Προς το περιεχόμενο

Γινετε Συνδεση adsl σε 2 pc με ethernet??


Evilbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το καθε ρουτερ βγαζει απο πισω 4 ethernet.βαζεις απο ενα καλωδιο ethernet σε καθε Pc και το συνδεεις στο ρουτερ.αν δεν εχει 4 ethernet Η πας και παιρνεις ενα switch με 10 ευρω η παιρνεις κανα αλλο ρουτερ αν το ρουτερ αυτο ειναι χαλια η παλιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ριχνεις μεγαλο καλωδιο η μετα ασυρματα αμα πιανει.δεν υπαρχει αλλη λυση.και repeater να εβαζες παλι θα επαιρνε ασυρματα απο το πρωτο ρουτερ και θα εδινε με καλωδιο η ασυρματα στο δευτερο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ριχνεις μεγαλο καλωδιο η μετα ασυρματα αμα πιανει.δεν υπαρχει αλλη λυση.και repeater να εβαζες παλι θα επαιρνε ασυρματα απο το πρωτο ρουτερ και θα εδινε με καλωδιο η ασυρματα στο δευτερο pc.

 

 

 

Υπάρχει και η λύση του powerline

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σωστα την ξεχασα αυτη τη λυση.απλα πρεπει να ειναι ο ιδιος ηλεκτρολογικος πινακας και β.πρεπει να παρει 2 ζευγαρια.

ειναι λιγο ακριβη λυση βεβαια και δυστυχως οπως και το wifi δεν ειναι εγγυημεενο οτι θα παιξει.εχω δει Powerline σε καφετερια που ηταν η μια πριζα με την αλλη ουτε στα 3 μετρα αλλα ακομα και σε Pings εχανα απειρα πακετα.ισως επειδη ηταν καφετερια βεβαια να ειχε τιποτα μηχανηματα που να τραβαγαν πολυ ρευμα και να το εμποδιζε δεν ξερω.επισης ειχαν βαλει και πολυπριζο εκει που συνδεθηκε ενω μερικοι λενε οτι καλυτερα να ειναι μονο του σε μια πριζα η αν χρειαστει να μπει πολυπριζο να παρεις καποιο Powerline πχ devolo κτλ τα οποια εχουν δικια τους πριζα πανω για να συνδεσεις οτι αλλο θες .δηλαδη μπαινουν πρωτα αυτα μονο τους και μετα βαζεις το πολυπριζο πανω στο Powerline οποτε να μην υπαρχει μεγαλο θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα μπορει να μην μπορει να περαστει ευκολα το καλωδιο αν και ειναι η πιο φτηνη και η πιο καλη λυση διοτι αν εχεις gigabit καρτες και switch/router μπορεις ναπαιξεις ανετα 1000αρι αν το θελει καποιος.το καλωδιο ειναι φτηνο και αν θελει να ειναι περιποιημενο μπορει να περασει το καλωδιο μεσα σε ενα μικρο καναλι για να μην το παταει κανεις και να ειναι προστατευμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pouline κατι ασχετο εβαλα annex m απο τις ρυθμισεις του router και εχω παραπανω upload οχι πολυ κοντα στα 0.80 αλλα στο router μου λει οταν εχω annex m οτι φτανω το 1mbps ξερεις τι πεζει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει καπου να αγορασω μεγαλη εκταση ethernet οταν λεμε μεγαλη αρκετα μεγαλη πανω απο 8 μετρα..

το σωστα φτιαγμενο ethernet παιζει μεχρι τα 100 μετρα.8 μετρα βρισκεις ανετα ετοιμο σε ολα τα καταστηματα.

pouline κατι ασχετο εβαλα annex m απο τις ρυθμισεις του router και εχω παραπανω upload οχι πολυ κοντα στα 0.80 αλλα στο router μου λει οταν εχω annex m οτι φτανω το 1mbps ξερεις τι πεζει??

αν μπορεις δειξε μου ποσο ειχες πριν και ποσο μετα.απλα για το annex m

.το annex m ειναι μεχρι 2 mbit Upload.

για να παιξεις annex m πρεπει

α.να γυρισεις το ρουτερ σε annex m αν δεν ειναι multimode

β.ο Isp Να σε γυρισει σε annex m επισης αλλιως δεν θα δεις ποτε 2 mbps.

γ.το account σου να μην εχει policy για 1mbps upload διοτι και 2 να φτανε το ρουτερ εσενα θα σε κοβε ο isp στο ενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα χαρακτηριστικα αμα θες γραψε απο μεσα απο το ρουτερ.παντως εφοσον βλεπεις 1 Mbit upload δεν ειναι annex m>εχω δει και εγω γραμμες του ote που τα ρουτερ ηταν σε multimode και εγραφαν annex m αλλα ηταν 1Mbps απο την πλευρα του οτε(dslam) οποτε ενα και το ιδιο.ειτε annex m εισαι ειτε annex a αν σου βαλουν οριο στο 1 Mbps ειναι ακριβως το ιδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...