Προς το περιεχόμενο

Star Citizen - alpha


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, mesfigas είπε

ψηνομαι να αρχισω το star citizen μιας και το Elite δεν μου κεντρισε το ενδειαφερον

ενοοιτε παω για το minimum 45 euro 

Το πρόβλημα του Elite είναι ότι είναι "άδειο" σε σχέση με το μέγεθός του...  

Και τα δυο παιχνίδια είναι όμορφα αλλά ακόμα το SC δεν έχει όλα τα features  online. Το SC αναγκάζει 50 άτομα (για την ώρα) στον server να αλληλεπιδρουν (make your own contect PVP σαν Eve-online). 

Αν θες τα 45€ να τα δώσεις για να βοηθήσεις το game να φτιαχτή ΟΚ αλλά μην το σκεφτεσαι σαν προ-αγορά...

qFYZS6n.jpg

Όπως βλέπεις έχει μέλλον ακόμα το προγραμμα...   

 

Αν ήταν EA Θα έχει κάνει ship το game και όλα αυτα θα ήταν στο season pack :P (Anthem gouxou gouxou :D) 

 

 

 

 

 

EDIT: κάθε νέο μεγάλο patch (3ς μήνες) κανουν clear τα λεφτουδάκια σου (purge economy) οπότε μην τρελαίνεσαι

Επεξ/σία από BadIronTree
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@BadironTree πολυ κατατοπιστικος, δεν τα ηξερα αυτα

οποτε μαλλον για X4 Foundations θα παω μιας και τα Elite dangerous και No man's sky θελουνε τρελο Grind

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι να ολοκληρωθεί το SC, ο κόσμος θα πηγαίνει με πραγματικό σκάφος σε διάφορους πλανήτες και το βίντεο στο YouTube με την άφιξη τους θα είναι κανονικό live τραβηγμένο με κάμερα...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλο πράμα αργεί να γίνει λέει ο λαός. Οπως είπε και ο Baldron αν το είχε η EA θα το ειχε ήδη κυκλοφορήσει ala Αnthem άσε που δεν θα ήταν αποκλειστικότητα του pc αλλά ένα παιχνίδι ανεπτυγμένο με βάση το πετσοκομμένο όραμα που προσφέρει το περιορισμένο hardware μιας κονσολας. Μπορεις να λες οτι θέλεις, εγώ που το παιχνιδι στην παρουσα φάση που βρισκεται το έχω παιξει περισσότερο απο κάθε αλλο game απο τον περασμένο Οκτώβριο που το αγόρασα και έπειτα, αυτό που βλέπω παιζοντας είναι ότι πέφτει φοβερή δουλειά απο πίσω. Απο εκει και πέρα έχει γίνει άτυπη και κακογουστη παράδοση, σε καθε θέμα που αφορά το Star Citizen να μπαινει, πέρα απο αυτούς που γουστάρουν το παιχνίδι και την βρίσκουν παιζοντας το, και κάθε άλλος που μας έχει πει για 1000η φορά οτι προκειται για "scam" οπως λενε και στο χωριό του και οτι θα ολοκληρωθει τον μεθεπόμενο αιώνα. Ακριβώς αυτο που έκανες και εσύ με την παραπάνω δημοσιευση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Anuminas είπε

To καλο πράμα αργεί να γίνει λέει ο λαός. Οπως είπε και ο Baldron αν το είχε η EA θα το ειχε ήδη κυκλοφορήσει ala Αnthem άσε που δεν θα ήταν αποκλειστικότητα του pc αλλά ένα παιχνίδι ανεπτυγμένο με βάση το πετσοκομμένο όραμα που προσφέρει το περιορισμένο hardware μιας κονσολας. Μπορεις να λες οτι θέλεις, εγώ που το παιχνιδι στην παρουσα φάση που βρισκεται το έχω παιξει περισσότερο απο κάθε αλλο game απο τον περασμένο Οκτώβριο που το αγόρασα και έπειτα, αυτό που βλέπω παιζοντας είναι ότι πέφτει φοβερή δουλειά απο πίσω. Απο εκει και πέρα έχει γίνει άτυπη και κακογουστη παράδοση, σε καθε θέμα που αφορά το Star Citizen να μπαινει, πέρα απο αυτούς που γουστάρουν το παιχνίδι και την βρίσκουν παιζοντας το, και κάθε άλλος που μας έχει πει για 1000η φορά οτι προκειται για "scam" οπως λενε και στο χωριό του και οτι θα ολοκληρωθει τον μεθεπόμενο αιώνα. Ακριβώς αυτο που έκανες και εσύ με την παραπάνω δημοσιευση. 

