Προς το περιεχόμενο

Απορίες για ubuntu 12.04


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους!ως χρήστης εδώ και κανά 2 μήνες μου έχουν γεννηθεί κάποιες απορίες για διαφορετικά θέματα.Ευελπιστώ σε βοήθεια

1.Κρατάει προσωρινά αρχεία όπως έχουμε συνηθίσει στα windows;Και αν ναι με ποιον τρόπο ή με κάποιο πρόγραμμα μπορώ να τα σβήσω;

2.Αντίστοιχο πρόγραμμα με το ccleaner υπάρχει πέραν του bleachbit,το οποίο δεν με βολεύει καθόλου;(Μέχρι και torrents μου έσβησε ελέω default ρυθμίσεων).

3.Επιλογή " ανασυγρότηση δίσκων" έχει;Και αν ναι που μπορώ να βρω την επιλογή.

4.Επειδή σκέφτομαι να πάρω πολυμηχάνημα,υπάρχει κίνδυνος να μην βρεθούν drivers.Θα πρέπει να ρωτήσω για τους drivers στο κατάστημα που θα πάω να το αγοράσω;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε βοήθεια,συγνώμη αν κουράζω,αλλά θέλω πάση θυσία να μην γυρίσω σε windows.Δυστυχώς είναι κάποια πράγματα που με ταλαιπωρούν στην καθημερινή χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την εγκατάσταση την έχεις κάνει κανονικα πιστεύω. Όχι μέσω wubi.

 

Θα απαντήσω σε αυτά που ξέρω:

 

3. Δεν χρειάζεσαι ανασυγκρότηση δίσκων γιατί το ext4 (το filesystem που χρησιμοποιείς) δεν λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο με το ntfs.

 

4. Μπορείς να δεις από εδώ νομίζω ποια μοντέλα λειτουργούν απροβληματιστα. Έτσι θα αγοράσεις όποιο σου κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι στο πρώτο εννοούσε αυτό.Μάλλον εννοεί τα logs από ότι κατάλαβα και τα restore points που υπάρχουν τα win.

 

@TS Πάντως δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς τόσο για τα προσωρινά αρχεία και να ψάχνεις για προγράμματα τύπου ccleaner. Δεν θα δεις καμία διαφορά. Αν θες πάντως κάνε όποιες ρυθμίσεις έχει το bleachbit και μείνε με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.Κρατάει προσωρινά αρχεία όπως έχουμε συνηθίσει στα windows;Και αν ναι με ποιον τρόπο ή με κάποιο πρόγραμμα μπορώ να τα σβήσω;

στο home, καθε εφαρμογη εχει και ενα .appname εκει μεσα απο εκει κρατα προσωπικες και prefixed ρυθμισεις.

 

2. Δεν εχω επαφη με το θεμα

 

3. ορίστε γιατί ειναι ανουσιο να υπάρχει defrag tool http://geekblog.oneandoneis2.org/index.php/2006/08/17/why_doesn_t_linux_need_defragmenting

 

4. Συνήθως δεν υπαρχει πρόβλημα αλλα δες εδω https://help.ubuntu.com/community/Printers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να σταματησεις να σκεφτεσαι αλα windows.

 

Τα προσωρινα αρχεια αποθηκευονται στον φακελο /tmp

 

Δεν χρειαζεσαι στο linux ουτε ccleaner ουτε antivirus ουτε ανασυγκροτηση

 

για το πολυμηχανημα οτι ειπαν τα παιδια πιο πανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σας ευχαριστήσω όλους σας για τις απαντήσεις.Έχετε δίκιο που μπερδευτήκατε με το ccleaner.Το ανέφερα γιατί είναι το πιο γνωστό πρόγραμμα για τέτοιου είδους δουλειά.Ουσιαστικά αυτό που θέλω είναι να σβήνονται τα προσωρινά αρχεία και όλα τα "υπολλείμματα" που κρατάνε οι browsers(mozilla & opera χρησιμοποιώ).Το ccleaner την έκανε αυτή τη δουλειά.Το bleachbit δυστυχώς δεν έχει την αποτελεσματικότητα του ccleaner.Όσες φορές το χρησιμοποίησα δεν έσβηνε τα πάντα(κρατάει τις περισσότερο χρησιμοποιούμενες διευθύνσεις π.χ:αν ξεκινήσω να πληκτρολογώ insomnia.gr, από το "i" μου έχει βγάλει την σελίδα σε πορτοκαλί φόντο,όσοι έχετε firefox καταλαβαίνετε τι εννοώ.Όπως και κάποια άλλα πραγματάκια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν έχεις αρκετή ram μπορείς να βάλεις το /tmp (που κρατάει τα προσωρινά αρχεία) στην ram

το ίδιο μπορείς να κάνεις και με την cache του ff/chrome/whatever

στο ff το κάνεις από την σελίδα about:config, δεν θυμάμαι την επιλογή google it θα το βρεις εύκολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

αν έχεις αρκετή ram μπορείς να βάλεις το /tmp (που κρατάει τα προσωρινά αρχεία) στην ram

το ίδιο μπορείς να κάνεις και με την cache του ff/chrome/whatever

στο ff το κάνεις από την σελίδα about:config, δεν θυμάμαι την επιλογή google it θα το βρεις εύκολα

 

ναι αλλα μετά θα πρέπει να καθαρίσει την RAM

 

>
# echo 3 > /proc/sys/vm/drop_caches

 

 

ή να κάνει επανακίνηση ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...