Προς το περιεχόμενο

Sapphire HD 3850 ή MSI N9800gt?


F1spa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 2 παλιά pc και θέλω να συναρμολογήσω ένα με τα καλύτερα υλικά.

 

Λοιπόν έχω αυτές τις 2 κάρτες:

 

http://www.sapphiretech.com/presentation/product/?cid=1&gid=4&sgid=336&pid=80&psn=&lid=1

 

http://www.msi.com/product/vga/N9800GT-T2D512.html

 

Μπορεί κάποιος να μου πει ποιά είναι καλύτερη;

 

Η Sapphire (στα δικά μου μάτια) φαίνεται ελάχιστα καλύτερη (κυρίως επειδή βλέπω πως χρειάζεται τροφοδοσία, ενώ η ATI έχει HDMI που η πρώτη δεν έχει καν.

 

Οπότε δε μπορώ να αποφασίσω, τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά ίδια μου φαίνονται.

 

 

Υ.Γ.: Να τονίσω πως τη κάρτα τη θέλω κυρίως για ταινίες σε καλή ανάλυση (1080p), τα παιχνίδια δε με απασχολούν ιδιαίτερα.

 

Η συνέχεια δικιά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο θέλουν έξτρα τροφοδοσία και καμία δεν έχει HDMI. Και οι δυο έχουν DVI. Εγω θα πήγαινα για την nvidia λόγο PCI Express. Σε τι μητρικη θα την βάλεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Nvidia δε θέλει τροφοδοσία, και η ATI έχει και αυτή PCI-Express, απλά έχει ΚΑΙ αgp.

 

Σε αυτή τη μητρική θα μπει η κάρτα http://www.asus.com/Motherboards/Intel_Socket_775/P5W64_WS_Professional/

 

Επίσης η ATI έχει 2 DVI και ένα TVout(αυτό δε ξέρω τί είναι, στρογγυλό)

ενώ η Nvidia έχει 1 DVI 1 VGA και 1 HDMI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ... ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑ ΛΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ .. ΑΠΟΦΑΣΗΣΕ ΠΡΩΤΑ ΤΙ ΘΥΡΕΣ ΕΧΕΙ Η ΚΑΘΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ... ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΑΤΙ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ AGP KAI PCI-XPRESS... ΟΤΑΝ ΤΑ.ΒΡΕΙΣ ΟΟΟΛΑ ΑΥΤΑ.. ΞΑΝΑΡΩΤΑ .. ΠΑΡΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ... Ή ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΓΑΛΕ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΜΕ .. ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ...ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ... ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑ ΛΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ .. ΑΠΟΦΑΣΗΣΕ ΠΡΩΤΑ ΤΙ ΘΥΡΕΣ ΕΧΕΙ Η ΚΑΘΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ... ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΑΤΙ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ AGP KAI PCI-XPRESS... ΟΤΑΝ ΤΑ.ΒΡΕΙΣ ΟΟΟΛΑ ΑΥΤΑ.. ΞΑΝΑΡΩΤΑ .. ΠΑΡΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ... Ή ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΓΑΛΕ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΜΕ .. ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ...ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ...

 

ωραια ολα αυτα που λες αλλα κεφαλαια δεν βαζουμε γιατι φαινεται σαν να φωναζουμε

ts 3850 ειτε agp ειτε pci-express ειναι κατωτερη της 9800

επισης 9800 σε agp δεν εχει βγει αρα κατι κανεις λαθος οπως και να εχει αν πραγματι η 3850 ειναι agp τοτε δεν κανει στη μητρικη που εχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη για τα κεφαλαία ... ειχα ξεχασει το caps ανοιχτο στο κινητο... παντως εν ολιγης ο φιλος μας καποιο λαθος κανει στα στοιχεια που μας δινει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από ότι βλέπω η μητρική δεν έχει agp θύρα, συνεπως αν η sapphire είναι αυτή που παρέθεσες στο λινκ δε κάνει για την μητρική σου, οπότε ούτως ή αλλως πας στην 9800

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΛΟΙΠΟΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ... ΕΠΕΙΔΗ ΑΛΛΑ ΛΕΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ .. ΑΠΟΦΑΣΗΣΕ ΠΡΩΤΑ ΤΙ ΘΥΡΕΣ ΕΧΕΙ Η ΚΑΘΕ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ... ΕΠΕΙΤΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΕ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΑΤΙ... ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ AGP KAI PCI-XPRESS... ΟΤΑΝ ΤΑ.ΒΡΕΙΣ ΟΟΟΛΑ ΑΥΤΑ.. ΞΑΝΑΡΩΤΑ .. ΠΑΡΑΘΕΤΟΝΤΑΣ ΤΑ ΣΩΣΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ... Ή ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΒΓΑΛΕ ΤΙΣ ΚΑΡΤΕΣ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕ ΤΙΣ ΝΑ ΤΙΣ ΔΟΥΜΕ .. ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΜΕ...ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΜΠΟΡΟΥΜΕ...

 

Τώρα την έφαγα τη φλασιά: Τόσες μέρες είχα μείνει με την ιδέα πως είναι και agp και pci-e διότι είχα αγοράσει και μία μητρική που είχε και τις 2 υποδοχές και σκάλωσα.

 

Λοιπόν οπότε πολύ απλά νομίζω λύθηκε το θέμα, στην asus θα βάλω την nvidia που είναι pci-e.

 

Και για τον Ntinara που ρώτησε, όχι δε θα τις αγοράσω, συγκεκριμένα η nvidia έγινε αλλαγή πριν 2 χρόνια από εγγύηση άλλης κάρτας που είχε χαλάσει η οποία επίσης είχε γίνει αλλαγή από εγγύηση άλλης κάρτας που είχε χαλάσει.

 

Γενικά θυμάμαι μόνο πως κάποτε είχα πληρώσει 300 ευρώ για μία κάρτα, χαχα.

 

 

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσει και sorry για την παραπληροφόρηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και οι δύο θέλουν έξτρα τροφοδοσία και καμία δεν έχει HDMI. Και οι δυο έχουν DVI. Εγω θα πήγαινα για την nvidia λόγο PCI Express. Σε τι μητρικη θα την βάλεις;

 

Για ένα πράγμα είμαι σίγουρος, πως έχω συνδέσει την 9800 κανονικά χωρίς έξτρα τροφοδοσία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η 9800 θέλει ένα έξτρα τροφοδοσία. Αν πατήσεις το κουμπί να ανάψει ο υπολογιστής θα το καταλάβεις, φαίνεται και από την εικόνα στο site της MSI άλλωστε. Το πρόβλημα σου όμως είναι πως δεν θα έχεις ήχο............ Όταν φτάσεις εκεί κάνε ποστ να σου πω τι να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δουλεύω 2 μέρες το pc κανονικά, του έβαλα και τα 7. Αλλά για να το λέτε κάτι θα ξέρετε, ούτως ή άλλως πάλι σε σας θα καταλήξω για να με βγάλατε απ'τη τρύπα. Κι εμένα και το φίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...