Το παιχνίδι είτε σου αρέσει είτε όχι, έχει αυτή τη δυσάρεστη φήμη και αυτό οφείλεται ακριβώς σε αυτό το "μεγάλο" όραμα που έθεσαν οι δημιουργοί του χωρίς να έχουν από πίσω το απαραίτητο budget ή μέσο τελοσπάντων για να το κυκλοφορήσουν σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα.

Οπότε τα σχόλια αυτά θα τα διαβάζεις κατά καιρούς μέχρι να κυκλοφορήσει. Και απ' ότι φένεται έχουμε αρκετό καιρό μπροστά μας για να διαβάσεις ακόμα περισσότερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mesfigas είπε

@BadironTree πολυ κατατοπιστικος, δεν τα ηξερα αυτα

οποτε μαλλον για X4 Foundations θα παω μιας και τα Elite dangerous και No man's sky θελουνε τρελο Grind

Ναι δυστυχώς οι πιο πολλοί την πατάνε γιατί ξέρουν Alpha-beta και καλά demo ένα μήνα πριν βγεί το game, σαν BFV και νομίζουν αυτό είναι alpha... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και Αν παρ όλα αυτά το game είναι μια αθλια pvp arena με πανέμορφα γραφικά , σαν τα σκουπίδια που παίζουν οι 20χρονοι (pubg,forthnite,apex) τι θα πεις ?

ο κόσμος ήθελε ένα μοντέρνο freelancer game δηλ ένα core pve game αλλά να έχει pvp σε συγκεκριμένα μέρη του γαλαξία 

οι μηχανισμοί υπάρχουν δεν χρειαζόταν ο robert να ανακαλύψει ξανά τον τροχό αλλά απ ότι φαίνεται ο τύπος δεν έχει παίξει ποτέ του mmo game ή έστω coop

και πάει και κάνει δικές του πατέντες όπως με face voice ip ή όπως το λέει , λες και δεν χρησιμοποιουμε ήδη το discord περιμέναμε από αυτόν 

και στο τέλος πράγματα που είναι must όπως το Looking For Group να δεις που δεν θα υπάρχουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, aliakas είπε

και Αν παρ όλα αυτά το game είναι μια αθλια pvp arena με πανέμορφα γραφικά , σαν τα σκουπίδια που παίζουν οι 20χρονοι (pubg,forthnite,apex) τι θα πεις ?

ο κόσμος ήθελε ένα μοντέρνο freelancer game δηλ ένα core pve game αλλά να έχει pvp σε συγκεκριμένα μέρη του γαλαξία 

οι μηχανισμοί υπάρχουν δεν χρειαζόταν ο robert να ανακαλύψει ξανά τον τροχό αλλά απ ότι φαίνεται ο τύπος δεν έχει παίξει ποτέ του mmo game ή έστω coop

και πάει και κάνει δικές του πατέντες όπως με face voice ip ή όπως το λέει , λες και δεν χρησιμοποιουμε ήδη το discord περιμέναμε από αυτόν 

και στο τέλος πράγματα που είναι must όπως το Looking For Group να δεις που δεν θα υπάρχουν 

Τα groups improvements είναι σε 6 μήνες νομίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η δυσάρεστη φήμη που λες ειναι καθαρά απο άτομα που δεν τους ενδιαφέρει το παιχνιδι και δεν προκειται ποτέ να ασχολήθουνε με αυτό. Aν οι δημιουγοί του δεν ειχαν το οραμα που έχουν δεν θα βλέπαμε τίποτα απο αυτά που βλέπουμε έως τώρα αλλά απλώς ένα δεύτερο Elite Dangerous. Απο την άλλη το γεγονος οτι η χρηματοδοτηση ολο και μεγαλώνει απο τους backers σημαινει πως υπάρχει κοσμος που συμφωνει και έχει το δικαιωμα να συμφωνει με το όραμα που έχουν οι δημιουργοι. Εν τέλη το να λέει κάποιος ξανά και ξανά πως προκειται για απάτη, scam κτλ καταντάει κουραστικό και δεν έχει να προσφέρει τίποτα στη συζητηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Anuminas είπε

Αυτή η δυσάρεστη φήμη που λες ειναι καθαρά απο άτομα που δεν τους ενδιαφέρει το παιχνιδι και δεν προκειται ποτέ να ασχολήθουνε με αυτό. Aν οι δημιουγοί του δεν ειχαν το οραμα που έχουν δεν θα βλέπαμε τίποτα απο αυτά που βλέπουμε έως τώρα αλλά απλώς ένα δεύτερο Elite Dangerous. Απο την άλλη το γεγονος οτι η χρηματοδοτηση ολο και μεγαλώνει απο τους backers σημαινει πως υπάρχει κοσμος που συμφωνει και έχει το δικαιωμα να συμφωνει με το όραμα που έχουν οι δημιουργοι. Εν τέλη το να λέει κάποιος ξανά και ξανά πως προκειται για απάτη, scam κτλ καταντάει κουραστικό και δεν έχει να προσφέρει τίποτα στη συζητηση.

