Προς το περιεχόμενο

θορύβος σε iMac


daino92

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

 

Όταν είχα πάρει το iMac μου και μέχρι κανα 2 βδομάδες πριν ήταν τελείως αθόρυβο. Πλέον ακούγεται ένας συνεχές θόρυβος, όπως ακούγονται μερικές ηλεκτρικές συσκευές όταν είναι πάνω στη πρίζα σαν να τρίζει ή κάπως έτσι. Ξέρετε από που οφείλεται αυτό; Είναι κακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

UPS δεν έχω πριν το mac. Βέβαια έχω ψιλοπροβλήματα με τα usb sticks. Δεν μου τα διαβάζει! (Ούτε στο pc μου). Τα διαβάζει έμμεσα μέσω usb hub. Το ανέφερα μήπως κατάγονται στο πρόβλημα τάσης. Αυτό με το θόρυβο τώρα τελευταία το κάνει και όχι πάντοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πήρες καινούριο ? έχεις εγγύηση ? πόσο καιρό το έχεις ? παρακολουθεις τις θερμοκρασίες του ?

 

Kαινούριο το πήρα. Μοντέλο του 2010 οπότε πλέον δεν έχω εγγύηση. Οι θερμοκρασίες που έκανα search λίγο στο νετ είναι νορμάλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ότι προέρχεται από σκόνη που λογικά στα 2 χρόνια λειτουργίας έχει συσσωρεύσει.. προσπάθησε να βρεις κανένα βιντεακι για το πως μπορείς να την αφαιρέσεις με ασφάλεια, είναι ιδιαίτερο μηχάνημα μπορείς κ να ρωτήσεις κάνοντας ενα τηλεφώνημα σε κάποιο εξουσιοδοτημένο servis αν μετά από αυτό δεν επανέλθει στα κανονικά επίπεδα καλό είναι να μην το αφήσεις αφού το έχεις εντοπίσει και να πας να στο κοιτάξουν. Αν συνέβαινε σ'εμενα θα το άνοιγα και θα το καθάριζα τώρα εσύ δεν ξέρω μέχρι που νιώθεις ασφαλής οτι μπορείς να φτάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι άλλο που παρατήρησα είναι ότι αυτό το πράγμα δυναμώνει όταν αυξάνω τη φωτεινότητα. Πχ εγώ συνήθως το έχω στο 3...Άμα το μεγαλώσω το κάνει δυνατότερα.

http://www.youtube.com/watch?v=0CECWAUmGaE&feature=related

 

κάπως έτσι αλλά πιο σιγά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, είχα και έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Είναι γενικότερο πρόβλημα αυτής της γενιάς απ´ ο,τι κατάλαβα και από συζήτηση με άλλους.Μάλλον πρόκειται για πυκνωτή, έτσι μου είχαν πει κάτι φίλοι που ξέρουν από Mac. Θέλει δουλειά να διορθωθεί και φυσικά εγγύηση. Εγώ, αφού το έψαξα πολύ και μίλησα με κάποιους τεχνικούς service, αποφάσισα να μην εμπιστευτώ την διόρθωσή του σε κανέναν. Ούτε σε αυτούς που είναι εξουσιοδοτημένοι. Απλά τώρα το έχω σε χαμηλή στάθμη φωτεινότητας και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου, ούτε εμποδίζει στη χρήση. Για να είσαι σίγουρος και να έχεις τη συνείδηση σου ήσυχη ψαξτο κι εσύ.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε, είχα και έχω το ίδιο πρόβλημα με εσένα. Είναι γενικότερο πρόβλημα αυτής της γενιάς απ´ ο,τι κατάλαβα και από συζήτηση με άλλους.Μάλλον πρόκειται για πυκνωτή, έτσι μου είχαν πει κάτι φίλοι που ξέρουν από Mac. Θέλει δουλειά να διορθωθεί και φυσικά εγγύηση. Εγώ, αφού το έψαξα πολύ και μίλησα με κάποιους τεχνικούς service, αποφάσισα να μην εμπιστευτώ την διόρθωσή του σε κανέναν. Ούτε σε αυτούς που είναι εξουσιοδοτημένοι. Απλά τώρα το έχω σε χαμηλή στάθμη φωτεινότητας και δεν ακούγεται σχεδόν καθόλου, ούτε εμποδίζει στη χρήση. Για να είσαι σίγουρος και να έχεις τη συνείδηση σου ήσυχη ψαξτο κι εσύ.

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Πόσο καιρό είναι που το έχεις πάθει; Να ξέρω πως να το συντηρήσω δηλαδή... Εγώ πάντοτε 3η στάθμη φωτεινότητας το είχα. Μόνο στην αρχή που το αγόρασα το είχα full.

 

Θα ήθελα και άλλες γνώμες βέβαια όποιος ξέρει γιατί αυτή την εποχή δεν υπάρχουν χρήματα για καινούριο μηχάνημα και το service (αφού είμαι και εκτός εγγύησης) το φοβάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πόσο καιρό είναι που το έχεις πάθει; Να ξέρω πως να το συντηρήσω δηλαδή... Εγώ πάντοτε 3η στάθμη φωτεινότητας το είχα. Μόνο στην αρχή που το αγόρασα το είχα full.

 

Θα ήθελα και άλλες γνώμες βέβαια όποιος ξέρει γιατί αυτή την εποχή δεν υπάρχουν χρήματα για καινούριο μηχάνημα και το service (αφού είμαι και εκτός εγγύησης) το φοβάμαι.

 

Περίπου 1.5 χρόνο το έχω το πρόβλημα. Τον υπολογιστή τον έχω στο γραφείο. Δεν κάνω πολύ σκληρή χρήση. Δεν χρειάζομαι μεγάλη φωτεινότητα γίαυτο το την έχω χαμηλά. Ο θόρυβος ακούγεται μόνο αν την αυξήσω. Ρώτα και κάποιον τεχνικό που ξέρει καλά τα Mac.

Ηταν να πάρω και δεύτερο Mac και από αυτόν το λόγο το καθυστερώ.

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε γω του κάνω σκληρή χρήση (rendering κλπ)..καμιά ταινία ή εργασίες της σχολής μου (αν κ τον έχω αρκετές ώρες την ημέρα ανοιχτό). Έχεις κάποιον τεχνικό κατά νου; Γιατί είναι μετρημένοι στην Έλλαδα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...