Προς το περιεχόμενο

Spatial index και bbox στην PostGIS


slevinkelevra

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα

 

Χρησιμοποιώ PostegreSQL 9.1 και PostGIS 2.0. Εχω μια ερωτηση σχετικά με τα spatial indexes και τα bounding boxes. Ειναι αρκετα "καθυστερημενη"...Πως δουλεουν???

 

Φτιαχνω ενα GiST Spatial index με μια εντολη τυπου

 

>
CREATE INDEX [indexname] ON [tablename] USING GIST ( [geometryfield] );

 

και μετα κανω ενα query τυπου

 

>
SELECT namelow
 FROM jacksonco_streets, medford_parks
 WHERE jacksonco_streets.the_geom && medford_parks.the_geom
 AND medford_parks.name = 'Hawthorne Park / Pool';

 

και αυτο ήταν όλο??? Τα bounding boxes "συνεργαζονται" με τα spatial indexes και τελος?

Δεν χρειάζεται να κανω κατι αλλο? Να δημιουργησω τα bounding boxes απο την αρχή?Τι εννοεί ο ποιητης οταν λεει "By storing the bounding boxes themselves in an R-Tree index...."? Πρεπει να αποθηκευω και τα boundig boxes σε άλλο Index ή αυτό είναι προερετικό? Η απαραιτητο?

 

Είπαμε, είναι λίγο άκυρη η ερωτηση μου, αλλα βοηθηστε με να καταλαβω τι ακριβως γίνεται και ποιο είναι το σκεπτικο. Δεν νομιζω οτι εχω καταλαβει πληρως. Και αν βαριεσται να γραφετε, τουλαχιστον δωστε κανα link που να εξηγει αναλυτικα

 

Ευχαριστω πολυ

 

slevin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συνήθως οι τελεστές είναι πιο γρήγοροι από τις συναρτήσεις γιατί δεν κοιτάνε τις γεομετρίες αλλά τα bounding boxes τους

 

όταν φτιάχνεις και index, γίνεται ακόμα πιο γρήγορα

επίσης αφού φτιάξεις το index πρέπει να τρέξεις

>
VACUUM ANALYZE [table_name] [column_name];

 

αν κατάλαβα τι ρωτάς δε χρειάζεσαι κάτι άλλο

απλά φτιάχνεις index στις γεομετρίες που έχεις πολλά δεδομένα και σου επιταχύνει τα queries

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο warlock, κατσε να επαναδιατυπώσω λίγο...

 

Ναι, ok, spatial index στις γεωμετριες, αυτο το χω...Το "πετας" στον πίνακα και τελος.

 

Απο κει και περα ρωταω για τα bounding boxes. Το σύστημα καταλαβαινει και τα φτιαχνει απο μόνο του αυτοματα ή ΄πρέπει να του το πω εγώ? Πρεπει να εχουν δικο τους index ή στηλη σε πινακα? Δημιουργούνται κατευθείαν επειδη μόνο και μόνο χρησιμοποιώ τον τελεστή && στο query? Η μηπως πρεπει να χρησιμοποιήσω συναρτηση για να τα ορισω εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα bounding boxes είναι τα ελάχιστα ορθογώνια παραλληλόγραμμα που περικλύουν τη γεωμετρία σου

δε χρειάζεται να κάνεις τίποτα, υπολογίζονται αυτόματα όταν χρησιμοποιείς τελεστές ή συναρτήσεις που λένε οτι δουλεύουν με bounding box

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...