Προς το περιεχόμενο

Αξιοπρεπής Ήχος σε Yaris 2003


WilDuck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά.

 

Πρώτο ποστ αν και σας διαβάζω κατά καιρούς γιατί μαθαίνεις ωραία πράγματα εδώ μέσα.

 

Καλώς σας βρήκα λοιπόν, καλώς με βρήκατε κτλ! :)

 

Στο θέμα μας.

 

Αποφάσισα να αναβαθμίσω λίγο το ηχοσύστημά μου τη στιγμή που, ενώ έγραφα cd κόλλησε το laptop (άσχετος ο λόγος), αλλά είπα μέσα μου: ΟΚ μεγάλε, τέλος τα CD. Πας για Usb Player. [Αυτό σημαίνει ώριμη απόφαση]. χαχα

 

Anyway, στην αρχή δεν ήθελα να δώσω πολλά λεφτά ο τσιφούτης.

Ψάχνω λοιπόν, ψάχνω και πηγαίνω Καλογερόπουλο.

 

Εκεί, μου προτείνει το παλικάρι το Pioneer - DEH-1420UB.

http://www.kalogerop...asp?ITMID=10404

 

Αν και δεν θα με χαλούσε κάτι πιο ακριβό, το προτίμησα επειδή είχε και πράσινο χρώμα, οπότε ταιριάζει με την κονσόλα.

 

Είχα σκεφτεί: Μια που βάζω πηγή δεν βάζω και ένα ζευγάρι διαιρούμενα μπροστά;

 

Και βάζω αυτά: Pioneer - TS-A131Ci (35W RMS)

http://www.kalogerop....asp?ITMID=9442

 

 

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ???

 

 

Α - ΠΟ - ΓΟ - Η - ΤΕΥ - ΣΗ !!!

 

ΕΝΤΑΣΗ: Ελαφρώς πιο χαμηλά από τα εργοστασιακά. (Όταν τα βγάζαμε έμαθα ότι η ΤΟΥΟΤΑ βάζει ουσιαστικά 4 ηχεία. 2 στις πόρτες και 2 στις θέσεις των twitters).

 

ΜΠΑΣΟ: not good.

 

ΠΟΙΟΤΗΤΑ: ΟΚ, για να μην είμαι αχάριστος, η μέρα με τη νύχτα. Τώρα ακούς μουσική.

 

Αλλά μου λείπει η ένταση. Θέλω να γκαρίζω κιόλας μες στο αμάξι και με αυτά ακούγεται περισσότερο η φωνή μου. Θα φάω καμιά γλάστρα στο κεφάλι, δεν παίζει.

 

Για πείτε ρε παιδιά καμιά αξιοπρεπή πρόταση γύρω στο 500άρικο.

 

Ζητάω:

Ένταση - Καθαρό ήχο - Καλό μπάσο (ευτυχώς που δεν ζητάω πολλά).

 

Σκέφτομαι για:

 

1. Διαιρούμενα ηχεία μπροστά

2. Ηχεία σε εταζέρα

3. Ενισχυτή (2κάναλο ή 4κάναλο). (Αξίζει να οδηγεί και τα πίσω ή να πάρω 2κάναλο μόνο για τα μπροστά)?

 

Παραξενιές:

-Δεν θέλω sub. (Το θεωρώ καγκούρικο. ΟΚ, προσωπική άποψη. Συν ότι το πορτ παγκάζ είναι ήδη μικρό)

-Θέλω να χωρέσει ο ενισχυτής κάτω από το κάθισμα του συνοδηγού.

 

Σόρρυ για το τεράστιο 1ο ποστ.

 

Αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει, θα του είμαι ευγνώμων.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Γιώργο,

 

καλώς ήρθες! Για 1ο ποστ, μας τα λες πολύ αναλυτικά.

 

(Απαντάω στον εαυτό μου, don't worry). :-D

 

======

Update

======

 

Μόλις γύρισα από Ηχοκίνηση, Ν. Ιωνία.

 

Το παιδί εκεί είναι εξυπηρετικότατο!!!

Τι να πω. Επαγγελματίας που θα σε ακούσει, θα σου πει το επιχείρημά του και θα στα εξηγήσει όλα αναλυτικότατα :shifty:

 

Λοιπόν, ορίστε η πρότασή του.

 

 

ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ 4ΚΑΝΑΛΟΣ

 

Hifonics Triton IV

http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=4517&category_id=78&option=com_virtuemart&Itemid=9

ή

MBQUART NSC 475

http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=3945&category_id=78&option=com_virtuemart&Itemid=9

 

 

 

SUBWOOFER

Δεν είμαι σίγουρος ποιο ήταν γιατί δεν το είδα από κοντά.

Πάντως, μιλάμε για 10" με τιμή 100-120 ευρώ.

Νομίζω πως ήταν ένα από τα δύο:

 

HERTZ DIECI DS 250.3

http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=3318&category_id=80&option=com_virtuemart&Itemid=9

ή αυτό

HELIX BLUE B 10E

http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=3927&category_id=80&option=com_virtuemart&Itemid=9

 

 

 

HXEIA EMΠΡΟΣ ΔΙΑΙΡΟΥΜΕΝΑ

 

Option 1: Μόλις μπει ο ενισχυτής δοκιμάζω αυτά που έχω τώρα (Pioneer TS-A131Ci) και αν δω ότι μου κάνουν τα αφήνουμε.

 

Option 2: Conchord C 5

http://www.ixokinisi.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=knflypage.tpl&product_id=3772&category_id=79&option=com_virtuemart&Itemid=9

 

 

 

Λοιπόν? :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορώ να πω οτι ο πωλητής της ηχοκινησης με εκπλήσσει θετικότατα Πολυ καλές επιλογές Ο hifonics ειναι πολύ καλός για τα λεφτά του. Πέραν αυτου οι μικρές διαστάσεις του ειναι ικανές για τοποθέτηση κάτω απο το κάθισμα.