Το πρώτο σκέλος, είναι καθαρά ένα δικό σου αυθαίρετο συμπέρασμα. Προσωπικά θα με ενδιέφερε να ασχοληθώ με το εν λόγω παιχνίδι (γι αυτό σχολιάζω το θέμα) εφόσον πάρω στα χέρια μου κάτι ολοκληρωμένο με συνοχή και έστω ένα υποτυπώδες campaign για να μη πάνε χαμένοι και οι γνωστοί ηθοποιοί που συμμετέχουν.

Όσο αναφορά το δεύτερο, δεν είμαι αντίθετος σε οποιοδήποτε δικαίωμα του καθενός να συμφωνεί ή να διαφωνεί με το όραμα που έχουν οι δημιουργοί. Την δική μου άποψη εκφράζω εδώ μέσα όπως κι εσύ τη δική σου.

Και τέλος, δεν θυμάμαι να έγραψα πουθενά ότι πρόκειται για απάτη, scam κτλ οπότε καλό θα ήταν να μην γενικεύεις βάζοντας όλα τα σχόλια που δεν σου αρέσουν στο ίδιο τσουβάλι και να απευθυνθείς στους ανάλογους χρήστες.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Αναφορά σε κείμενο

που το παιχνιδι στην παρουσα φάση που βρισκεται το έχω παιξει περισσότερο απο κάθε αλλο game

Δηλαδή στην παρούσα φάση του είναι κανονικό παιχνίδι; Γιατί εγώ από αυτά που διαβάζω πιο πολύ σαν tech demo το καταλαβαίνω. Εκτός αν με το "παιχνίδι" εννοούμε να πηγαίνουμε από δω κι από κει χωρίς σκοπό και αιτία περιμένοντας να μπει περισσότερο content.

ps: το ότι το ED είναι "άδειο" πρώτη φορά το ακούω... Εγώ θα έλεγα ότι για το μέγεθός του έχει πάρα πολλά πράγματα να κάνει κανείς και αναπτύσσεται συνεχώς δίνοντας χειροπιαστά αποτελέσματα (χωρίς ο χρήστης να χρειάζεται να πληρώνει). Δεν μπορώ να πω το ίδιο για το SC αλλά εφόσον δεν είμαι ειδικός μην παίρνετε τη γνώμη μου τοις μετρητοίς.

Επεξ/σία από nzeppos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι θελω να πω..

Βλέπεις τώρα τι γινεται; Βγαινει η 3.5, το παιχνιδι προχωράει μπροστά, άτομα που ασχολούνται με τον τίτλο πάνε να γράψουν κάτι, να ανεβάσουν κάποιο βιντεο ή screenshot, και ταυτοχρονα την ιδια στιγμή κάποιος απο κάτω να γράφει για πολλοστη φορά πως ουσιαστικά το παιχνιδι δεν προκειται να κυκλοφορήσει στον αιώνα τον άπαντα. Και μην το παιρνεις προσωπικά, ξέρεις οτι έτσι γίνεται, αλλωστε και εσυ αυτο έγραφες παραπάνω οτι έτσι γινεται. Εγώ λοιπόν λέω πολύ απλά, εντάξει εμπεδώσαμε την πολυ αρνητική εικονα κάποιον για το SC, δικαιωμα του καθενος κάτι τέτοιο και έχουμε δημοκρατια, αλλα απο την άλλη ειναι οπως προειπα κουραστικο σε καθε νεα προοδο/εκδοση του παιχνιδιού που το πάει ενα βημα μπροστά να πάει να γραφθει κάτι απο οσους παιζουν το παιχνιδι και ταυτοχρονα κάποιος αλλος να υπενθυμίζει για 100η φορά με ποσο κακό μάτι βλέπει το SC λες και έχει προσωπικά θέματα με τον Chris Roberts και την ομάδα του.

