Προς το περιεχόμενο

EVGA vs MSI vs Sapphire


manosnik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και καλο χειμωνα (μιας και εδω στη Κρητη ριχνει καρεκλες)!

 

Ειμαι σε διαδικασια αναβαθμισης και αν και εχω αποφασισει ολη την υπολοιπη συνθεση κολλαω στην καρτα γραφικων. Ειμαι μεταξυ αυτων:

 

EVGA GeForce GTX 660 Ti SC+

 

MSI N660Ti Power Edition 2GD5/OC

 

Sapphire Radeon HD 7950 OC

 

 

Η EVGA εχω ακουσει πως εχει πολυ καλη εγγυηση + το γεγονος οτι ειναι 3gb (οπως και να το κανουμε ειναι πιο future-proof)

 

Η MSI απο την αλλη εχει το συστημα ψυξης που τα σπαει, ειναι πιο ψηλα χρονισμενη και ειναι 20€ φθηνοτερη.

 

Η Sapphire εχει αυτο το 384-bit memory interface που μου τριβελιζει το μυαλο σε σχεση με την Nvidia. Συν οτι εχω διαβασει κριτικες και reviews που λενε οτι ειναι απιστευτη!

 

Πειτε καμια γνωμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

384-bit αυτο μην του δινεις και πολυ συμασια εχει να κανει με την αρχιτεκτονικη της εκαστοτε σειρα της καθε εταιρειας

 

απο εκει και περα εχεις βαλει το δειλλημα,και οι τρεις ειναι αξιολογες καρτες,θα πρεπει να το δεις καπως ετσι για μενα

ατι vs nvidia, 3g vs 2g cooler msi

 

νομιζω οτι θα πηγενα προς evga μερια λογο τον 3g...............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Msi και αν γουστάρεις να ψωνίσεις από εξωτερικό (γερμανια) βγαίνει 300 τελική τιμή ..

 

http://www1.hardware...MB DDR5.article

 

Αλλιώς δεν συμφέρει να δώσεις 100+ ευρώ για αυτές τις διαφορές.

 

http://www1.hardwareversand.de/2048MB/63717/MSI+N660Ti+Power+Edition+2GD5+OC%2C+GeForce+GTX+660Ti%2C+2048MB+DDR5.article

 

Vmf = 660 (σκέτη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω θα επαιρνα απο αξιοπιστο μαγαζι στην ελλαδα οποια εχει την μεγαλυτερη εγγυηση στα 20 χρονια με pc μονο η vga μου χαλανε και μαλιστα χωρις πολυ χρηση και πειραγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην ευχαριστω για τις απαντησεις. Απ'ο,τι καταλαβα οι αποψεις "τριιστανται" :wacko:

 

απο εκει και περα εχεις βαλει το δειλλημα,και οι τρεις ειναι αξιολογες καρτες,θα πρεπει να το δεις καπως ετσι για μενα

ατι vs nvidia, 3g vs 2g cooler msi

Χωρις ιδιαιτερο λογο κλινω περισσοτερο προς Nvidia (χρονια ΑΤΙ φαν, βλ. Rage Fury) ετσι για αλλαγη.

 

εγω θα επαιρνα απο αξιοπιστο μαγαζι στην ελλαδα οποια εχει την μεγαλυτερη εγγυηση στα 20 χρονια με pc μονο η vga μου χαλανε και μαλιστα χωρις πολυ χρηση και πειραγματα

 

Ακομα ειμαι στις διεργασιες...να 'σαι σιγουρος πως αν δω πως η διαφορα στο συνολο της αναβαθμισης δεν ειναι εξωπραγματικη (εως 50-80€) θα απευθυνθω σε κανενα visionstudio...Κατα τα αλλα αν αποφασισω την Evga...Ελλαντα γιοκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ αυτων εγω ειμαι με την 7950 της sapphire. Εκπληκτικες δυνατοτητες overclock, proper high end σχεδιασμος χωρις "κοψε, ραψε" οπως η 660ti. Οπως και να το κανουμε ειναι ευνουχισμενη καρτα. Αν μου ελεγες την απλη 660 ναι οκ, το καταλαβαινω αλλα τα λεφτα ειναι πολλα για mid-range καρτα γραφικων οπως η 660ti τη στιγμη που σχεδον στα ιδια παιρνεις κανονικη high end απο την πλευρα της AMD.

 

Αν ομως απλα θελεις μια καρτα που να την βαλεις πανω στο συστημα σου και να μην ασχοληθεις περισσοτερο τοτε η 660ti ισως και να αξιζει τα λεφτα σου. Αν ομως εχεις σκοπο να κλοκαρεις και να κανεις ορισμενα πειραματα τοτε δεν υπαρχει καν συγκριση με την 7950 που ειναι +1 επιπεδο μεγαλυτερο απο την 660ti.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεινω να συμφωνησω με τον ikaruga24. Εξαρταται κυριως απο τα παιχνιδια που θες να παιζεις, καθως αναλογα το παιχνιδι η μια καρτα περνα μπροστα απο την αλλη. Σε γενικες γραμμες όμως η 7950 αποδίδει καλύτερα αν παιζεις σε αναλύσεις πανω απο 1080p ή με υψηλες τιμες anti-aliasing. Βλεποντας τις τιμες θα ελεγα οτι η msi είναι καλή περιπτωση, αλλα παλι και η Sapphire ειναι εξισου συμφερουσα. Μαλλον θα προτιμουσα τη δευτερη (7950), εκτος και αν σκοπευεις να κανεις σοβαρο overclocking στην 660ti της MSI λογω των ξεκλείδωτων voltages (και παλι όμως η 7950 γιναται φοβερο OC οποτε δε νομιζω οτι αποτελει αυτο ιδιαιτερο πλεονεκτημα της MSI).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OC στην καρτα δε νομιζω να κανω. Επισης δε προκειται να ανεβω σε αναλυση πανω απο 1080p.Ψαχνω τη καλυτερη δυνατη λυση εως 300€. Παιχνιδια σιγουρα θα ειναι τελευταιας γενιας αλλα οχι τοσο σε multiplayer που ξερω οτι ειναι πιο απαιτητικα (βλ. BF3).

 

Τελικα νομιζω πως σε τετοιες κατηγοριες παιζει το τι κανει κλικ στον καθενα...σιγουρα δε θα εχω προβληματα με καμια καρτα τουλαχιστον για κανενα χρονο(αν δε γινει κανενα μπαμ). Το κακο ειναι πως το hardwareversand εβαλε την Sapphire σε "Delivery date unknown", οποτε θα πρεπει να ψαχτω αλλου αν παω προς τα εκει.

 

Ευχαριστω ολους για την βοηθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...