 

Ο ήχος του ειναι αρκετά καλος. Για τοσο μικρούλη ενισχυτή βγαζει άνετα τα βατακια που υπόσχεται Αρκετα καθαρός αναλυτικος και ταχυς. Του λείπει βεβαία μαζα και όγκος στα χαμηλά-μεσαία, αλλα ειναι λογικό για καθε ενισχυτη αυτης της τιμης.

 

Σε αυτην την κατηγορία υπάρχει και ο Ιταλικός mosconi one 60.4. Και αυτός μικρος σε μέγεθος και θαυματουργός Μου αρεσε ο ηχος του, αλλα ειναι λιγο ακριβοτερος.

 

Τα δε conchord C5 ειναι απο τα πιο value for money μεγάφωνα. Με 90 ευρω παίρνεις tweeter μαλακού θολου και μια μονάδα με φοβερό χαμηλό.

 

Subwoofer να βαλεις οπωσδήποτε θα σου βελτιώσει πολυ το χαμηλο αλλα και τα αποθέματα της έντασης καθώς τα μεγάφωνα θα απαλλαγούν πλήρως απο αυτες απο το crossover. Άλλωστε 13αρια ειναι οποτε μην περιμένεις να κανουν θαύματα απο μονά τους.

 

Η πηγουλα ειναι απογοήτευση δυστυχώς. Πολυ λιτο EQ, ανύπαρκτο cross και δυστυχώς 1 preout το οποίο θα αναγκαστεί ο εγκαταστατης να κάνει split. Αρα θα εχεις πολυ χαμηλή προενισχυση. Πολύ πιθανών να σου φυσάει πολυ ψηλά.

 

Με ηχεία πίσω μην ασχοληθείς. Αμα κάτσει καλα το εμπρός θα εισαι φουλ καλυμμένος.

 

Τον ενισχυτη τον εχουμε δοκιμασει εδω. http://www.caraudiot...lifiers?row=136

Επεξ/σία από graphist83
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα λεγα να μη βαλεις ηχεια στην εταζερα.

και θα χαλασουν τον ηχο,και θα κουφαθουν οσοι καθονται πισω,επειδη θα ειναι στο επιπεδο των αυτιων τους,και θα αναγκαζεσαι να το εχεις χαμηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

Όντως, το παιδί στην Ηχοκίνηση Ν.Ιωνίας (Γιάννης) είναι φοβερός!

 

και δυστυχώς 1 preout το οποίο θα αναγκαστεί ο εγκαταστατης να κάνει split. Αρα θα εχεις πολυ χαμηλή προενισχυση. Πολύ πιθανών να σου φυσάει πολυ ψηλά.

 

Αυτό μου το είπε και ο Γιάννης.

Επειδή δεν τα πολυκατάλαβα αυτά που έγραψες :-D

πρακτικά τι σημαίνουν;

 

 

1. Χαμηλή προενίσχυση

2. Θα φυσάει ψηλά.

 

Ντινάρα, έχεις δίκιο για εταζέρα. Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πηγή για να οδηγήσει ενα ενισχυτή εχει ειδικές εξόδους με σωστα ισορροπημένο σημα, που ονομάζονται εξοδοι προενισχυσης. Για καθε ζευγος μεγαφώνων χρειάζεται και μια έξοδος pre out (1 ζευγος rca). Μαλιστα για subwoofer απαιτεί ειδικη έξοδο οπου περνα μόνο χαμηλές συχνότητες. Εσυ θες να οδηγήσεις ενα ζευγος μεγαφώνων και ενα sub.

 

Υπο ιδανικές συνθήκες χρειάζεσαι 2 pre out. (οι καλες πηγές εχουν 3). Αρα ο εγκαταστατης θα χρειαστεί να κανει spit την μια έξοδο σου σε 2. Αυτο θα μειώσει αισθητά τα volt που θα εδινε στον ενισχυτή Αυτο σημαίνει οτι ο ενισχυτής θα λαβει χαμηλής ισχύος σημα αρα θα χρειαστει να δουλέψει ψηλότερα. Οταν ομως οι ενισχυτες δουλεύουν πολυ ψηλα, συνήθως ακουμε και Wow And Flutter (φύσημα).

 

Μια αλλη λυση ειναι να βαλει καποιο high to low signal adapter. Αυτο θα εκμεταλλευτεί τις εξοδους των ηχειων της πηγης. Ναι μεν θα δωσει περισσότερο ρευμα αλλα υποβιβασμένη ποιοτητα. Η καλύτερη λυση ειναι ενεργος επεξεργαστής με DSP. Το θεωρώ υπερβολή καθως μια λλη πηγη θα το εκανε απλούστερο και θα κοστιζε λιγότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σημαίνει κατατοπιστική απάντηση !!!

 

Σ'ευχαριστώ για το χρόνο σου και για τον απλό τρόπο που τα έγραψες (να καταλαβαίνουμε κι εμείς οι άσχετοι...)

 

Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι αλλαγή πηγής.

 

Κλαψ κλαψ τα 240 που έδωσα την 1η φορά δηλαδή........ :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους!

 

Επειδή ο ήχος όντως δεν είναι και ο καλύτερος αλλά επειδή με έχουν πιάσει και οι τσιγκουνιές μου, :-D

 

αν βάλω μόνο τα Conchord C5 στην υπάρχουσα πηγή (Pioneer - DEH-1420UB), θα δω διαφορά;

 

Χωρίς ενισχυτή.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...