεις!

^_^

 

 

σε mediafire please για να πηγαίνει σφαίρα!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω με τάπωσες... :X

 

 

 

 

 

 

 

(Αν και μιλώ σε καθαρά θεωρητικό επίπεδο, ακόμα ούτε τα βασικά της C++ δεν έχω καταφέρει να μάθω... :eek:

Γενικά πάντως νομίζω θα ήταν χρήσιμο να υπάρχουν κάπου γραμμένα αυτά τα θέματα, ώστε εάν κάποιος άλλος καρμίρης σαν εμένα σκέφτεται να ασχοληθεί με το άθλημα, να ξέρει πού μπλέκει... :unsure: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...