Nzeppos δεν ειναι tech demo ειναι space sim, δεν υπάρχει fast travel απο το ένα μέρος στον άλλο. Πχ για να πας απο port olisar σε Hurston με quantum travel και αναλογα το σκάφος θες 8 με 15 λεπτα (πολύ χονδρικά). Yπαρχουν αποστολές που κάνεις, που τις αναλαμβάνεις είτε απο npcs , είτε μέσω του mobi glass. Φυσικά και απλώς η εξερευνηση κάποιου πλανητη ή δορυφόρου ειναι οργανικό μέρος του gameplay του Star Citizen. Προσωπικα με ενθουσιαζει η ολη ιδέα απλώς και μονο να εισερχεσαι στην ατμοσφαιρα ενος πλανητη με κλιμακα 1/10 να προσγειώνεσαι και να περπατάς σε αυτον, να τον εξερευνείς, και για να πω την αληθεια αρχικά δεν πιστευα πως μπορουσε να γινει κάτι τέτοιο σε τέτοια κλιμακα, πως θα κολλούσε το σύμπαν να ομως που έγινε. Το παιχνιδι απο την 3.0 και μετά έχει κάνει άλματα μπροστά. Ειδικά με την 3.3 που προσεθεσε το object container streaming (που διαρκως εξελισσεται) ειναι απειρως καλυτερα ως προς την αποδοση (frame rate). Aν ενα παιχνιδι δειχνει τι πραγματικά μπορει να κανει το pc ειναι σιγουρα αυτό. Το SC πλέον πειθει, και μάλιστα πολύ.

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Anuminas είπε

Τι θελω να πω..

Βλέπεις τώρα τι γινεται; Βγαινει η 3.5, το παιχνιδι προχωράει μπροστά, άτομα που ασχολούνται με τον τίτλο πάνε να γράψουν κάτι, να ανεβάσουν κάποιο βιντεο ή screenshot, και ταυτοχρονα την ιδια στιγμή κάποιος απο κάτω να γράφει για πολλοστη φορά πως ουσιαστικά το παιχνιδι δεν προκειται να κυκλοφορήσει στον αιώνα τον άπαντα. Και μην το παιρνεις προσωπικά, ξέρεις οτι έτσι γίνεται, αλλωστε και εσυ αυτο έγραφες παραπάνω οτι έτσι γινεται. Εγώ λοιπόν λέω πολύ απλά, εντάξει εμπεδώσαμε την πολυ αρνητική εικονα κάποιον για το SC, δικαιωμα του καθενος κάτι τέτοιο και έχουμε δημοκρατια, αλλα απο την άλλη ειναι οπως προειπα κουραστικο σε καθε νεα προοδο/εκδοση του παιχνιδιού που το πάει ενα βημα μπροστά να πάει να γραφθει κάτι απο οσους παιζουν το παιχνιδι και ταυτοχρονα κάποιος αλλος να υπενθυμίζει για για 100η φορά με ποσο κακό μάτι βλέπει το SC λες και έχει προσωπικά θέματα με τον Chris Roberts και την ομάδα του.

Ναι καταλαβαίνω ότι μπορεί να είναι κουραστικό πχ για εσένα που έχεις επενδύσει τόσες ώρες στο παιχνίδι και προφανώς σου αρέσει πολύ αλλά πρέπει να συνειδητοποιήσεις ότι εδώ είναι δημόσιο forum που συμμετέχουν ελεύθερα όλοι και όχι το ιδιωτικό κλαμπ του SC μόνο για επίλεκτα μέλη. Δεν τείθεται λοιπόν καν το θέμα δημοκρατίας που αναφέρεις, αυτό έλλειπε. 

Και εν το μεταξύ ούτε καν ξέρω τον Chris Roberts και την ομάδα του για να έχω και προσωπικά θέματα μαζί τους. Ειλικρινά εύχομαι να ολοκληρωθεί επιτέλους το project και να το παίξουμε κι εμείς που ενδιαφερόμαστε αλλά δεν θέλουμε να συμμετέχουμε στο testing.

Επεξ/σία από D.Luffy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Nzpezos Φιλε το οτι το Elite dangerous δινει την εντυπωση οτι ειναι αδειο το εχω διαβασει σε καμμια 10ρια βιντεος στο Youtube και δεν ξερω σε ποσα αλλα ποστς στο Reddit

Δεν εχω ομως προσωπικη αποψη διοτι το ED δεν με τραβηξε αν και φαίνεται Super wow game με εκπληκτικα γραφικα και super ηχο

οσον αφορα για το star citizen θα δειξει το μελλον το οποιο αρκετος κοσμος που γουσταρει το Space gaming συμφωνει οτι δεν θελουμε ενα δευτερο Elite dangerous. 

Επεξ/σία από mesfigas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...